En İyi Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

En İyi Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?
30.07.2022 14:08
Para biriktirmek günümüzde zorunluluk haline gelmeye başladı. Ancak para biriktirme konusunda sorun yaşayan insanlar da oldukça fazla. Para biriktirmek için ne yapabilirim? Para biriktirmek için en iyi yöntemler nelerdir? İşte detaylar…

Hepimizin bütçe planı yapması gerekiyor. Aylık ve günlük harcamalarımızı titizlikle hesaplar, kazandığımız parayı harcamaya çalışır ve gereksiz harcamalardan kaçınırsanız daha rahat edersiniz. Bu bütçe planlarını dikkatli bir şekilde yapmak gerekir ve gelecek planlaması için para biriktirme önerilerimiz var. Ancak para biriktirmenin kolay yolları var. Paradan tasarruf etmek için ne yapmanız gerektiğini görelim.

Birikimle Ne Yapacağınıza Karar Verin


Öncelikle, neden tasarruf etmek istediğinizi düşünmelisiniz. Tasarruflarınızı neye harcayacağınıza karar vermek, ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini belirleyecek ve sizi tasarruf etmeye motive edecektir. Biriktirdiğiniz parayla araba mı alıyorsunuz yoksa eğitime mi harcıyorsunuz? Paranızı neye harcayacağınıza karar verdikten sonra, getireceği faydaları sıralayın. Örneğin, bir araba satın aldıysanız, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan veya yürümekten kaçınmak. Bu tür olumlu yönleri düşünürseniz daha da cesaretleneceksiniz.

Hayal Kumbarası Hazırlayın

Diğer biriktirme yöntemlerine geçmeden önce bu küçük ama motive edici ipucunu tartışmalıyız. Tasarruf ettiğiniz parayla ne yapacağınıza karar verdikten sonra bir kumbara alın. Siz de evde kavanozunuzun kapağına delik açarak kendi kumbaranızı yapabilirsiniz. Bu şekilde bir kumbara satın almak için harcayacağınız paradan tasarruf edebilirsiniz. Kumbarada biriktirilen parayla almak istediğiniz ürünün adını yazmayı unutmayın. Seyahat planınıza paradan tasarruf etmek istiyorsanız şehrin simgesi olan binanın fotoğrafını ekleyebilir, o parayla araba almak isterseniz de istediğiniz arabanın fotoğrafını koyabilirsiniz.

Birikim Tutarınızı Belirleyin


Her ayın başında aylık harcamalarınız için bir bütçe oluşturun. Ödemelerinizi planlar ve ay içerisinde ortaya çıkabilecek ek masraflar için ne kadar ayıracağınıza siz karar verirsiniz. Tüm bu planlamalardan sonra kalan paranızı ay sonunda birikim hesabınıza aktardığınızı varsayıyorsunuz. Ancak harcamalarınızdan kalan para ay boyunca çeşitli ihtiyaç ve istekleriniz için kullanılabilir. Yani ayın sonunda, biriktirmek için ayırdığınız parayı harcıyorsunuz.

Yatırım Hesabı Açın

Bütçenizi planlarken, biriktirmek için ayırdığınız parayı günlük hesabınızda tutarsanız, o parayı ay sonundan önce harcama olasılığınız artar. Birikimlerinizi başka bir bankada veya hesapta tutmak, onu unutmanızı kolaylaştırır. Özellikle uzun vadeli bir hesap açarsanız, biriktirdiğiniz parayı ancak vade bittikten sonra kullanırsınız. Vadeli mevduat ve sabit mevduat hesapları da tasarruflarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Harcamalarınızı Kaydedin


Kira, elektrik, internet, doğalgaz, masraflar gibi aylık düzenli harcamaların toplam tutarını biliyor olabilirsiniz, ancak ay boyunca yapılan diğer masrafları da hesaplıyor musunuz? Aylık bakkal alışverişinize ne kadar harcadığınızı veya toplam ulaşım maliyetini bilmiyor olabilirsiniz. Ay sonunda param bitince “ben bu kadar parayı nereye harcadım?” diye düşünmek yerine not alabilirsiniz.

24 Saat Kuralına Uyun

Gerçekten beğendiğiniz giysiler veya teknolojiler gördüyseniz ancak buna ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, kendinizi gereksiz harcamalardan korumak için kullanabileceğiniz çok basit kurallar vardır. 24 Saat Kuralı olarak adlandırılan bu kurala göre, bir şey satın almadan önce, gerçekten satın almalı mıyım diye düşünmek için 24 saatiniz var. 24 saat içinde ürüne ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız ürünü satın almalısınız. İhtiyacınız olmadığına inanıyorsanız, satın almayın. Ürünü 24 saat sonra teslim aldıysanız, bir ihtiyacınızı karşılamışsınız demektir.

Günlük Bütçe Planlaması Yapın


Eve geldiğinizde, gün içinde farkında olmadan çok fazla para harcadığınızı görebilirsiniz. Çok para harcamamıza neden olan durumlardan bazıları, kahve içmek için kahveye gittiğimiz, öğle yemeğinden sonra en sevdiğimiz tatlıyı yediğimiz veya ihtiyacımız olmayan birkaç ürünü satın aldığımız durumlardır. İhtiyaçlarımız için markete gidiyoruz. Aslında ani ve talihsiz harcamalarla baş etmenin çok basit bir yolu var. Ve bu, örneğin, programa göre bir önceki gün, her gün ne kadar harcayacağınıza karar vermektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir