NFT Koleksiyonu Nedir?

NFT Koleksiyonu Nedir?
20.12.2021 18:26
NFT koleksiyonları yani Non-Fungible Token koleksiyonları kısa tanımıyla herhangi bir eşi benzeri bulunmayan dijital varlıkların koleksiyonları olarak bilinir. Özellikle değiştirilemez ve kişiye özgü olan bu NFT koleksiyonları sanal oyun içerikleri, sanal resimler, ayakkabılar, dijital mülkler gibi birçok dijital varlığı temsil etmektedir. NFT koleksiyonu nasıl oluşturulur, nasıl satın alınır konularını sizler için derledik.

NFT yani Non-Fungible Token olarak bilinen dijital alemde kullanılabilen varlıklar sadece tek bir kişiye özgü olan ve herhangi bir benzeri bulunmayan varlıklar olarak tanımlanabilir. Blok zincir teknolojisi kullanan NFT’ler genel olarak Ethereum Tokenler’le alınıp satılabiliyor. Bu şekilde çağımızın getirdiği yeni teknolojilerle birlikte dijital ürünler de yaygınlaşmış ve 2017’den bu yana NFT için yaklaşık olarak 174 milyondan fazla para harcanması sanal dünyadaki varlıkların artışına sebep olmuştur. Yani anlayacağınız üzere aslında arz talep dengesine göre fiyatları belirleyen etkiler eşsiz olmaları sebebiyle de koleksiyon ürünü olarak kabul edilirken  değerli de oldukça yüksek olmaktadır. Bu noktada NFT’lerin bu kadar değerli olmasında sebep olan etkenler; kolayca erişilebilir olmaları, benzersiz ve eşsiz bilgiler barındırmaları ve koleksiyon değeri taşımaları ile birlikte pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Ayrıca NFT’ler sahte ürünlerin de çoğaltılmasının önüne geçerek orijinalin bozulmaması konusunda oldukça donanımlı bir alan yaratmaktadır. Kripto varlıkların aksine NFT’ler her birinin eşsiz olması sayesinde kendi aralarında değiştirilemez ve her birinin farklı özelliklere sahip olmasını sağlar.

NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?

Bir NFT koleksiyonu oluşturabilmek için öncelikle Metamask cüzdanınızın olması gerekir. Bunun için genel olarak bir NFT üreticisinin en çok kâr elde edebileceği ve daha iyi satabileceği bir platform olan OpenSea üzerinden bu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Daha sonrasında Metamask cüzdanınızı OpenSea hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Sonrasında “Create” seçeneklerinden “Create add collection” bölümüne girerek işlemlere başlayacağız. Burada karşınıza çıkan “logo image” bölümüne koleksiyonun resmini yükleyerek başlayın. Sonrasında koleksiyonunuzla ilgili diğer resimleri, isim, URL adresi, koleksiyonun hikayesi, fiyatları ve koleksiyonunuzun kategorisini belirterek bilgileri doldurmalısınız. Sonrasında ödeme yapılacak para biriminin seçerek genel olarak en çok kullanılan Ethereum’u seçebilirsiniz. Buradan artık “create” tuşuna basarak koleksiyonunuzu oluştuğunu görebilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz koleksiyona artık ürünler ekleyerek bu koleksiyonunuzu genişletmeye başlayabilirsiniz. Tıpkı koleksiyonunuzda yaptığınız gibi ürün hakkında bilgiler, resimler, bağlantı adresleri, ödeme birimleri gibi pek çok bilgiyi doldurarak bu şekilde koleksiyonunuza ürünler eklemeniz gerekecektir.

NFT Koleksiyonu Nasıl Satın Alınır?

NFT’ler ya da NFT koleksiyonları çeşitli platformlarda satın alınabilir. Bunun için şu an dijital ortamda NFT alım-satımı için pek çok internet sitesi bulunmaktadır. Buradan hangi NFT ürünü satın alacağınız oldukça önemlidir. Satın alacağınız platforma göre herhangi bir özel cüzdana ihtiyacınız olacağından bu cüzdanı da kripto para birimleri ile doldurarak satın alma işlemlerini gerçekleştireceksiniz. Genelde NFT ürünlerini talep fazla olması sebebiyle bu ürünler genelde drop olarak serbest bırakılır bu durumda herhangi bir düşüş başladığında hevesli alıcıların bu ürüne yüksek miktarda talep göstermesi adına önemli bir durumdur. Bu yüzden kayıt olmak için önceden cüzdanınızı doldurmanız gerekir. Bu şekilde NFT alım satımı yapılabilen internet sitelerinden de bahsedecek olursak en çok tercih edilenler OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation, VIV3 Bakeryswap gibi NFT siteleri NFT alım satımlarında en çok tercih edilen sitelerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir