Rüzgâr Türleri Nelerdir?

Rüzgâr Türleri Nelerdir?
22.04.2022 19:00
Rüzgâr hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Rüzgâr hakkında en çok merak edilen; rüzgâr türleri nelerdir, rüzgâr türleri neden oluşur, rüzgâr derecesi nedir gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Günlük yaşantıda hemen hemen her gün hafif veya şiddetli şekilde rüzgarları hissetmekteyiz. Bu hissedilen rüzgarların farklı farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerden bahsedecek olursak önce şunu belirtmemiz gerekir rüzgarlar kendi içinde üçe ayrılmaktadır birincisi sürekli rüzgarlardır bu rüzgarlar yüksek basınç alanlarında oluşması ile bilinmektedir. Sürekli rüzgarlar kendi içinde; batı rüzgarları, alizeler ve kutup rüzgarları olarak üç türe ayrılmaktadır.

İkinci sırada ise mevsimlik denilen yani devirli rüzgarlar gelmektedir okyanusların ve büyük kara parçalarının ısınma ve soğuması sonucu oluşan basınç ile meydana gelen rüzgarlar olarak bilinmektedir. Devirli rüzgarlar kendi içinde; yaz musonu ve kış musonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Üçüncü ve son olarak yerel rüzgarlar gelmektedir bu rüzgâr türleri yerel bölge şartlarına göre oluşmaktadır. Yerel rüzgarlar kendi içinde; mistral, krivetz, bora, samyeli, hamsin, sirokko, föhn ve meltemler olarak ayrılmaktadır.

Rüzgâr Özellikleri Nedir?

Rüzgarlar türlerine göre farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Rüzgâr türlerine göre değişen özellikler; esme yönü, sertliği, hızı, kuruluğu, derecesi, bölgesi, yağış bırakma ihtimali, basıncı, mevsimi, gece veya gündüz oluşu, karada veya denizde oluşu, nemi azaltması, nemi çoğaltması ve sürekliliği gibi farklı durumlara neden olabilmektedir. Örneğin; mistral türü rüzgarın soğuk ve kuru olması, bora türü rüzgarın yaz aylarında olup buharlaşmaya neden olup kuraklığı arttırması, hamsin türü rüzgarın Afrika bölgesinde olup sıcak ve bunaltıcı olması, batı rüzgarlarının tropikal olarak adlandırılan kuşakta yağışlar bırakması, yaz musonlarının bol nem taşıyor olmaları, kış musonlarının soğuk ve kuru olması nedeni ile yağışa sebep olmamaları ve föhn rüzgarlarının genel olarak dağlarda olmasını vererek özelliklerin türlere göre değiştiğini ve rüzgar türlerinin özelliklerini belirtmiş oluruz.

Rüzgâr Derecesi Nedir?

Rüzgâr hakkında en çok merak edilen konulardan birisi rüzgâr derecesinin ne olduğudur. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki rüzgâr derecesi yetkin kişiler tarafından hassasiyet, bilgi ve yetkin kişiler tarafından ölçülebilen rüzgârın hızı ve kuvvet alanının ne kadar olduğudur. Bu ölçüm sonucu da değişen hız ve kuvvete göre bir sakala oluşturulur bu skalaya ise rüzgâr derecesi denmektedir.

Rüzgâr Türleri Neden Oluşur?

Rüzgarların kendi içinde türleri oluşmasının bir nedeni vardır. Bu neden ise rüzgarların oluşumunu etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler; sıcaklık değişimleri, basınç değişimleri, bölgeler, hava dolaşımları, sene içerisindeki değişken hava şartları, nem oranları, okyanus akıntıları, bölgesel faktörler ve oluşan bölgedeki yükseklikler gibi faktörlerdir. Kısacası rüzgarlar doğanın bir parçası olup nasıl başka şeyleri etkileyebiliyorsa diğer doğal faktörlerde rüzgârın farklı türlere ayrılmasını etkiliyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir