Kulak Uğultusu Nasıl Geçer

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer
23.08.2022 18:08
Kulak uğultusu, günümüzde çoğu insanın yaşadığı bir durumdur. Kulak uğultusuna, birçok farklı durum sebep olabilmektedir. Yeni yazımızda, kulak uğultusu ile ilgili merak edilenleri, sizler için derledik.

Kulakta oluşan problemler, günlük yaşantı kalitesini, ciddi oranda düşürebilmektedir. Bu anlamda, kulakta meydana gelen komplikasyonlar, kulak burun boğaz doktoruna gidilerek tedavi ettirilmektedir. Kulakta meydana gelen problemlerin çoğu, kulak enfeksiyonları ve iltihapların oluşması ile ilgilidir. Bununla birlikte, kulakta meydana gelen enfeksiyon çeşitlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; orta kulak iltihabı, sinüzit hastalığı, orta kulakta sıvı birikmesi, akustik nörünom problemi, işitme sinirlerinde meydana gelen iltihaplanma ve enfeksiyonlar, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, kulak zarında meydana gelen iltihaplar, kullanılmakta olan bazı ilaçların yan etkileri sonucunda görülen enfeksiyonlar, şeker hastalığı, tiroid hastalığı, biriken kulak kirinin oluşturduğu enfeksiyon veya iltihaplanmalar, orta kulakta bulunan kemiklerde görülen enfeksiyonlar, yüksek ses ile meydana gelen komplikasyonlar ve beyin tümörü gibi hastalıklar, kulakta enfeksiyon ve iltihaplanma görünmesinin nedenlerindendir. Bu anlamda, çeşitli komplikasyonlar sonucunda meydana gelen kulak uğultusunun nasıl geçebileceği, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Kulak uğultusunun geçtiği uygulama ve tedavileri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; kulak uğultusuna karşı, iki damla olarak kullanılacak olan zeytinyağı damlası, kulak uğultusunu geçirebilecektir. Bunun dışında ise, yine damlatma yöntemi ile birlikte kullanılan elma sirkesi, kulak uğultusunu geçirmede oldukça etkili bir uygulamadır. Kulak uğultusunu geçirmekte olan bir diğer doğal çözüm ise, fesleğen yaprağıdır. Fesleğen yaprağının kulak uğultusu tedavisinde kullanılması ise, şu şekilde gerçekleşmektedir; Fesleğen yaprağının ezilmesi ve suyunun çıkartılması gerekmektedir. Çıkartılmış olan fesleğen yaprağının suyu, damla şeklinde kulağa damlatılmalıdır. Bu işlem günde 2 kez tekrar edilmelidir. Damlatılacak damla sayısının ise, 2 damla olması kulak uğultusunu geçirmede yeterli olacaktır.

Kulak Uğultusu İçin Damla

Kulak uğultusunu geçirmede kullanılan damlalar, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kulak uğultusunu geçirebilecek olan damlaları, şu şekilde sıralayabiliriz; brawdress kulak akut otitis, similasan. Kulak uğultusu için bitkisel türde kullanılmakta olan damlalar ise, şu şekildedir; elma sirkesi damlası, fesleğen yaprağı suyu damlası ve zeytinyağı damlası, kulak uğultularını geçirmekte olan damla türleri arasında bulunmaktadır.

Kulak Uğultusu Kendiliğinden Geçer Mi?

Kulak uğultusu, bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmekte iken, bazı durumlarda ise ciddi bir tedavi gerektirmektedir. Bununla birlikte, eğer kulakta iltihaplanma, enfeksiyon ve çeşitli hastalıklar baş göstermemiş ise, kulak uğultuları kendiliğinden geçebilmektedir. Örneğin basınç değişimlerinden meydana gelen kulak uğultusu, çoğu zaman kendiliğinden geçebilmektedir. Basın sonucu meydana gelen uğultuların geçmesi için ise, sakız çiğnemek, bol su içmek ve esnemek gibi durumlar, kulak uğultusunu geçirebilmektedir.

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak uğultusu tedavisi, kulakta oluşan komplikasyonlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte sıça uygulanmakta olan tedavi yöntemi ise, östaki borusunda gerçekleşen basınç dengelemesidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir