Şimşek Çakınca Kaçak Akım Neden Atar?

Şimşek Çakınca Kaçak Akım Neden Atar?
22.12.2022 21:34
Şimşek çakınca kaçak akım neden atar? Toroid kaçak akım rölesi ayarı nasıl yapılır? Trifaze kaçak akım rölesi nasıl bağlanır? Kaçak akım rölesi üstündeki test butonu ne işe yarar, yerine ne kullanılır? Kaçak akım rölesi ne zaman zorunlu oldu? Elektrik ve akımın dahilinde bulunduğu pek çok merak edilen soru bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Şimşek ve yıldırım oluşması sebebiyle, genellikle havayı hatlarda ve toprakta büyük voltaj darbeleri meydana gelir. Kablolama ve bağlı cihazlardaki kaçak kapasiteler nedeniyle, bu voltaj geçişlerinin oluşturduğu akımlar, kaçak akım şalterine önemli dengesiz akım darbeleri olarak gözlemlenebilir.

Toroid Kaçak Akım Rölesi Ayarı Nasıl Yapılır?

Kaçak akım oluşturabilecek devreler açık iken 5 ve 6 numaralı siviçler ile kaçak akım ayarınızı yapmalısınız. Ayar sonrasında % oran ledleri %10 c) veya %20 yanacak biçimde ayarlamanız yeterli bir oran olacaktır. Ayar sahanız X1=30-300mA X10=300-3000mA X100=3000-30000 mA aralığında yer almalıdır.

Kaçak akım algılama rölesi, toroidal akım transformatörlerinden gelen kaçak akımı ölçerek, belirlenen kaçak akım seviyesinin aşılması durumunda devre kesicinin devreyi hızlıca kesmesini sağladığı bilinmektedir. Sigma Elektrik toroidal akım transformatörlerinin içerisinden faz ve nötr iletkenlerinden geömektedir.

Trifaze Kaçak Akım Rölesi Nasıl Bağlanır?

Bakıldığı zaman tesisatın elektrik kaynağı monafaze (tek fazlı) ise kullanılması gereken kaçak akım koruma şalteri monafaze olması gerekmektedir. Kaçak akım rölesi elektrik sistemine bağlandıktan sonra, üzerinde yer alan test butonu yardımıyla çalışıp çalışmadığı kontrolü sağlanması gerekir. Eğer röle sisteme ters bağlandıysa ve test edilmeden kullanılırsa sistem kısa devre oluşturur ve hem şaltere hem de elektrik sistemine zarar vermesi mümkün hale gelir.

Kaçak Akım Rölesi Üstündeki Test Butonu Ne İşe Yarar?

Her şey normal durumdayken butona basıldığında giren akım çıkan akım dengesi manuel olarak bozulur ve röle açmayı gerçekleştirir. Test butonu kaçak akım rölesinin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrolü için kullanılmaktadır. Kaçak akım rölesinin çalışma durumu ayda bir olarak üzerindeki test butonu yardımıyla test edilmesi gerekmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Yerine Ne Kullanılır?

Artık akım anahtarı kaçak akım rölesinin diğer ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevzuatta kaçak akım rölesi yerine kullanılabilmesiyle bilinmektedir. Ayrıca her devre ve devre elemanının yani elektrikle çalışan her cihazın çalışabileceği ve üzerinde taşıyabileceği bir akım değeri bulunmaktadır.

Aynı zamanda yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akım belli değerlerde yangın tehlikesi oluşturabileceği unutulmamalıdır. Kaçak akım koruma röleleri sisteme ek maliyet getireceği düşünülerek tesisatlarda kullanılmaması durumunda maddi ve manevi kayıplar yaşanmasına neden olabilir.

Kaçak Akım Rölesi Ne Zaman Zorunlu Oldu?

30 Kasım 1995 tarih ve 22479 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği'nin 18. Maddesine göre, yapı bağlantı kutusuna göz gerildiği taktirde biline  bilgilere göre koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eşikli Kaçak Akım Rölesi kullanımı zorunlu hale getirildiği bilinmektedir.

Elektrik iç tesisat yönetmeliği Madde 18 Kapsamında tesislerde hayat koruma eşikli koruma elemanları tanımıyla Kaçak akım rölesi kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum kaçak akım meydana getirecek ve can güvenliği için büyük tehdit oluşturacağı bilinmektedir. Kaçak akım rölesi bulunmadığı zaman diliminde de ortaya çıkan elektrik akımı 30 mA üzerinde olduğunda insan can güvenliği açısından dönüşü olmayan sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir