Alüminyum Elementi Nedir?

Alüminyum Elementi Nedir?
06.05.2022 18:30
Alüminyum elementi; atom numarası 13, simgesi AI olan kimyasal bir elementtir. Alüminyum elementi gümüş renkte sünek bir metal olarak tanımlanmaktadır. Alüminyum elementi ile ilgili bilinmeyen detaylar her daim araştırma konusu olmuştur.

Alüminyum elementi; kimyasal bir elementtir. Alüminyum elementinin atom numarası 13, simgesi AI olarak belirtilmektedir. Gümüş renkte sünek bir metal olan alüminyum doğada genel olarak boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnç özelliği ile tanınır. Bu direnç özelliğinin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin birden fazla kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içerisinde çok önemli bir yerde bulunur. Alüminyum üretilmiş yapısal bileşenler havacılık ve uzay sanayii için vazgeçilmez bir konumda bulunur. Hafiflik ve yüksek dayanım özelliği ile inşaat ve taşımacılık sanayii sektöründe geniş kullanım alanı sunmaktadır.

Alüminyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Alüminyum taşımacılık ve inşaat sektöründe geniş kullanım alanı ile tanınıyor. Alüminyum elementinin özellikleri konunun araştırmacıları tarafından merak konusu halini alıyor. Alüminyum elementi özellikleri;

Atom numarası 13’tür.

Simgesi AI olarak belirlenmiştir.

Doğada boksit cevheri halinde bulunur.

Yumuşak ve hafif bir metal halinde olup mat gümüşümsü renktedir.

Manyetik ve zehirleyici değildir.

Kıvılcım çıkarmaz.

Yoğunluğu çelik ve bakırın yaklaşık olarak üçte biri kadardır.

Alüminyum kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir.

Çok üstün korozyon özelliklerine sahiptir.

Elektrik iletkenliği %64,94 IACS’dir.

Alüminyum Elementinin Sembolü Nedir?

Alüminyum element olarak ilgi ve dikkat çekmektedir. Bazı özellikleri ile alüminyum elementi merak konusu olmuştur. Gümüş renkte sünek bir metal olan alüminyum doğada genel olarak boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnç özelliği ile tanınır. Alüminyum elementinin atom numarası 13’tür. Ayrıca Alüminyum elementinin sembolü AI olarak nitelendirilmiştir.

Alüminyum Elementi Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum elementi ile ilgili bilinmeyen pek çok detay bulunuyor. Alüminyum elementinin nerelerde kullanıldığı da bu detaylar arasında yer alıyor. Alüminyum elementi inşaat sektöründe taşımacılık sanayii sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyor. Ayrıca alüminyum elementi en sık soğutma sanayii alanında kullanılır. Uzay ve uçak araçlarında, taşıt araçlarında, elektrik ve elektronik araçlarının yapım aşamasında kullanılmakta olan bir element türüdür. Alüminyum elementi dekoratif amaçlı mobilya ve süs eşya yapımında da kullanılmaktadır.

Alüminyum Elementinin Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Alüminyum elementi kimyasal özelliklere sahip olan bir element olarak karşımıza çıkıyor. Alüminyum elementinin kimyasal özelliklerinin neler olduğu, araştırma konusu olmuştur. Alüminyum elementinin kimyasal özellikleri;

Kimyasal sembolü AI olan alüminyum elementi periyodik tablo üzerinde 3A grubunda yer alır.

Alüminyum elementinin atom numarası 13 ve atom ağırlığı 26,97’dir.

Alüminyumun erime noktası 650 derece, kaynama noktası 1800 derecedir, bu özelliği ile sıcaklığa karşı oldukça dirençli bir konumda yer alır.

Alüminyum sülfattır.

Manyetize olan alüminyum çok iyi bir elektrik iletkeni görevi görür. Bu özelliği ile pek çok sektörde bakır yerine alüminyum tercih edilir.

Toksik halde olmadığı için mutfak araç ve gereçlerinde kullanımı son derece yaygındır. Aynı zamanda yapısal özellikleri sebebiyle alev almaz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir