Dalak Olmaması Askerliğe Engel Mi?

Dalak Olmaması Askerliğe Engel Mi?
08.10.2022 17:39
Askerliğe gitmeden önce hangi sağlık durumlarının askerliğe engel olup olmadığını merak eder ve araştırırız. Dalak olmaması, omuz çıkması, zayıf olmak askerliğe engel mi? Askerliğe ritim bozukluğu, obsesif kompulsif, sarılık, sinüzit, saçkıran engel mi?

Dalağı olmayan kişilerin kanı hızlı temizlenmez ve koşarken çabuk yorulur. Ayrıca yiyeceği yemeklere de özen göstermesi gerekmektedir.  Askeri tüzükte de dalağı olmayan kişilerin askerlik yapamayacağı yazmaktadır.

Omuz Çıkması Askerliğe Engel Mi?

Özellikle fiziksel işlerde çalışan erkeklerde omuz çıkması çok görülen bir olgudur. Askerlik yapacak olan kişilerde; kronik omuz çıkığı ve omuzda kayma var ise askerlikten muaf olmaktadırlar. Omuz çıkması kişinin sağlığında ve fiziksel işlerinde bir engel olmuyorsa askerlik yapabilmektedirler.

Zayıf Olmak Askerliğe Engel Mi?

Askerlikte sağlık kontrolü yapılmaktadır. Giden her kişinin beden kitle endeksine bakılır. Beden kitle endeksi her birey için ayrı yapılır ve orantılı olmalıdır. Beden kitle endeksine göre olmanız gereken kilodan 21 kilo eksikseniz askerliğe alınmazsınız. Bu durum tamamen bir engel teşkil etmemekle beraber, vücut kitle endeksiniz olması geren oranda olduğunda askerlik yapabilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Askerliğe Engel Mi?

Bu hastalığa sahip kişiler; aşırı takıntılı düşüncelere sahiptirler. Bu düşünceleri hayatlarına da etkileyecek kadar kişiyi ele geçirmiştir. Obsesif kompulsife sahip kişiler günlük yaşamlarını ve yaşamsal aktivitelerini de bu takıntılara göre şekillendirmekte ve yaşamaktadırlar.

Obsesif kompulsife sahip kişiler ne kadar hasta olsalar da askerlikten muaf değillerdir. Bu durum askerlik için bir engel teşkil etmemektedir.

Ritim Bozukluğu Askerliğe Engel Mi?

Ritim bozukluğu kalbin olması gerektiğinden daha hızlı ya da daha yavaş atmasıdır. Normal yetişkin insanda bir dakika içerisinde 60 ile 100 arasında atmaktadır. Ritim bozukluğu olan kişilerde kalp bir dakika da 60 ‘dan daha az ya da 100 ‘den daha fazla atmaktadır.

Bu hastalık kişide nefes alırken daralma hissi, göğüste sıkışma, kalp çarpıntısı, bayılacak duruma gelme ya da gözlerin kararması, aşırı yorgunluk ve aşırı terleme gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Bu rahatsızlığa sahip kişiler askerlik yapabilmektedir ama rahatsızlıkları önemli derecede ağırlaşmış olan kişiler askeri hastanede heyet tarafından verilen çürük raporu ile askerlikten muaf olabilmektedirler.

Sarılık Askerliğe Engel Mi?

Sarılık kan yolu ile bulaşabilen bir hastalıktır. Bundan dolayı askeriye için tehlike arz etmektedir. Önceden tedavi süreci ile askerlikten muaf olunurken şu anda heyet raporu ile sarılık hastalığı olan kişiler askerlikten muaf sayılmaktadır. Bu sebepten dolayı sarılık askerliğe engeldir.

Sinüzit Askerliğe Engel Mi?

Sinüzit, sünisleri örten hücre tabakasının iltihaplanmasıdır. Birçok kişide görülen bu hastalık ileri derecede bir sağlık sorunu değildir. Kişinin gündelik yaşamını etkileyecek ve engel olacak bir durum teşkil etmemekle beraber ayakta tedavi edilebilmektedir. Bundan dolayı sinüzit askerlikte bir engel değildir.

Saçkıran Askerliğe Engel Mi?

Halk arasında saçkıran olarak bilinen alopesi areata; sakal, saç, kirpik gibi bölgelerde görülmektedir. Bu bölgelerde görülen tüylerin aniden dökülmesidir. Fiziki bir engelliğe sebebiyet vermeyen saçkıran, askerliğe de engel değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir