Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?
07.09.2022 22:25
Mürekkep lekesi, inatçı ve insanların başına bela olan bir lekedir. Peki mürekkep lekesini ne çıkarır, ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar, giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi abdeste mani midir, ayakkabıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, deri koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sizler için yazımızda yanıtladık.

Mürekkep hakkında bilinmesi gereken ilk şey, kullanıldığı yere bağlı olarak farklı kimyasallardan yapıldığıdır. Başka bir deyişle, tek  bir mürekkep türünden söz edemeyiz. Metil alkolün çözücü etkisi olduğu için özellikle renkli giysilerdeki mürekkep lekelerini çıkarmak, lekeyi yerinde tutmak için kullanışlıdır. Mürekkep lekesi tamamen gidene veya pamuk tarafından emilmeyene kadar bastırmaya devam edin. Aseton, metil alkolle aynı çözücüdür, bu nedenle mürekkep lekelerini çıkarmak için metil alkolle aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Asetonun çok güçlü bir kimyasal olduğunu unutmayın, bu nedenle dayanıklı olmayan kumaşlara zarar verebilir. Mürekkepli kıyafetleri birkaç saat ılık veya sıcak sütte bekletin ve kumaştan süte leke transferini göreceksiniz. Giysilerden ve diğer kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmanın bir yolu limon suyudur. Limon suyuna batırılmış bir pamuklu çubuğu lekeye bastırarak lekeyi kumaştan pamuğa aktarabilirsiniz. Bu işlem, kumaş lekesiz hale gelene kadar tekrarlanabilir.

Ciltteki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Ciltteki mürekkep lekeleri aseton ile  kolayca çıkarılabilir. Çıkarma işlemi sırasında cildi tahriş etmez. Bir pamuğu asetona batırın ve kirli bölgeyi güzelce silin. Kir ciltten kolayca temizlenir.

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki mürekkep lekeleri için lekeye süt sürün ve diş fırçası ile fırçalayın. Giysilerdeki kiri çıkardıktan sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Giysilerdeki mürekkep lekelerini çıkarmanın bir başka yolu da giysiyi limon suyuyla ovmaktır. Lekeye limon suyu sürün ve iyice karıştırın. Ardından kıyafetleri çamaşır makinesine koyun.

Mürekkep Lekesi Abdeste Mani Midir?

Elinize tükenmez kalem mürekkebinin bulaşması abdesti bozmaz. Tükenmez boya deri üzerinde  tabaka oluşturmaz ve deriye su girmesini engellemez. Bu sebeple tükenmez kalemin mürekkebinin abdest ve gusle zararı yoktur.

Ayakkabıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Spor ayakkabı ve kanvas ayakkabılardaki mürekkebi temizlemek için ayakkabılara kolonya sürün ve yumuşak  bir diş fırçası ile fırçalayın. Daha sonra ayakkabıları çamaşır filesine koyun ve uygun sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. İnatçı mürekkep lekelerini çıkarır.

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk mürekkebi emmeden müdahale edebilmek çok önemlidir. Bu nedenle lekeleri çıkar çıkmaz Arap sabunu ile  silmek en etkili yöntemlerden biridir. Güçlü bir temizleyici olan Arap sabunu da sıvıdır ve uygulaması kolaydır. Deri yüzeyini zarar vermeden temizlediği için evinizde Arap sabunu bulundurmanız her zaman yararlıdır. Limon kolonyası tüm deri yüzeylerde kullanılabilecek en basit ve en etkili malzemelerden biridir. Arap sabununda olduğu gibi limon kolonyasını döktükten ve lekeli bölgeyi nemli bir bezle sildikten sonra leke cilde zarar vermeden  etkili  bir şekilde çıkarılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir