Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon Nedir?
20.04.2022 19:00
Reenkarnasyon nedir, reenkarnasyon bilimsel mi, reenkarnasyon nasıl olur tarzı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız, ''Ben önceki yaşamımda şu ülkede yaşıyordum, şu mesleği yapıyordum ya da kedi olabilirim.'' sözlerini sıklıkla kullanırız. 'Önceki yaşam' ile başladığımız cümlelerin sonu çoğunlukla reenkarnasyona varmaktadır. Reenkarnasyon, ruh göçü sözcüğüyle tabir edilmektedir. Ruhun devamlı olarak tekrar bedenlenmesine denir. Ruh, öldükten hemen sonra dünyaya yeniden gelir. Başka bir beden de başka bir yaşam süren ruh, o beden içinde hayatına devam eder. Reenkarnasyon, ölenlerin ruhlarının evrimleri bitirinceye kadar sürekli dünyaya gelir. Diğer bir deyimle ise reenkarnasyon bir canlının öldükten sonra başka bir vücutta tekrardan dünyaya gelme sürecidir. Reenkarnasyon TDK’ya göre “ruh göçü” olarak tanımlanır ve dilimize Fransızcadan geçmiştir. 

Reenkarnasyon Bilimsel Mi?

Reenkarnasyon, ruh taşıması veya göçü olarak bilinir. Bir canlıya ait olan bir ruhun, birden çok canlının bedeninde var olabildiği ve yaşamını sürdürdüğüne dair ortaya koyulan bir iddiadır. Şayet değil reenkarnasyon ruh bile henüz bilimsel olarak kanıtlanmış bir olgu değildir. Reenkarnasyonun bilimsel olması için,

·        Bedenden ayrı bir şekilde ayrılan bir ruhun olması gerekmektedir.

·        Bu aktarma neticesinde kişinin ciddi olarak bedeninde yer değişimi yaşanmalıdır

·        Bu aktarma arasında öncesi ve sonrası gibi belli bir sebeplerin gösterilmesi lazım

·        Aktarma işlemenin bir mekanizması bulunmalı ve bu tespit edilebilir olmalı

En azından bu sorular cevaplanmadıkça reenkarnasyon bilimsel olarak kabul edilmez.

Reenkarnasyon Nasıl Olur?

Reenkarnasyon iki şekilde tanımlanır bunlardan bir tanesi ölen bir ruh evrimsel sürecini tamamlayana kadar birkaç defa daha başka bir vücutta tekrar tekrar dünyaya geleceğine inanılır diğer bir inanış ise ölen kişinin her defasında başka bir canlı olup dünyaya gelmesine denir.

Reenkarnasyon Vakaları

Reenkarnasyon kişinin öldükten sonra başka bir vücutta yeniden dünyaya geldiğine inandığı bir olaydır. Ne bilim ne İslam reenkarnasyonu kabul etmese de bazı kişiler bu durumu yaşadığını iddia ediyorlar, İşte o iddialardan bir tanesi; 

Dellal Beyaz 1970’te Samadağ’da dünyaya gözlerini açtı. Hayata geldiğinde başının üstünde bir yara izi vardı. Annesi küçük kızın eski hayatından anılar taşıdığını yatağında kendi başına konuştuğunda fark etmeye başladı. Della diğer hayatında şimdiki yaşamına yakın bir köyde ikamet eden bir kadın olduğunu ve çamaşır asarken bir kuyuya düşme sonucu öldüğünü söylemeye başladı. Ailenin uzaktan bir tandığı Dellal’in söylediklerini Zehide Köse adında bir kadının ölümüyle koca bir benzerlik gösterdiğini iddia etti. Köse kuyuya düşerken kafasını yer vurmuştu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Zehide’nin kabirinden de söz eden Dellal, diğer hayatında ki detayları  ölümünün ardından olanları  bile anımsayan ilk reenkarnasyon vakalarından sadece bir tanesidir.

İslam’a Göre Reenkarnasyon Var Mıdır?

İslam dinine göre reenkarnasyon adından bir şey kesinlikle yoktur, İslam’a göre dünya hayatı sadece bir kez yaşanıp bitecek onun ardından ebedi olan ahiret hayattı başlayacaktır. İslam dininde dünya hayatının bir kereye mahsus olduğuna dair birçok hadis ve ayetler bulunmaktadır.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir