Sebzeli Pilav Yanına Ne Gider?

Sebzeli Pilav Yanına Ne Gider?
09.11.2022 22:03
Sebzeli pilav oldukça sevilen ve tüketilen yemeklerden bir tanesidir. Sebzeli pilav yanına ne gider, kaç dakikada pişer, kilo aldırır mı? Sebzeli pilav besin değeri nedir, içinde hangi sebzeler olur, soğan konur mu? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Sebzeli pilav oldukça tercih edilen yemeklerden bir tanesidir. Pilavın yanına gitmeyen yok yok gibi diyebiliriz. Birçok yemeğin yanında uyumla eşlik etmektedir. Sebzeli pilavın yanına gidecek şeyler;

-         Yoğurt,

-         Domates çorbası,

-         Tarhana çorbası,

-         Et yemeği,

-         Tavuk yemeği,

-         Kola,

-         Kebap çeşitleri,

-         Etli nohut yemeği,

-         Patates kızartması,

-         Kuru köfte,

-         Ayran,

-         Döner,

-         Barbunya yemeği gibi ürünler sebzeli pilavın yanında oldukça yakışmakta ve tüketilmektedir.

Sebzeli Pilav Kaç Dakikada Pişer?

Pilav yaparken en önemli hususlardan bir tanesi pirincin bekletilmesidir. Pirinç, ılık suda nişastasını bırakana kadar bekletilmelidir. Bu sürede sebzeler temizlenip, doğranabilir. Ardından pirinç tavada kavrulmaya bırakılır ve karıştırılır. Sonrasında üzerine sebzeler ve su eklenir. Sebzeler ile ortalama 20 pişirilen pirinç, sebzeli pilav halini alır.

Sebzeli Pilav Kilo Aldırır Mı?

Pirinç karbonhidratlı ve düşük lifli olan bir gıdadır. Piştiği zaman ilk kalori değerini koruyamadığı için sebzeli pilav yüksel kalorili bir yemek haline gelir. 1 porsiyon sebzeli pilav ortalama 350 kaloridir. Sürekli olarak sebzeli pilav tüketmek zamanla kilo almanızı sağlayacaktır.

Sebzeli Pilav Besin Değeri Nedir?

Sebzeli pilavın içerisindeki sebzelere göre oran değişse de sebzeli pilav ortalama 100 gramında 130 kcal kalori, bir porsiyonunda ise 350 kalori bulundurmaktadır. Sebzeli pilav, sebzelerden dolayı sade pilava oranla daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bundan dolayı pilav yapımında kullanılan yağın miktarına da dikkat edilmelidir.

Sebzeli pilavın bir porsiyonu ortalama 270 gram geldiğini düşünürsek, içinde bulunan besin değerleri; ortalama 60 gram karbonhidrat, yaklaşık 10 gram protein ve yaklaşık 8 gram yağ içermektedir.

Sebzeli pilav içinde;

-         Karbonhidrat,

-         Yağ,

-         Protein,

-         Lif,

-         Sodyum,

-         Potasyum,

-         Kalsiyum,

-         A ve C vitamini,

-         Demir barındırmaktadır.

Sebzeli Pilav İçinde Hangi Sebzeler Olur?

Pilavı yapmadan önce içine konulacak malzemeleri ayarlamak pişirirken kolaylık sağlamaktadır. Sebzeli pilav besin değeri oldukça yüksek olan yemeklerden bir tanesidir. Sebzeli pilav için gerekli olan sebzeler;

-         Havuç,

-         Kapya biber,

-         Taze börülce,

-         Bezelye,

-         Zerdeçal gibi sebzeler eklenmektedir.

Sebzeli pilavın içine isteğe göre kabak gibi sebzelerde eklenebilmektedir.

Sebzeli Pilava Soğan Konur Mu?

Sebzeli pilav yapımı oldukça kolay olan yemeklerden bir tanesidir. Pilav yapımı esnasında pirince göre diğer ürünlerinde oranlı konulması pilavın tadını koruyan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Aynı zamanda tadından ve besin değerinden dolayı sebzeli pilav birçok yemeğe eşlik etmektedir.

Sebzeli pilavın içerisine istenilen ve uyumlu olan sebzeler konulmakla beraber kuru soğanda eklenebilmektedir. Kuru soğana pirinci tavaya koymadan önce kavurmak ise pilavın içinde çiğ kalmaması için oldukça önemli noktalardan bir tanesidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir