Aşk Nedir?

Aşk Nedir?
15.08.2021 12:30
Çok uzun dönemlerden beri aşk için binlerce tanım yapılmıştır. Bizler de aşk sonsuza dek sürer mi?, aşk doğru insanla güzeldir sözü doğru mu?, aşk ile ilgili psikolojik gerçekler, aşk için dua, aşk sadece karşı cinse mi duyulur?, aşk bir matafor mudur?, aşk tek taraflı mıdır? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Çok uzun dönemlerden beri aşk için binlerce tanım yapılmıştır. Aşkın en doğal ve genel tanımı, birine veya bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık hissidir. Bedensel ve ruhsal açıdan oldukça güçlü olan bu duygu bir nesneye bile duyulabilir. İki bireyin birbirine karşı bu duyguları beslemesi birbirlerine aşık oldukları anlamına gelir. Aşk öyle bir konudur ki milyonlarca şarkıya, kitaba, filme ve araştırmaya konu olmuştur. Bir kişinin aşık olduğu zaman hayata bakış açısının, düşünce biçiminin hatta sağlığının bile değiştiği söylenmiştir. Aşk kimisi için iyi ve mutluluk getiren bir duygu olsa da kimileri için yıkımla sonuçlanabilir.

Aşk Sonsuza Dek Sürer Mi?

Aşk pek çok farklı kaynağa göre farklı ifade edilir. Fakat her şeyin mümkün olduğu gibi aşkın da bir kişinin hayatının son anına kadar sürmesi mümkündür. Aşkı birine bağlanmak ve çok sevmek olarak nitelendirirsek, bir kişiye son anınıza kadar bu hisleri besleyebilmeniz mümkün demektir. Bir kişiyi ilk görüşte etkilenmek daha sonra o kişiyi düşünmeye başlamak ve onu tanıdıkça sevmek ve beraber olmak istemek aşkın en olağan halidir ve bu durum sadık olma becerisi ile sonsuza kadar sürebilir.

Aşk Doğru İnsanla Güzeldir Sözü Doğru Mu?

Aşk çok güçlü bir duygu olduğundan dolayı elbette doğru kişiyle güzeldir. Birine aşık olup karşılık bulamamak diye adlandırılan “karşılıksız aşk” kavramı kişiye inanılmaz zararlar verebilir. Ruhsal ve bedensel anlamda yaşanan çöküşler hayat kalitenizi bile etkileyebilir. Sizin için doğru bir insan için siz doğru bir insan olmayabilirsiniz bu yüzden aşkın en güzel hali iki tarafında ruh ikizi olarak adlandırabileceği partnerini bulması ve aşkı gerçekten doğru kişiyle yaşaması olabilir. Fakat kimi düşünüre göre aşk duygusunu yaşamak her ne olursa olsun bireye çok şey kattığı için aşk acısından bile haz alınması yönündedir. Aşkın kiminle veya ne zaman güzel olduğu tamamen aşık olan kişinin ne hissettiğine bağlıdır.

Aşk İle İlgili Psikolojik Gerçekler

Aşık olmak bireylerin üzerinde çeşitli değişikliklere yol açabilir. Zihinsel açıdan psikolojik ve fiziksel birçok etki gösterebilir. Özellikle partnerine aşık olan kişiler çok daha sağlıklı bir zihin ile yaşam sürdürebilir. Bu sonuç ve gerçeklerden bahsetmek gerekirse;

·        Aşık olunan kişiyi öpmek stresi azaltır

·        Sevgi duyulan insanın fotoğrafına bakmak o an yaşanan fiziksel acının azalmasını sağlar

·        Birini seven kişiler daha güvenilir bir karakter kazanabilir

·        Yeni aşık olan kişilerde sürekli aşık olduğu kişiyi düşünmesini sağlayan hormonlar üretilir.

·        Bir insan ilk başlarda aşık olduğu kişiyi idolleştirir. İyi özelliklerini büyüterek kötü özelliklerini görmezden gelir.

·        Yaşanılan ayrılık ve aşk acısı gerçek kalp ağrılarına neden olur bu durum kişiyi hem psikolojik açıdan hem fiziksel açıdan yıpratıcı geçebilir.

·        Aşık olmak vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etki yaratabilir. Bu durum sinir sinir sistemini geliştirir.

·        Çiftlerin kişilikleri zamanla birbirine benzeyebilmektedir.

Gibi birçok örnek verilebilir.

Aşk İçin Dua

İnançlı kişilerin her konu için edebileceği dualara aşk da dahildir. Aşk duaları kişinin aşık olduğu kişiyle birlikte mutlu olması amacıyla yapılır. Kötülük kapsamadığı için iyi niyetli uygulama olarak geçer. Aşk için en etkili olduğuna inanılan bir dua şöyledir;

“Yâ vedûdü yâ vedûdü yâ vedûdü yâ zel arşil mecîdi yâ mübdiü yâ müıydü yâ fe’âlün limâ yürîdü es’elüke bi nûri vechikellezî lâ mele erkâne arşike ve es’elüke bi kudratikelletî kadderte bihâ alâ halkıke ve bi rahmetikelletî vesiat külle şey’in lâ ilâhe illâ ente eğısnî yâ mugıysü eğisnî yâ mügıysü eğisnî yâ mugıys.”

Bu duayı abdestli şekilde defalarca okumanın, aşık olunan kişiden karşılık bulunmasına olanak sağlayacağına inanılır.

Aşk Sadece Karşı Cinse Mi Duyulur?

Aşkı sadece karşı cinse duyulabilir diyerek bir kalıba sokmak imkansızdır. Her türlü canlıya aşk ile yaklaşılabilir. Çok kuvvetli olan bu his kişilerin cinsiyetinden, konumundan, inancından çok daha güçlüdür. Dolayısı ile sadece karşı cinse duyulmaz hatta aşk sınırsız bir histir denilebilir.

Aşk Bir Matafor Mudur?

Matafor hayatın birçok alanında sıklıkla kullanılır. Sanat, eğitim gibi alanlarda sık sık kullanılan matafor bir şeyi anlatmak için farklı tanımlar ve eylemler kullanmaya denir bir nevi mecaz olarak nitelendirilebilir. Fakat aşk, bir metafor değildir, aşkın metaforları olabilir. Kişiler hissettikleri aşk duygusunu farklı betimlemeler yaparak tarif ettiğinde aşkın metaforunu yapmış olurlar. Aşkın metaforu birçok filme, kitaba, araştırmada işlenmiştir.

Aşk Tek Taraflı Mıdır?

Aşık olmak ilk saniyeden itibaren bir çelişki ile başlar. Aşık olan kişi duygularını ve aşkını belli etmediği sürece bunun tek taraflı bir durum olduğunu düşünebilir fakat aşkın kesinlikle tek taraflı olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Karşılıksız aşk olarak adlandırılan tek taraflı aşklar vardır fakat bu aşkın tek taraflı olduğunu göstermez ne var ki birbirlerine ruh eşi gibi bağlı ve aşık olan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Aşkın çeşitleri konusunda tek taraflı olabildiği durumlar olabilir. Bir nesneye veya varlığa anlam yükleyerek aşık olmak mümkün olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir