Nasıl Gümrük Müşaviri Olunur?

Nasıl Gümrük Müşaviri Olunur?
12.11.2022 20:30
Nasıl gümrük müşaviri olunduğundan hangi bölümün okunması gerektiğine kadar gümrük müşavirliği ile ilgili merak edilmekte olan pek çok şey var. Nasıl gümrük müşaviri olunur, gümrük müşaviri ne yapar ve olma şartları nelerdir? Gümrük müşaviri olmak için hangi bölüm okunmalı, A karnesi nasıl alınır? Gümrük müşaviri devlet memuru mu, dış ticaret mezunu gümrük müşaviri olabilir mi? Bilinemeyen tüm bu soruların cevapları haberimizde sizleri bekliyor.

Gümrük müşaviri olabilmek için belirli bir süreç gerekmektedir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Medeni hak kullanımı ehliyetine sahip olunmalı, kamu haklarından mahrum kalınmamış olmalı, kaçakçılık, zimmet, ağır suçlamalar, hırsızlık, sahtecilik, devlet sırlarını sızdırma, vergi kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giyilmemiş olmalıdır. Bunun yanı sıra; hukuk, işletme, muhasebe, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği, siyasal bilgiler, iktisat gibi bölümlerden mezun olunmuş olması gerekmektedir.

Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?

Gümrük müşavirleri her türlü gümrük işini takip etmekle yükümlü kişilerdir. Gümrük Kanunu’na uymak durumundadırlar. Temsilci sıfatı ile gümrükçe onaylanmış olan eşyaların işlem ya da kullanıma uğraması gibi faaliyetler içinde bulunması için yetkili kişiler gümrük müşavirleridir. Gümrük müşaviri olabilmek için mezun olunması gereken bölümlerden bazıları şunlardır; hukuk, işletme, muhasebe, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği, siyasal bilgiler, iktisat, maliye.

Gümrük Müşaviri Olma Şartları Nelerdir?

Gümrük müşaviri olmak için gerekli şartlar bulunmaktadır. O şartlar şunlardır;

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından biri olmak

·        Medeni hak kullanma ehliyetine sahip olmak

·        Ceza ile memuriyetten atılmış olmamak

·        Hapis yatmış olmamak

·        Ağır cezalar ile yargılanmış olmamak

·        Gümrük müşavirliği yardımcılığı belgesine sahip olmak

·        Ön kayıt sürecinde kayıt işlemini tamamlamış olmak

·        Şartlara haiz olmak

·        Gümrük müşavirliği sınavlarına ikiden fazla kez girmemiş olmak

·        Sigortalı olarak gümrük müşavirliği yardımcısı görevinde en az iki sene çalışmış olmak

Gümrük Müşaviri Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Pek çok bölüm gümrük müşavirliği için uygundur. Sayısal ve sözel bölümler bunlara dahildir. Hukuk, işletme, muhasebe, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği, siyasal bilgiler, iktisat, maliye gibi bölümlerden mezun olmuş ve şartları sağlamış olan herkes gümrük müşavirliği için başvurabilmektedir.

Gümrük Müşaviri A Karnesi Nasıl Alınır?

A karnesi için iki senelik zorunlu staj şartı bulunmaktadır. Bu, bir çeşit izin belgesidir. Ticari ve mali konular ile ilgili sınavda başarılı olmuş insanlar A karnesi alabilmektedirler.

Gümrük Müşaviri Devlet Memuru Mu?

Gümrük müşavirlerinin devlet memuru olup olmadıkları merak edilmekte olan konulardan bir tanesidir. Gümrük memurları özel sektör çalışanlarındandır ve devlet memuru değillerdir. Ücrete tabi bir şekilde çalışmaktadırlar.

Dış Ticaret Mezunu Gümrük Müşaviri Olabilir Mi?

Siyasal bilgiler, iktisat, maliye gibi bölümlerden mezun olmuş ve şartları sağlamış olan herkes gümrük müşavirliği için başvurabilmektedir. Dış Ticaret, bir ön lisans bölümüdür. Bununla birlikte dış ticaret, gümrük müşavirliği için uygun olan bir bölümdür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir