Normal Doğum Dikişleri Neden Şişer?

Normal Doğum Dikişleri Neden Şişer?
03.12.2022 22:14
Vücut tarafından emilimi sağlanarak absorbe edilen cerrahi ipler kullanılarak yapılan vajinal kesiklere epizyotomi yani doğum sonrası dikişi denilmektedir. Peki normal doğum dikişleri neden şişer, nasıl temizlenir? Normal doğum dikişleri neden yanar, patlarsa ne olur, kaşınması nasıl geçer? Merak ettiğiniz detaylar yazımızda.

Doğumun kolay geçmesi adına anne ve bebeğin sağlığı için uygulanan, hekimin uygun görmesi halinde uygulanabilen cerrahi bir kesiktir. Doğum sonrası bölgedeki kesikte hafif şekilde yanma, kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Fakat şişlik çok yoğun ve rahatsız edici şekildeyse enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Hemen doktora görünmeniz gerekmektedir.

Normal Doğum Dikişleri Nasıl Temizlenir?

Oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bölgenin temizliği düzgün ve ideal yapılmazsa, enfeksiyon kapabilir bölgenin tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Bölgenin doğru şekilde bakımının yapılması kadar, fiziksel aktivitelerinize de son derece özen göstermelisiniz.

Çok ani hareketlerden, yoğun spordan uzak durmalı, ağır kaldırmamalısınız. Çok yumuşak zeminler dik durmanızı engelleyerek vajinaya yüklenmenize sebep olacağı için, dikkatli olmalısınız. Cinselliğe 6 hafta boyunca ara vermelisiniz.

Doğum sonrası dikiş temizliği yaparken ılık su ve hijyen pedlerinden destek alabilirsiniz. Pedleri 2-4 saat aralığında düzenli olarak değiştirmelisiniz.  Bol su tüketmeli beslenmenize de son derece önem vermelisiniz. Dikişler 4-6 hafta arasında kendiliğinden iyileşecektir.

Doğum Sonrası Dikişleri Neden Yanar?

Kadınların yaşadığı en zor ve en sıkıntılı dönemlerden biri olan doğum sonrası dikişlerin psikolojik ve fizyolojik etkilerini atlatmak hiç kolay değildir. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmek için her türlü acı ve zorluğa dayanan anneler için aşılması zor bir dönemdir.

Normal doğum sonrası dikişleri özellikle ilk günlerde öksürürken, kahkaha atarken, hapşırırken baskı kaynaklı hafif şekilde bölgede acı, yanma gibi bir his duyabilirsiniz. Bu hafif bir şekildeyse ve ani bir hisle gelmişse beklenen ve normal bir durumdur. Fakat şiddetli ve devamlı bir yanma varsa, dikiş bölgeniz iltihaplanmış olabilir.

Normal Doğum Dikişleri Patlarsa Ne Olur?

Normal doğum sonrası vajinal kesikler için ilk 5 gün her gün pansuman yapılmaktadır. Daha sonrasında iyileşmeye bırakılan dikişlerin bakımı tamamen kişinin kendisine aittir. Özellikle ilk günlerde dikişlerin açılmaması için son derece dikkatli hareket etmek gerekir. Çünkü dikişler açılırsa yani patlarsa, tekrardan dikişin tutması oldukça zor olacaktır. Ayrıca fizyolojiye bağlı olarak vajina ağzında bollaşma ve genişleme problemi yaşanabilmektedir.

Normal Doğum Dikişlerinin Kaşınması Nasıl Geçer?

Doğum sonrası dikişlerin tedavisinin uzamasının sebeplerinden biri de annelerin dinlenmeye pek önem vermemesinden kaynaklanmaktadır. Kendilerine çok ihtiyaç duyan bebeklerinin bakımını her şeyden önde tutan anneler kendi dinlenmelerini ve iyileşme süreçlerini de unutmamalıdırlar. Doğum sonrasın özellikle dikiş bölgelerine çok büyük önem vermeleri gerekmektedir.

Doğum sonrası iltihap kapılmaması için iç çamaşırı temizliğine de son derece önem verilmesi gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırı tercih etmesi önerilen annelerin, hijyen pedlerini 2-4 saat arasında devamlı olarak değiştirmeleri gerekmektedir.

Dikiş bölgesindeki kaşıntı bölgenin iyileşmeye başladığının göstergesidir.  Sık sık ılık duş alarak, bölgeyi, kaşınma karşıtı krem ve yağ sürerek rahatlatabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir