Deprem Anında Kaçmak Doğru Mu?

Deprem Anında Kaçmak Doğru Mu?
29.11.2022 21:34
Deprem anında kaçmak doğru mu? Deprem anında kolonlar güvenli mi, metro güvenli mi? Deprem anında yangın merdiveni kullanılır mı? Deprem anında koridor güvenli mi, ranza güvenli mi? Deprem anında yatağın yanına uzanmak doğru mu? Depremin yaşandığı anda çoğu insan panik olmaktadır fakat sakin kalınıp doğru hayatta kalma eylemlerini yerine getirmek gereklidir. İşte tüm detaylar...

Depremin yaşandığı saniyelerde kesinlikle panik olunmaması gerekir. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulması gerekmektedir. Hayat üçgeni uygun ortamda oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmesi gerekmektedir. Sarsıntı anında merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalı, balkonlardan uzak durulmalıdır.

Deprem Anında Kolonlar Güvenli Mi?

Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan depremin gerçekleştiği anda uzak durmak gerekir. Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi size koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek veya uzanarak kendinize hayat üçgeni oluşturmanız gerekmektedir. Deprem anında kolon, kiriş, kapı altı ya da yakınına saklanılmaması gerekmektedir.

Deprem Anında Metro Güvenli Mi?

Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden deprem anında inilmemesi gerekmektedir. Elektriğe kapılabilir veya diğer bir trenin çarpması ile kendinize zarar vermeniz söz konusu olabilir. Metro deprem de dahil bütün felaket senaryoları ve bunlara karşı alınacak önlemler düşünülerek inşaat edildiği bilinmektedir. Metro hattının 9 şiddetindeki depreme kadar dayanıklı olduğu söylenmektedir.

Deprem Anında Yangın Merdiveni Kullanılır Mı?

Sadece yangınlarda değil, deprem ve sel gibi durumlarda da yangın merdivenlerinin kullanımı mümkündür. Binada kalmanın tehlikeli olduğu durumlarda yangın merdiveninden acil şekilde çıkış yapılması dışarı çıkılmayı kolaylaştırmaktadır.

Deprem anında merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmak yanlış bir harekettir. Sarsıntı bitene kadar içeride kalınmalı ancak sarsıntı bitince dışarı çıkmak güvenli olacaktır.

Deprem Anında Koridor Güvenli Mi?

Genellikle apartmanların dış duvarları tehlikeli olarak bilinmektedir. Deprem anında buralardan uzak durmaya çalışmak can sağlığı için önemlidir. Koridorlar çoğunlukla iç duvarlarla çevrelendiklerinden daha güvenli bir bölge kabul edilebilir.

Deprem Anında Ranza Güvenli Mi?

Özellikle yurtlarda koruncak tek yer ranzaların yanları olarak bilinmektedir. İki katlı demir çerçeveli ranzalar da çökme sırasında tam olarak yok olmamakta, kenarlarında yaşam boşlukları kalmaktadır.

Ayrıca kanepe, kolon yanları gibi şeylerin yanına sığınırsanız olası çöküntüde bir yaşam boşluğu kalır, yaşam boşluğunda enkazın altında bekleyebilmeniz mümkündür.

Deprem Anında Yatağın Yanına Uzanmak Doğru Mu?

Yatak odalarında deprem sırasında yatağın her iki yanına yatmak iyi bir korunma bölgesinin oluşmasını sağlayabilir.  Enkaz altına gelen bir binada yatağın üst ve altı tamamen tahrip olurken yatak kenarlarında bir insanın korunacağı kadar yaşam boşluğu bulunmaktadır. Yatakların yanlarına cenin pozisyonu alarak yatmak yatak odasında yapılacak en akılcı hayatta kalma hareketi olacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir