MS Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

MS Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?
15.11.2022 21:09
Hangi hastalıklara sahip insanların engelli raporu alabilecekleri çok fazla insan tarafından araştırılmakta olan konulardan bir tanesidir. Peki; MS hastaları ve şeker hastaları engelli raporu alabilir mi? FMF hastaları ve kalp pili olanlar engelli raporu alabilir mi? Kalp rahatsızlığı ve epilepsi hastaları engelli raporu alabilir mi? Kronik hastalığı olan ve astım hastaları engelli raporu alabilir mi? Sıklıkla araştırılan tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

MS hastaları engelli raporu alabilmektedir. Vücut fonksiyonlarının ne kadar işlediği önemlidir. Teşhis ile birlikte engelli kartına sahip olunabilmektedir.

Şeker Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Şeker hastalığı, özellikle ülkemizde yoğun şekilde karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Hatta ön sıralardan yer almaktadır. Teşhis ve kişinin durumuna göre engel raporu verilebilmektedir.

FMF Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

FMF hastalarına verilen rapor yaşa göre farklılık göstermektedir. Bu konuda yeni düzenleme getirilmiştir. FMF hastalığına genellikle %20 oranında engelli raporu verilmektedir.

Kalp Pili Olanlar Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kalp pilinin sınıfları vardır. Farklı oranlardaki rahatsızlıklara farklı oranlarda engelli raporu verilmektedir. Bunun için çok fazla değişken bulunmaktadır, bu sebeple en iyi tanının doktor tarafından konulması gereklidir.

Kalp Rahatsızlığı Olan Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kalp, hayatımızı devam ettirebilmemizi sağlayan en mühim organlardan bir tanesidir. Kanın tüm vücuda iletilmesini sağlar. Kalp rahatsızlıklarının olduğu durumlarda bu kan vücuda doğru şekilde dağılmayabilmektedir. Kalp kası iyi şekilde kasılmayabilir ve kanın pompalanmasında problemler oluşabilir. Kalp rahatsızlıklarının sebeplerinden bazıları şunlardır;

·        Koroner arter hastalığı

·        Hipertansiyon

·        Önceki bir kalp krizi veya rahatsızlığından kaynaklı hasarlar

·        Anormal kalp kapakçıkları

·        Kalp kası iltihapları

·        Kalp kasındaki hastalıklar

Doktorlar tarafından kalpteki fonksiyonel durumlar değerlendirilir ve buna göre engel raporunun verilip verilmeyeceği kararlaştırılır.

Epilepsi Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Epilepsi hastalığı gündelik hayatı kısıtlayabilen hastalıklardan bir tanesidir. Epilepsi için de engel raporu verilebilmektedir. Oranı ve yeterliliği doktorlar tarafından belirlenmektedir.

Kronik Hastalığı Olan Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kronik hastalıkların tamamı tabii ki engelli raporu almak için yeterli kısıtlama oranına sahip değildir. Hastalığın sebep olduğu rahatsızlıklar, kişisel hayattaki kısıtlamalar, bozukluklar, günlük aktiviteleri yerine getirememe sıkıntıları gibi ölçekler ile engel durumu ölçülür. Bunlara alınan cevaplar neticesinde engel raporu alınıp alınmayacağı veya engel oranı hesaplanır.

Astım Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Astım hastalığı bronş tüplerinin veya hava yolu kanallarının iltihaplanması durumunda kalan kronik akciğer hastalığıdır. Hava yolu iltihabıdır. Bu iltihaplanma ile uyaranlara cevap olarak hava yolları da daralabilmektedir. Astım hastaları zaman zaman nefes alıp verme konusunda sıkıntı çekebilmektedirler. Astım hastalığının belirtileri ise şunlardır;

·        Öksürme

·        Hırıltılı nefes alıp verme

·        Yeterince hava alamama

·        Göğüs sıkışıklıkları

·        Nefes darlığı hissetme

Doktor tarafından incelenmesinin ardından astım hastalarına engelli raporları verilebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir