Ormanya'ya Giriş Ücretli Mi?

Ormanya'ya Giriş Ücretli Mi?
11.10.2022 14:14
Etrafa bakıldığında bina görmek yerine yeşilliğe rastlamak, bakıldığında iç açıcı manzaralara denk gelmek hayatı daha yaşanılır kılan detaylardandır. Biz, sizler için birkaç yer bulup bu haberimizde listeledik. Ormanya’ya, Atatürk Kent Ormanı’na, Yıldız Parkı’na giriş ücretli midir? Pera Palas, Çalış Plajı, Turkcell Platinum Park girişleri ücretli mi?

Kartepe, Kocaeli’de bulunan Ormanya; çadır alanları, botanik yolları, kuş gözlem alanı ile fazlaca rağbet gören doğal yaşam alanlarından biridir. Çevresi ile birlikte yaklaşık 4 bin dönümlük bir alana yayılmaktadır. Ormanya, hayvan ve bitkilerin doğal yaşam alanlarının korunması konusunda çok hassas olan bir yaşam alanıdır. Turistik alanlardan biri olmasıyla da dikkat çeker. Ormanya altı ana bölümden oluşur ve onlar şunlardır;

·        Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi

·        Vahşi Yaşam Alanı

·        Hayvanat Bahçesi

·        Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları

·        Karavan ve Çadır Kamp Alanı

·        Doğa Okulu

Ormanya, 2022 senesi itibarıyla 53 türden 467 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Geyik, ceylan, karaca gibi pek çok tür de bunlara dahildir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ormanya ziyaretçilerine tüm bu türleri doğal alanlarında gözlemleyebilme imkanı sağlamaktadır. Alanda ek olarak; 100 çadırlık kamp bölgeleri, 15 kilometrelik bisiklet yolu, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişi kapasiteli mesire alanı bulunmaktadır. Alanda bulunan bölgelerin tamamına (mesire alanı, parkurlar, bahçeler gibi) ücretsiz bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Atatürk Kent Ormanı Giriş Ücretli Mi?

Sarıyer, İstanbul’da bulunan Atatürk Kent Ormanı, büyük şehirlerin grileşmeye başlaması ile nefes alabileceğimiz son yeşilliklerdendir. İstanbul’un merkez bölgelerinden birinde yer alan Atatürk Kent Ormanı, 2020 yılında kullanıma açılmıştır. Zamanla; kafeterya, lavabo, çocuklar için oyun alanları, spor alanları, teras, festival alanı gibi yapıların da eklenmesi ile birlikte gidip görülmesi gereken bir yer haline gelmiştir. Ormana girişler sabah 05.00 ile akşam 22.00 arasında mümkündür. Atatürk Kent Ormanı, ziyaretçilerine ücretsiz giriş hakkı sunan bir alandır.

Yıldız Parkına Giriş Ücretli Mi?

Beşiktaş’ın göz bebeklerinden biridir Yıldız Parkı. İstanbul’un ulaşılması kolay, merkezi yerlerinden birindedir. Koru olarak da adlandırılabilen bir parktır. Yoğun bir ziyaretçi akımına sahip olan park, içerisinde yeme içme imkanları da bulundurur. Birçok bahçe, ağaçlık alan, şelale ve havuza da ev sahipliği yapmaktadır. Bu parka girişler ücretsizdir.

Pera Palas Giriş Ücretli Mi?

İstanbul, Beyoğlu’nda bulunan Pera Palas, Paris- İstanbul seferleri yapan Orient Express yolcularının konaklama ihtiyacını gidermiş olması ile tanınmakta olan bir yapıdır. Önceleri otel olarak kullanılan Pera Palas şimdilerde müze görevi görmektedir. Pazartesi günleri açık olmayan Pera Palas, Cuma günleri 18.00-22.00 saatleri içinde ücretsiz giriş hakkı sunmaktadır. Bunun dışındaki gün ve saatlerde tam bilet ücreti 25 TL; öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üzeri ziyaretçilerin faydalanabileceği indirimli bilet 10 TL gibi bir ücrete sahiptir.

Çalış Plajı Giriş Ücretli Mi?

Muğla, Fethiye’de yer alan Çalış Plajı, doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakan bir plajdır. Berrak denizi ile bilinen plaj aynı zamanda çok temizdir. Çevre il ve ilçelerden birçok ziyaretçi tarafından rağbet görmekte olan bir plajdır. Çalış Plajı, ücretsiz bir plajdır.

Turkcell Platinum Park Giriş Ücretli Mi?

Turkcell Platinum Park, Sarıyer’de bulunan ücretsiz bir parktır. Gerçekleştirilecek aktiviteye göre rezervasyon zorunludur. At binme, okçuluk gibi sosyal etkinlikler rezervasyon gerektiren etkinliklerdendir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir