Patates Kızartması Gluten İçerir Mi?

Patates Kızartması Gluten İçerir Mi?
12.12.2022 20:57
Sokak kültüründe doğan, sokak mutfağının bir buluşu olan patates kızartması, özel soslarıyla buluştuğu zaman tadına doyum olmayan kalorisi yüksek bir yiyecektir. Peki patates kızartması gluten içerir mi, hangi besin grubuna girer, hangi ülkenin yemeğidir? Patates kızartması hangi tencerede yapılır, mikrodalgada ısıtılır mı, tekrar ısıtılır mı? İşte detaylar.

Patates çok çeşitli seçeneklerle yemek çıkartabileceğiniz bir üründür. Patates ile yapabileceğiniz seçeneklerin sınırları neredeyse yok gibidir. Kızartmalık patates içerisindeki yüksek nişasta oranından dolayı kızartma sırasında akrilamid adı verilen bir madde ortaya çıkartır. Bu da damar sertliğine ve tıkanıklığına yol açan hastalıklara sebep olmaktadır.

Gluten, çölyak denilen rahatsızlığa sebep olan bir proteindir ve tahıllarda bulunur. Patates bir tahıl ürünü olmadığı için patatesin içerisinde gluten bulunmaz.

Patates Kızartması Hangi Besin Grubuna Girer?

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmek için vücudumuzun çeşitli besin gruplarından örneklere ihtiyacı vardır. Bu gruplar karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller olarak ayrılmaktadırlar. Patates yediğimiz zaman karbonhidrat grubundan bir besin yemiş oluruz. Patates enerji veren bir besin olduğu için bir karbonhidrattır.

Patates Kızartması Hangi Ülkenin Yemeğidir?

Patates Türk ve uluslararası mutfaklarda geniş bir yeri bulunan, bütün gelir gruplarınca en çok tüketilen alternatif yemeklerden biridir. Kökeni sokak kültürüne dayanmaktadır. Bundan dolayı hangi ülkenin buluşu olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Patates Kızartması Hangi Tencerede Yapılır?

Patates kızartması fazla yağda kızartılarak yapıldığı ve içerisindeki nişastanın daha çok açığa çıkmasından kaynaklı olarak sağlıklı bir tercih değildir. Çoğu zaman miktarını kontrol edemeyerek, dayanılmaz lezzetine karşı koyamıyor ve fazla porsiyonlarda tüketebiliyoruz.

Miktarını kontrol edemiyor olsa da en azından sağlıklı koşullarda patates kızartması yapmak mümkün. Bunun için paslanmaz çelik tencere, seramik ya da dökme demir tencereleri tercih edebilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli malzeme ile üretilen bu ürünler en azından yiyeceğinize farklı kimyasalların bulaşmasını engelleyecektir.

Patates Kızartması Mikrodalgada Isıtılır Mı?

Radyo dalgaları ile farklı bir pişirme versiyonu sağlayan mikrodalga fırınlar ile birçok çeşitte yemeği yapabilir ve soğumuş yemeklerimizi çabucak ısıtabilir. Yemeklerin eşit ve daha sağlıklı koşullarda pişmesini sağlayan mikrodalga fırınlarda hemen her şeyi yapmak mümkündür.

Mikrodalga fırınınızda patates kızartmak istiyorsanız biraz zeytinyağı ve baharat ile patateslerinizi güzelce harmanlayın. Fırının ısısını ve dakikasını ayarlayın. Unutmayın mikrodalga fırınlar dakikasını belirlemedikçe çalışmayacaktır. Sürenin sonunda yumuşacık ve eşit derecede ısınmış patates elde edebilirsiniz.

Patates Kızartması Tekrar Isıtılır Mı?

Patates kızartmasının yeme usulü henüz sıcak ve çıtır dokusunu kaybetmemişken yemektir. Çünkü soğuyan patatesler yumuşar ve lezzetini büyük ölçüde kaybeder. Patates kızartmanızı atmak istemiyor tüketmek istiyorsanız yeniden ısıtmanız gerekecektir. İlk yapıldığı gibi olmasa da en azından yenebilir hale getirebilirsiniz.

Öncelikle, fırınınızı yüksek ayarda bir ısıya getirmelisiniz (230-250 derece)

Fırının içerisine yağlı kağıt serin. Patateslerin içerisine bir miktar zeytinyağı ve baharatlar ekleyerek fırına koyun. 5-6 dakika kadar bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir