PC Sıfırlayınca Ne Olur?

PC Sıfırlayınca Ne Olur?
03.10.2022 10:27
Bilgisayar kullanımının arttığı son yıllarda birçok kişi bilgisayar sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. PC sıfırlayınca ne olur, HP laptop açılmıyor ne yapmalıyım? HP Windows 10 laptop nasıl sıfırlanır, bilgisayara format atmak yararlı mı ve format atmak performansı etkiler mi? Tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarı sıfırlama işlemi birçok kişi tarafından uygulanan bilgisayarın temizlenmesi işlemidir. Bilgisayarınızı sıfırladığınız zaman bilgisayar fabrika ayarlarına döner. Yani içerisinde yer alan tüm dosyalar, kayıtlı olan belgeler, fotoğraflar, resimler, uygulama ve oyunlar silinir. Eğer bilgisayarınız yavaşladıysa ya da artık eskisi gibi değilse format atmak bilgisayarınızı yenileyecektir. Eğer Windows 10 kullanıyor iseniz yapacağınız sıfırlama işlemi 30 dakika kadar sürebilmektedir. Ancak bilgisayarın özelliklerine bu süre uzayabilmektedir. Bilgisayara format atıldığı zaman BIOS haricinde yer alan tüm belge ve dosyalar silinmektedir.

HP Laptop Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

HP laptop kullanıcıları tarafından sıklıkla laptop açılmıyor gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Laptopunuzun açılması için yapmanızın gereken birkaç işlem vardır. Öncelikle laptopunuzun güç kaynağı kesintisi olup olmadığını kontrol edin. Çalışmayan bir prize takmamaya ve orijinal şarj kablosu ile temassız olup olmadığına bakın. Eğer laptopunuzun güç kaynağında sıkıntı yoksa pilinizi CMOS bir ile değiştirin. Sonrasında laptopunuza bağlı harici diskleri çıkarın ve kurtarma diski takın. Kurtarma diski Windows işletim sistemindeki çoğu sorunların etkili şekilde çözülmesine yardımcı olacaktır. Bu işlem sonucunda da laptopunuz çalışmazsa laptopunuzu güvenli modda ön yükleme yapmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer yapabileceğiniz işlem ise güç ışığı yanıp söndüğünde ekran sorunlarınızı kontrol edebilirsiniz.

HP Windows 10 Laptop Nasıl Sıfırlanır?

HP laptoplarda Windows 10 sıfırlaması için yapılması gerekenler;

1.Windows 10 normal bir şekilde başladıktan sonra Windows Update’i kullanarak güncelleştirmeleri denetle ögesine tıklayıp güncellemeyi yapın.

2. Ardından sistem üzerinden kurtarma seçeneklerinden bilgisayarı sıfırlaya tıklayarak işlemi tamamlayın.

3. Sonrasında çıkan ekrandaki Windows yazısının altında yer alan başlarken ögesine tıklayın. Bu işlemler birkaç dakika sürebilmektedir.

Bilgisayara Format Atmak Yararlı Mı?

Bilgisayara format atılması, bilgisayarın temizlenmesini sağladığı için belirli aralıklarla yapılmasında fayda vardır. Özellikle format atmak bilgisayarın hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca bilgisayarınızda virüs varsa bu tarz istenmeyen durumları da temizlemektedir. Format işlemi ile bilgisayarınızın sanal belleğinde yer alan birikmiş datalar silinmektedir. Bu işlem hem bilgisayarı rahatlatmakta hem de kullanımı da kolaylaştırmaktadır. Format atılması sonucunda bilgisayarda gereksiz olarak birikmiş datalar silindiği için bilgisayar performansı da artacaktır. Bu nedenle bilgisayara format atılması yararlıdır.

Format Atmak Performansı Etkiler Mi?

Bilgisayara format atılması, bilgisayarın sanal belleğinin içerisinde gereksiz olarak birikmiş dataların silinmesi ile olmaktadır. Format atılması ile hem bilgisayarın performansı artmakta hem de bilgisayarın hızı artmaktadır. Eğer bilgisayarınızda virüs de varsa format atılması ile virüsler de temizlenmiş olacaktır. Belirli aralıkla format atılması bilgisayarınızın performansını olumlu etkileyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir