Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
23.08.2022 15:58
Mide fıtığı ameliyatı son zamanlarda popülerleşmiş bir operasyon türüdür. Biz de yazımızda sizler için mide fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır, mide fıtığı ameliyatında kaç gün hastanede kalınır, mide fıtığı ameliyatı kaç saat sürüyor, mide fıtığı ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır sorularını yanıtladık.

Mide fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin nasıl olduğu pek çok kişinin merak edip araştırdığı konuların arasına girmeyi başarmıştır. Yutma zorluğu erken evrelerde hastalarda sık görülür. Bu nedenle hastanın iyi beslenmesini sağlamak gerekir. Sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş yavaş yapılmalı ve disfaji aşaması geçinceye kadar planlanan beslenme planına adapte edilmelidir. Çoğu hasta ameliyattan sonra 4-7 kg kaybedebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, disfajinin beklenenden uzun sürmesi ve 9 kilonun üzerinde kilo vermeniz durumunda bir uzmana danışarak tedavi planı oluşturmanız gerektiğidir. Karında ani bir basınç artışı, iyileşmiş bir midede fıtığın yeniden oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle postoperatif geğirme, bulantı, kusma gibi vücut reaksiyonları karın içi basınca neden olur ve tedavi edilmelidir.

Mide Fıtığı Ameliyatında Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Mide fıtığı ameliyatında kaç gün hastanede kalınacağı insanlarımızı meraklandıran bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide fıtığı ameliyatında bir terslik oluşmadığı sürece hastalar en fazla 1 -2 gün hastanede kalmaktadırlar.

Mide Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürüyor?

Mide fıtığı ameliyatının kaç saat sürdüğü ameliyatı olacak kişiler tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Mide fıtığı ameliyatı ameliyat sırasında beklenmeyen bir şey gerçekleşmediği sürece 2 ila 2.5 saat arası sürmektedir.

Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide fıtığı ameliyatı sonrası beslenmenin nasıl olması gerektiği ameliyat olacak insanlar ve yakınları tarafından araştırılmakta olan bir konudur. Öncelikle günde 3-4 öğün sıvı tüketmeli, çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. İkinci aşamada yumuşak yiyecekler yiyin ve çiğneme alışkanlığı geliştirin. Elma suyu, su ve sebze suları gibi sıvıları tüketebilirsiniz. Temelde kahve ve çay içebilirsiniz, ancak bir seferde yaklaşık bir fincan bir yeterli olacaktır. Mide fıtığı ameliyatından iki hafta sonra süt, yoğurt gibi daha konsantre sıvılar tüketilebilir. Ayrıca kremalı çorba, milkshake ve pudinglerde kullanılabilir. C vitamini kaynağı olan havuç ve lahana, kaynatıldığı su ile mideyi iyileştirir. Havuç ve lahana suyunun kaynatılıp balla karıştırılıp günde iki kez içilmesi tavsiye edilir. Bir meyve sıkacağınız varsa, bu sebzeleri tüketim için makineden geçirebilirsiniz. Taburcu olduktan sonra 1 ila 2 hafta boyunca sıvı kıvamda püre haline getirilmiş yiyeceklerle beslenilmesi gerekir. Bu besinlere örnek olarak domates çorbası, yayla çorbası, tarhana çorbası, yoğurt, ezogelin çorbası, beyaz peynir, muhallebi, patates veya kabak püresi, rafadan yumurta verilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir