Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nasıl Kazanılır?
10.11.2022 22:47
Özgüven, kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi ve kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumu olarak bilinmektedir. Özgüven nasıl kazanılır? Özgüven bir duygu mudur, çocuklarda özgüven eksikliği nasıl giderilir, çocuğa özgüven nasıl kazandırılır? Özgüven doğuştan mı gelir? İşte tüm detaylar...

Özgüven kazanmak için yapabileceğiniz şeyler arasındaki aşağıdaki maddeler sıralanabilir.

·            Kendinizden şikayet etmekten vazgeçip kendinizi sevmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

·            Olumsuz düşünceleri aklınızdan silmeli ve onların yerine olumlu olanları koymanız gerekmektedir.

·            Görünüşünüze ve duruşunuza dikkat etmelisiniz.

·            İkna etme yeteneğinizi güçlendirmeye çalışmalısınız.

·            Sabretmek ve gayr etmek gerekmektedir.

·            Kendine karşı çok katı olmamanız gerekmektedir.

·            Başarısızlık korkusunu unutmanız gerekmektedir.

·            Kendini olduğu gibi kabul etmeniz gerekmektedir.

·            Kendini başkalarıyla kıyaslamamanız, kendinizi sevmeniz gerekmektedir.

Özgüven Bir Duygu Mudur?

Özgüven özelliği değişmeyen, durağan bir durum ya da sabit duygu hali olarak ifade edilemez. Bireylerin farklı zaman, durum ve ortamlarda farklı güven ya da güvensizlik duygularına sahip olabilmeleri mümkündür. Her insanın bazen kendine güvendiği, bazen de güvenmediği durumlar olabilmesi normaldir.

Özgüven durumu kişilerin kendisine yönelik iyi, olumlu duygular geliştirmesi sonucu kendini iyi hissetmesi olarak bilinmektedir. Bu iyi hissetme durumunun sonucunda kişiler kendisiyle ve çevresindeki kişilerle barışık olması durumu gerçekleşmektedir. Özgüven “yüreklilik, cesaret” veya kişinin kendine güvenme duygusu olarak da tanımlandığı bilinir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çocuklarda oluşabilen özgüven eksikliğinde çocuğa destek verilmeli, karşılıksız sevildiği hissettirilmesi gerekmektedir. Çocukla bu durum hakkında konuşulmalı, birlikte zaman geçirilmeli, duygu ve düşüncelerini ifade etmesi sağlanması gerekmektedir. Arkadaş edinmesi ve sosyalleşmesi sağlanmalı, fakat bu konuda baskılayıcı davranışlar yapılmamalıdır. Çeşitli kurslara, spora ve sosyal aktivitelere katılması için teşvik edilmesi çocuğun özgüven duygusunu hissetmesini sağlayabilir. Farklı alanlarda edindiği yetenekler ve başarılar onun sosyalleşmesine ve böylece özgüven duygusunun açığa çıkmasına sebep olacaktır.

Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Çocuğunuzu kendi ilgi alanı ve yetenekleri doğrultusunda faaliyetlere ve aktivitelere katılmasında destek olmalı ve onun sosyalleşmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Çocuklar böylece kendilerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine özgüven duymalarını sağlayabilir. Çocuğunuzdan beklentilerinizi onun seviyesinin üstünde tutar iseniz çocuğun özgüveninin düşmesine sebebiyet verebilirsiniz. Çocuğu önemseyen, ona değer veren anne ve babanın ilişki şekli çocuğun özgüvenini arttıracaktır. Çocuğa bir şeyleri hazır verilmesi, yaş seviyesi dolayısıyla yapabilme kapasitesine sahip iken ihtiyaçlarını kendisi yerine sizin karşılamanız özgüven gelişimini olumsuz olarak etkileyecektir ve çocuğun bir işe girişmesindeki cesaretsizliğin artmasına sebep olacaktır.

Özgüven Doğuştan Mı Gelir?

Özgüven doğuştan gelmez. Fakat bireylerde doğumdan itibaren gelişmeye başlayan önemli bir içsel özellik olarak bilinmektedir. Bireylerin kendini tanıması ve yapabileceklerinin farkına varması özgüveni ortaya çıkardığı bilinmektedir. Özgüven; yaşamın iyi, mutlu, dengeli sürdürülmesi için olmazsa olmazlardan biri olarak bilinir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir