Yavşan Otu Faydaları Nelerdir?

Yavşan Otu Faydaları Nelerdir?
18.08.2022 15:43
Yavşan otu, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişen bir bitki olmasıyla bilinir. Bu yazımızda başta yavşan otunun faydaları olmak üzere, yavşan otunun bebeklerde kullanımının nasıl olduğu, nasıl demlendiği, yan etkilerinin neler olduğu, iştahı açıp açmadığı ve nasıl içildiği hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Yavşan otunun birçok faydası bulunmaktadır. Yavşan otu, ağız içerisinde bulunan mikro ve bakterilerin yok edilmesini sağlamasının yanında, ağız içi yaralara da büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bu ot cinsel hastalıkların meydana gelmesini engelleyici görev görmesiyle birlikte, kadınlarda cinsel sorunların ortadan kaldırılmasını da sağlar. Bağırsak bölgesinde meydana gelen parazitlere karşı etkili bitki olan yavşan otu, sindirimin daha kolay hale gelebilmesini sağlayabilecek niteliktedir. Yavşan otunun en büyük faydalarından biri, bağışık sistemini güçlendiren mineral ve vitaminlere sahip olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yavşan otu, dinç kalmak ve sürekli enerjik olmak isteyenler için sık kullanılan otlar arasında bulunur. Aynı zamanda yavşan otu, böbrek işlevini iyileştirici potansiyele de sahiptir, kadınların adet döneminin düzenli olmasını sağlar ve mevsimsel rahatsızlıklardan kaynaklı yüksek ateş sorunlarını gidermek için de kullanılır.

Yavşan Otu Bebeklerde Kullanımı Nasıl Olur?

Yavşan otunun bebeklerde kullanımı bazı yörelerde gaz sancısını hafifletmek amaçlıdır. Bu ot genellikle normal çay gibi demlenerek bebeğe 1-2 çay kaşığı kadar içirilir ve sancıları hafifletilir. Ayrıca bu otun bebeğin göbek deliğine sürülerek yapılan yöresel bir kullanım biçimi de vardır.

Yavşan Otu Nasıl Demlenir?                     

Yavşan otunu demlemek için, 300 ml kaynar su içerisinde 2 tatlı kaşığı acı bu ottan ilave edilir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından karışım süzülür ve çay şeklinde tüketilir.

Yavşan Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Yavşan otu, birçok faydaya sahip olmasının yanında, aşırı miktarda kullanıldığı zaman bazı yan etkilere sebep olabilmektedir. Örneğin, yavşan otundan yapılan çay günde 1-2 bardaktan fazla tüketildiğinde ve bu aşırı tüketimin uzun sürmesi halinde sindirim sistemi sorunlarına yol açabildiği gibi, ayrıca baş ağrılarına da sebep olabilmektedir.

Yavşan Otu İştah Açar Mı?

Yavşan otu, iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde de kilo alımını hızlandırmaktadır.

Yavşan Otu Nasıl İçilir?

Yavşan otu çay şeklinde içilebilmektedir. Bunun için ise 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1-2 tatlı kaşığı acı yavşan otu ilave edilip 10 dakika demlenerek çayı elde edebilir ve süzgeç ile süzülerek içilebilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir