Şahıs Şirketi Bağkur Ödemek Zorunda Mı?

Şahıs Şirketi Bağkur Ödemek Zorunda Mı?
10.01.2023 21:14
Bağ kur, 1971 yılında kurulan Esnaf Ve Sanatkarlar Ve Diğer Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Şahıs şirketi bağkur ödemek zorunda mı? Ücretsiz izinde bağkur devreye girebilir mi? Bağkur ve ssk nasıl birleştirilir, bir gün gecikirse ne olur? Vefat eden bağkur emeklisinin maaşını kimler alabilir? Ziraat mobilden bağ kur ödemesi nasıl yapılır? Bağ kur ödemeleri hakkında merak edilen soruları sizler için bu yazımızda derleyip cevap verdik.

Bağkur 1971 yılında kurulan bir kurumun kısaltmasıdır. Bu kurumun açılımı, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumudur. Eğer bir şahıs şirketi kurduysanız sonrasında iş yeriniz için sizlere bir sicil numarası tanımlanmaktadır ve ardından bağ kur sistemine sizleri dahil etmektedir. Ancak sigortalı bir işte çalışan kişilerin bağ kur ödemesi zorunluluğu yoktur.

Ücretsiz İzinde Bağkur Devreye Girebilir Mi?

Birçok insan ücretsiz izin yaparken sigortasının devreye girip girmediğini merak etmektedir. SSK’ ücretsiz izin desteğinden yararlanmak isteyen bir kişinin sorduğu soru üzerine İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından yapılan cevaba göre kişinin ücretsiz izne ayrılmak durumunu bildirerek 4857 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesine göre ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakit ücret desteğine hak kazanmaktadır.

Bağkur Ve Ssk Nasıl Birleştirilir?

Hizmet birleştirme işlemi farklı sigorta kollarında çalışan insanların toplam çalışma sürelerinin hesaplanmasını ve bu sürelerin birleştirilmesine denmektedir. SSK, bağ kur, Emekli Sandığı hizmetlerinin birleştirilmesi için kişilerin e devlet üzerinden talepte bulunması yeterlidir. Hizmet süreleri, nerede hizmet verdikleri incelenerek sigorta ile yapılan yazışmalar sonucunda kişinin hizmetleri birleştirilen bilmektedir.

Vefat Eden Bağkur Emeklisinin Maaşını Kimler Alabilir?

Kişiler vefat ettikten sonra, emekli maaşlarına dul eşleri ve kız çocukları alabilmektedir. Vefat eden bir sigortalının emekli maaşında dul eşinin hakkı bulunmaktadır. Eğer bu kişi evlendiği takdirde hak sahipliğini kaybeder ve aylık maaşı kesilir. Erkek çocuklar ise 18 yaşını dolduruncaya kadar orta öğrenim yapıyorlarsa 20 yaşına yüksek öğrenim yapıyorlarsa 25 yaşına kadar hak sahibi sayılabilmektedir.

Ziraat Mobil'den Bağkur Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat mobil üzerinden sigorta ödemeleri yapmak mümkündür. Ziraat mobil bankacılık uygulamasına girerek sigorta ödemesi yapmak istiyorsanız ödemeler menüsünün altında bulunan SGK prim tahsilatları seçeneği içerisinde yer alan karekod tarama alanı seçilerek kişinin bu kare kodu okutması sonucunda yapılması gereken ödemeler kişinin karşısına çıkmaktadır. Ardından kişi faturayı seçerek ve belirtilen tutarda ödemeyi yaparak rahatça sigorta borçlarını ve primlerini ödenebilmektedir.

Bağkur 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Bağ kur ödemelerinin gecikmesi durumunda kişiler gecikme zammı ödemek zorunda kalırlar. Eskiden %10 olan bu oran 21 Temmuz 2022 tarihli resmî gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla bu oran aylık %2,5 olarak yeniden belirlenmiştir. Yasal düzenleme sonucunda gecikme zammı oranının değişmesiyle birlikte gecikme faizi oranı ve pişmanlık zammı oranı da %2,5 olarak yeniden belirlenmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir