Devlet Memuru Başka Ülke Vatandaşı Olabilir Mi?

Devlet Memuru Başka Ülke Vatandaşı Olabilir Mi?
16.12.2022 23:20
Günümüzde devlet memurlarının birçok imkanı bulunmaktadır. Devlet memuru başka ülke vatandaşı olabilir mi, ziraat odasına üye olabilir mi? Devlet memuru vasi olabilir mi, vergi mükellefi olabilir mi? Vergi borcu olan devlet memuru olabilir mi? Youtuber olabilir mi, yoklama kaçağı olan devlet memuru olabilir mi? Sorularını sizler için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Çifte vatandaşlığı bulunan kimselerin ülkemizde memur olmalarını engelleyecek bir durum bulunmamaktadır. Bu nedenle devlet memuru başka ülke vatandaşı olabilir. Ancak aynı zamanda ülke vatandaşı da olmalıdır.

Devlet Memuru Ziraat Odasına Üye Olabilir Mi?

Çiftçilikle uğraşan kimselerin yasal kuruluşları ziraat odalarıdır. Memurların ziraat odasına üye olmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Ancak devlet memurları herhangi bir siyasi partiye üye olamaz. Aynı zamanda görevlerini yerine getirirken, herhangi bir din, dil, ırk ayrımı yapmaları da yasaktır. Bu tarz durumlar çok hassastır ve disiplin cezası hatta görevden uzaklaştırma cezası ile bile cezalandırılabilmektedir.

Devlet Memuru Vasi Olabilir Mi?

Bu soruyu yanıtlamadan önce kısaca vasinin ne demek olduğunu sizler için açıklamak istedik. Vasi 1 yıl ve bir yıl üzeri hapis cezası alan kimselerin mal varlığını, kişilik haklarını korumak ve yönetmek için atan kişilere denmektedir.

Devlet memurları vasi olarak atanabilmektedir. Bu durumda herhangi bir sakınca yoktur.

Devlet Memuru Vergi Mükellefi Olabilir Mi?

Vergi mükellefi hakkı esnaflar için geçerlidir. Ancak devlet memurlarının esnaflık ya da ticaretle ilgili faaliyetle bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda memurların yapmaması gereken bazı durumları sizler için listeledik:

·        Özel kişilere ait kuruluşlarda ve vakıf üniversitelerinde çalışamazlar,

·        Ofis, muayenehane tarzında yerler açamazlar,

·        Ticaret ve sanayi ile ilgili yerlerde görev alamazlar.

Vergi Borcu Olan Devlet Memuru Olabilir Mi?

Kanunlar kapsamında devlet memurluğuna aday olan kimsenin, kişilere, özel kurum ya da kuruluşlara, kamu tüzel kişilerine borcu bulunması devlet memurluğu olunmasına engel teşkil etmemektedir. Buradan yola çıkarak vergi borcu olan kimselerin devlet memuru olabileceği yorumunu yapabiliriz.

Devlet Memuru Youtuber Olabilir Mi?

Kanunlar gereğince devlet memurlarının ticaret yasağı bulunmaktadır. Ancak devlet memurları kanuna göre Youtube geliri elde edilmesi hakkında herhangi bir yasaklama ya da kısıtlama bulunmamaktadır. Youtube geliri devlet memurunun yaptığı görevle alakalı bir durum olmaması nedeniyle bu durumda herhangi bir sakınca yoktur.

Yoklama Kaçağı Olan Devlet Memuru Olabilir Mi?

Yoklamada bulunmayan ve bulunmadıklarına dair herhangi bir gerekçe sunmayan kişilere yoklama kaçağı denmektedir. Yoklama kaçağı durumunda olan kişilerin durumu bakaya olarak nitelendirilmektedir. Bakaya durumu, sevke tabi olmasına rağmen sevkini yaptırmayan ve sevk edildiği birliğe katılmama durumuna denir. Bu durumda olanların her ne kadar sınavlardan atanmak için yeterli puan alsalar da atamalarının yapılması hukuken mümkün değildir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir