Maydanoz Çayı Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Çayı Faydaları Nelerdir?
14.05.2022 12:31
Son dönemin en popüler bitkisel çaylarından biri maydanoz çayıdır. Maydanoz çayının faydaları nelerdir, maydanoz çayı tarif, maydanoz çayı zararları nelerdir, maydanoz çayı zayıflatır mı, maydanoz çayı aç karnına mı içilir gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını yazımızda bir araya getirdik.

Sağlıklı yaşam ile ilgilenen her birey hayatında bir kere maydanoz çayını araştırmış ve denemiştir. Pek çok kişi tarafından maydanoz çayının insan vücuduna çok yararlı olduğu düşünülmektedir. Maydanoz çayının faydaları ise şu şekildedir,

-         Maydanoz çayı, fazla ödemi ve toksinleri insan vücudundan dışarı atmada en hızlı çözümdür. Hızlı bir şekilde vücuttan atılan ödem ve toksinler vücudun kilo vermesini de tetikleyen bir süreçtir.

-         Maydanoz aynı zamanda bir C vitamini deposudur. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirir ve hasta olunma riskini en aza indirir.

-         Maydanoz çayı, ödem atıcı özelliği sayesinde enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların vücuttan kolayca atılmasını destekler.

-         Maydanoz çayının sakinleştirici etkisi olduğundan, düzenli kullanımda stresi azaltarak rahatlık sağlayacaktır.

-         Kan şekerini düzenleme etkisi olan maydanoz çayının, karaciğer için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca; Maydanoz çayı, cildi temizleme konusunda da oldukça güvenilir bir yöntemdir. Düzenli olarak tüketilen maydanoz çayı, ciltteki sivilce, akne, kaşıntı gibi problemleri ortadan kaldırır.

Maydanoz Çayı Tarifi

Temizleyip yıkadığınız maydanozları bir tencereye alıp üzerine 2 bardak su ekleyiniz ve kaynatınız. Saplarından ayıklamadan kaynatmanız daha yararlı olacaktır. Kaynayan maydanoz suyunun içine 2 dilim limon ekleyin ve süzerek şişenize koyun. Sıcak ya da ılıtarak içebilirsiniz.

Maydanoz Çayı Zararları Nelerdir?

Maydanoz çayı, hamileler ya da bebek sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından tüketilmemelidir. Çok güçlü bir ödem sökücü olduğundan hamilelik sürecinde olumsuz etkiler yaratabilir. Maydanoz çayı bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Maydanoz çayı kullanmak istiyorsanız ya da kullandıktan sonra herhangi bir reaksiyonla karşılaşırsanız muhakkak hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Ayrıca, maydanoz çayı birkaç gün üst üste tüketildiğinde mutlaka birkaç gün ara verilmelidir. Bu kullanım şeklini rutine oturtmalı ve bozmamalısınız. Üst üste çok fazla tüketilen maydanoz çayı, böbreklere zarar verebilir.

Maydanoz Çayı Zayıflatır Mı?

Maydanoz çayının özellikle ödem atıcı ve toksinleri sökücü özelliğinin olması sebebi ile zayıflatma etkisi oldukça fazladır. Düzenli kullanımda vücut şişkinliklerini ortadan kaldırır. Su içemeyen bir bireyseniz maydanoz çayı sayesinde tuvalete çıkmanızda kolaylaşacaktır. Ayrıca, bağırsakları çalıştırdığından kilo vermeniz hızlanacaktır.

Maydanoz Çayı Aç Karnına Mı İçilir?

Maydanoz çayı, günde 2-3 bardak kadar kullanılabilir. Fakat bazı bünyelerde tansiyon düşüklüğüne sebep olduğundan sabahları aç karnına tüketilmesi de önerilir. Sabah aç karnına tüketilen maydanoz çayı ödem atmada daha faydalı olacaktır. Tok ya da aç olarak ayrım yapılmasa da aç karnına sabahları içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ya da yemeklerden 1-2 saat sonra da içebilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir