Okan Bayülgen’in Fenomenler Hakkındaki “Erotoman İlişki” Açıklaması Gündeme Oturdu

Okan Bayülgen’in Fenomenler Hakkındaki “Erotoman İlişki” Açıklaması Gündeme Oturdu
30.11.2021 00:00
Yaptığı açıklamalarda bu konu üzerine vurgu yapan ekranların tanındık ve sevilen siması Okan Bayülgen kullandığı ifadeler ile gündeme oturdu. Açıklamalarında ''erotoman'' kelimesini kullanan sanatçı halk arasında tartışma konusu oldu. Erotomani nedir, belirtileri nelerdir? Gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Okan Bayülgen renkli kişiliği ve çarpıcı açıklamalarıyla magazin dünyası başta olmak üzere pek çok habere konu olan bir sanatçıdır. Son günlerde katıldığı bir programda fenomenler ile ilgili yaptığı konuşma da gündemdeki yerini almış durumdadır. Bayülgen yaptığı açıklamalarda ''Influencerlar yani fenomenler ile erotoman ilişki yaşıyoruz'' ifadelerine yer verdi. Uzun zamandır fenomenler ile arasında büyük çekişme yaşayan Okan Bayülgen bu açıklamasıyla da ınfluencerların hedef tahtası olmuştur. Bayülgen, daha önceki yaptığı açıklamalarda da fenomenler için çöp, zavallı gibi ifadeler kullanmıştı. Buket Aydın'ın programına katılan Bayülgen'in son yaptığı konuşmalarda da erotomen ilişki vurgusu yer aldı. Okan Bayülgen'e göre sosyal medya fenomenlerinin hayran kitlesi onlar gibi giyinip, fenomenleri yerleri dolamayacak kadar önemli bireyler olarak kabul etmektedir. Hatta açıklamalarının devamında Bayülgen, insanların hiç tanımadıkları fenomenleri kayıtsız şartsız sevdiklerini dile getirdi. Elbette bu açıklamalarla magazin dünyasının ana kahramanı durumuna gelen Okan Bayülgen, ''erotoman'' kelimesini de sözcük dağarcığımıza katmış oldu.

Erotomani Nedir?

Erotomani sanrılı hastalıklar grubunda yer almaktadır ve psikiyatrik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Erotomani hastası olan kişiler, genel olarak kendilerinden daha yüksek konumda olanların kendisi ile aşk ya da ilişki yaşadığı düşüncesi içinde olurlar. Kişi işyerinde çalıştığı herhangi biri için bu düşünceye kapıldığı gibi yoldan geçen hiç tanımadığı kişi içinde bu fikre kapılabilir. Genellikle ünlü kişiler ile bir aşk yaşadığı hissine kapılan erotomoni hastaları ikna edilemeyecek düzeyde değildirler. Kişiler bu durumu sistematik ve garip bir şekilde savunmaya geçerler. Yapılan mantıklı açıklamalar erotomani olanları etkilemez. Bipolar bozukluk rahatsızlığı olan kişilerde, psikotik bozukluk yaşayanlar, hezeyanlı bozukluk tanısı konanlar erotomani hastalığı bakımından risk altındadır. Erotomani rahatsızlığı olan bireyler bir sanatçının yazmış olduğu ya da söylemiş olduğu şarkıyı kendisine mesaj vermek için oluşturduğunu düşünmektedir. Bu durum oldukça riskli sayılmaktadır. Tedavi edilmesi mümkündür. İlaç ve psikoterapi tedavileri ile kişinin bu durumdan kurtulması söz konusudur. Uygulanan psikoterapiler hastalara özel yapılmaktadır. Erotomani başka hastalıklardan da kaynaklandığı için bir psikiyatri uzmanı tam teşhisi koymalıdır. Sanrılı aşk yaşayan kişiler mutlaka bir uzmana götürülmelidir.

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomaniye sebep olan alkolizm ve antidepresan haplarıdır. Sık bir durum olmamasına rağmen erotomani, genetik de olabilmektedir. Bu nedenle hastaların birinci derece akraba öyküleri bilinmesi gereklidir. Erotomanik kişiler takıntılı durum sergilemektedir. İlk başlarda karşı cins bireylerin kendilerinde hoşlandıklarını ifade ederler ancak bunu kanıtlayacak hiçbir delilleri yoktur. Karşı tarafın kendisini sevdiği hissine aşırı kapılan hasta zaman içinde rahatsız edici tavırlar takınmaya başlar. Özellikle takip etme ve aşırı sahiplenme bu takıntıların en belirgin olanlarıdır. Düşüncelerinin doğru olduğunu savunan kişi her zaman karşı kişiyi suçlar. Yakın çevresi tarafından ikna edilmesi imkansızdır. Erotomani belirtisi gösteren kişilerin uzmandan yardım alması gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir