Antidepresan Nedir?

Antidepresan Nedir?
25.10.2021 12:46
Genelde depresyon tedavilerinde kullanılan antidepresanlar, günümüzde çok sık kullanılmaya başlandı. Antidepresan bırakınca ne olur, cinselliği etkiler mi, cesaret verir mi? Antidepresan etkisi kaç saat sürer, regl geciktirir mi, unutkanlık yapar mı? Antidepresan ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

Bununla beraber yanlış kullanımlarını da gördüğümüz bu ilaçlar, doktor tavsiyesi olmadıkça kullanılmamalıdır. Günümüz şartlarında artan strese bağlı olarak epey yükselen, psikolojik rahatsızlıkların tedavilerinde de bu ilaçlara başvurulabilmektedir. Bu ilaçlar genelde tablet şeklinde olup, eczanelerde satışı yapılmaktadır. Birçok firma bu ilaçların üretimini yaparken, bunlar beyindeki hormonların dengelenmesi için kullanılmaktadır. Günümüzde çok kişi bu ilaçları kullanılırken, bu kullanımlardan bazıları çok yanlış olabilmektedir. Buda sorunu olmayan kişilerde çeşitli sorunlar yaratabilmektedir. Genelde beyinde bulunan serotonin hormonun salınımını kontrol altına alınması ve zaman aralıkları ile salınmasına yardımcı olan ilaçlar olarak da bilinirler. En çok depresyon hastalarına yazılan ilaçlar, belli bir süre kullanılıp, depresyondan çıkılması için yardımcı olunur.

Antidepresan Bırakınca Ne Olur?

Bu ilaçları bırakmak aniden olmazken, dozlar azaltılarak, bu ilaçlar yavaş yavaş bırakılır. Bu ilaçlar bir anda kesilirse, çok ciddi yoksunluklar çekilmekte olup, bireyler aşırı huzursuz ve intihar düşünceleri oluşabilir. Bu yüzden bu ilaçların bırakılması doktor kontrolü altında yapılıp, sağlıklı bir bırakma işlemi olmalıdır. Bu ilaçların kullanımı belli bir süre olurken, bu süre içinde psikoloji düzeltilmeye çalışır. Pek çok hasta aynı hata düşüp, ilaçları hemen keser ve sorunlar yaşar.

Antidepresan Cinselliği Etkiler Mi?

Bu ilaçların en çok etkilediği durumlardan biri ise cinsel hayatlardır. Psikolojik sorunlar için kullanılan antidepresan ilaçları, cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Kadınlarda orgazmı zorlaştırırken, erkeklerde de boşalma sorunlarına sebep olabilmektedir. Zaman zaman sertleşme sıkıntıları da yaratan ilaçlar, bu yan etkileri ile bilinmektedir. Kullanıldığı süre içerisinde bu ilaçlar cinsel hayatı biraz olumsuz etkilemektedir.

Antidepresan Cesaret Verir Mi?

Özellikle depresyon hatalarının psikolojileri yerle bir olurken, içine kapanma ve özgüven eksikliği ön plana çıkar. Bu durumların toparlanması için hastalara genelde antidepresan ilaçlar yazılmaktadır. Bu ilaçlar özgüven problemlerini onarıp, bireylere biraz cesaret vermektedir. Bu konularda bireylere yardımcı olan ilaçlar, kişinin psikolojisinin toplanması adına önemli bir yerdedir. Buda insanların hayatlarına devam etmesini sağlamakta olup, hayat kalitesini artırmaktadır.

Antidepresan Etkisi Kaç Saat Sürer?

Bu ilaçların genel kullanımı en az 6 ay gibi süreyi kapsarken, bu ilaçlar 2 ya da 3 haftada kişi üstünde ki etkilerini göstermektedir. Yavaş salınımlı tabletler günde 20 saat aktif olurken, aralıklarla beyni uyararak serotonin hormonu sağlatır. Genelde bu ilaçların yapısı itibari ile uzun saatler etki etmekte olup, gün içinde salınım yapmaktadır. 2 veya 3 haftada etki gösteren ilaçları bir anda kesmemek gerekiyor. Bu yüzden tedavinin sağlıklı yürümesi için doktor gözetiminde alınmalıdır.

Antidepresan Regl Geciktirir Mi?

Kadınlar çeşitli sebepler bazen regl olamazken, bu birçok nedenden olabilmektedir. Stresten, şehir değiştirmek ve ilaçlar bunun başlıca sebebiyken, antidepresan kullanımı da buna neden olabilmektedir. Özellikle bu ilaçlar içerisinde yer alan, paroksetin, venflaksin ve sertralin maddelerini bulunduran antidepresanlar, buna çok sebep olmaktadır. Bu ilaçları kullanan kadınlar, bundan sebep regl olamaya bilir ya da gecikme yaşanabilir.

Antidepresan Unutkanlık Yapar Mı?

Unutkanlık birçok sebepten olabilirken, zaman zaman bu ciddi hastalıkların başlangıcı olabilmektedir. Her insanda değişik sebeplerden dolayı gelişen unutkanlık, zaman zaman antidepresan kullanımından dolayı olabilmektedir. Özellikle kafa karışıklığı yapabilen bu ilaçlar, unutmaya da sebep olabilirken, bunlar geçici sorunlar olabilmektedir. Bu ilaçları alan kişiler unutkanlık sebebi ile korkuya kapılırken, bu konuyu doktorları ile görüşmeleridir. Bu antidepresan ilaçların yan etkilerinden bir tanesi olup, insanları korkutmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir