Nevralji Tehlikeli Midir?

Nevralji Tehlikeli Midir?
08.12.2022 22:36
Genellikle baş ve boyun bölgesinde sinir hasarlarından kaynaklı olarak ortaya çıkan batıcı, yanıcı ağrılara nevralji denilmektedir. Günlük hayatını olumsuz etkileyen nevralji hakkında merak edilenler var. Peki nevralji tehlikeli midir, psikolojik mi, stresten olur mu? Nevralji nerelerde olur, tedavisi var mı, ateş yapar mı, belirtileri ne zaman geçer? Merak ettiklerinizi sizler için yanıtladık.

Kadınlarda erkekle göre daha fazla ortaya çıkma potansiyeli olan, sinir hasarı kaynaklı ağrılar olan nevralji ağrıları bazen çok rahatsız edici düzeyde seyredebilmektedir. Nedeni bazen bilinmeyeceği gibi çoğunlukla sinirlerin işleyişindeki bozukluk, deforme ve sinir baskısından kaynaklanmaktadır. Tek başına rahatsız edici ağrıları dışında büyük bir tehlikesi yoktur. Fakat diğer hastalıkları tetikleyebileceği için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Nevralji Psikolojik Mi?

Nevralji dakikalar ya da saniyeler süren, çok şiddetli, keskin ve batıcı ağrı atakları şeklinde vücuda sirayet etmektedir. Genellikle psikolojik kaynaklı ağrılar değildir. Fakat trigeminal nevralji, psikolojik olabilir. Hastanın öyküsüne bağlı olarak yaşamış olduğu psikolojik tabanlı durumlar ağrıları tetikleyebilir. Çünkü bazı vakalarda ağrı kaynağı tam olarak saptanamaz.

Nevralji Stresten Olur Mu?

Sinirlerin bir ya da bir kaçının, tahribatından kaynaklı olarak rahatsız edici güçlü ve kısa süreli(bazen daha uzun) ağrı ataklarına nevralji denilmektedir. Genellikle orta yaştaki kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanılan şiddetli, keskin ve şimşek çakması gibi tabir edilen ağrılardır.

Ağrılar yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü için, depresyon, anksiyete, panik atak, uykusuzluk ve uykusuzluktan kaynaklı yorgunluk ve sinir hali strese yol açmaktadır. Stres kaynaklı ağrıların semptomları daha şiddetli görülebilir.

Nevralji Nerelerde Olur?

Nevraljiler kendi içerisinde kategorize edilmektedir. Buna bağlı olarak birçok grupta, hissedildiği alanına göre ifade edilebilen nevralji çeşitleri vardır.

Merkezi Nevralji: Spinal kord ‘da meydana gelen nevralji yani omurilik adı verilen yapıdır.

Prifenik Nevralji: Nevraljinin en yaygın ve en sık görülen çeşididir. Perifenal sinir siteminde meydana gelen nevraljiyi tanımlar.

Trigeminal Nevralji: Yüz bölgesinde meydana gelir. Yanak, çene, alın gibi tüm yüz bölgesinde hissedilen ağrıdır.

Atipik Trigeminal Nevralji: sinüs ve göz bölgesinde hissedilen, elektrik çarpmasına benzer bir şekilde tanımlanan, yoğun yanma ve baskı hissedilen ağrılara denilmektedir.

Postherpetik Nevralji:  Zona kökenli bir ağrıdır, zona döküntülerinin oluştuğu bütün bölgelerde hafif ya da bıçak saplanma hissine benzer şekilde daha şiddetli seyredebilir.

Oksipital Nevralji: Boyun bölgesinde, boyun sinirlerinde hissedilen türüdür.

Glossopharyngeal Nevralji: Bademcik ve boğaz bölgesindeki ya da dilin arka tarafındaki genellikle nadir görülen bir nevralji türünü ifade eder.

Nevralji Tedavisi Var Mı?

Nevraljiler genellikle kökenini bulmak zor olduğu için, tedavisi de zor olan bir rahatsızlıktır. Eğer ağrıya neden olan sinir hasarı bulunursa, tedavi edilebilir. Hafif bir narkozla sinir uçlarının uyarıldığı çok çeşitli tedaviler mümkündür. Bazen sadece bir ağrı kesici ilaçla da tedavi edilebilirler. Ama bunun için bir genelleme yapmak zordur. Çünkü nevraljinin çoğu ağrı kesicilere yanıt vermezler.

Fizik tedavi

İlaç tedavisi

Cerrahi müdahale

Gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Önemli olan ağrının kaynağının bulunabilmesidir. Nevralji rahatsızlıkları tedavi edilemezse bu ağrının kaynağı saptanamadığı içindir.

Nevralji Ateş Yapar Mı?

Nevralji spazm benzeri ataklarla hissedilen günlük hayatı olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Genellikle ağrı kaynaklı uykusuzluk, baş dönmesi, yorgunluk gibi sonuçlar doğurmaktadır. Ancak ateş bilinen etkilerinden biri değildir.

Nevralji Belirtileri Ne Zaman Geçer?

Kısa ve ani ataklar şeklinde yaşanmaktadır. Tedavi edildikleri zaman 2-4 hafta arasında ağrı kaybolurlar. Ama zaman içerisinde tekrarlayabilen ağrılardır. Genellikle nevralji tedavilerinde düşük dozda epilepsi ilaçları kullanılır. Hastalık tekrarladığında ilaç tedavisi yeniden başlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir