Mayasıl İle Basur Arasındaki Fark Nedir?

Mayasıl İle Basur Arasındaki Fark Nedir?
22.08.2022 14:56
Mayasıl, insanlar için zorlayıcı bir hastalık olmuştur. Biz de sizler için mayasıl ile basur arasındaki fark nedir, mayasıl gaz yapar mı, mayasıl tehlikeli midir, mayasıl abdesti bozar mı sorularına yazımızda yer verdik.

Mayasıl ile basur arasındaki farkın ne olduğu pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu olmayı başarmıştır. Mayasıl ile basur arasında herhangi bir fark mevcut olmamaktadır. İkisi de aynı hastalığın farklı adları olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Mayasıl Gaz Yapar Mı?

Mayasıl hastalığının gaz yapıp yapmadığı insanlarımızı meraklandıran bir konu haline gelmiştir. Hemoroid olarak da bilinen mayasılın, hareketsiz bir yaşam tarzı ve düzensiz tuvalet alışkanlıkları ve diyetten kaynaklandığı düşünülmektedir. Anal kanalda toplardamar birikmesi adı verilen hastalığın karın içindeki basıncı artıran nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Mayasıl düzensiz veya kötü beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı için şişlik ile ilişkili olabilir. Mayasıl ile birlikte bağırsaklardaki basınç arttığı için gaz problemleri ortaya çıkabilir. Hemoroid, kabızlık gibi durumlardan da kaynaklanabilir. Kabızlığın neden olduğu sert dışkı, bağırsaklarda şişkinlik hissine neden olur, bu durumda şişkinlik yaşayabilirsiniz. Hemoroidli kişiler bağırsaklarını tam olarak boşaltamadıkları için şişkinlik yaşarlar ve bu olduğunda gaz oluşabilir. Hemoroid şişkinliğe neden olur mu sorusunun cevabı aslında hemoroidin kendisi şişkinliğe neden olmaz.

Mayasıl Tehlikeli Midir?

Mayasıl hastalığının tehlikeli olup olmadığı insanları endişeye düşüren konulardan birisi olmuştur. Tedavi edilmezse hastalık ilerler ve semptomlar kötüleşir. Kanama bu hastaların önemli bir şikayetidir. Tedavi edilmezse gereksiz yere kanamaya devam eder. Çok miktarda kan kaybedildiğinde anemi gelişebilir. Tedavi edilmeyen hemoroidler, boğulma (akut tromboze hemoroidler) adı verilen şiddetli, ağrılı şişmeye neden olabilir. Bu aynı zamanda hemoroidin ilk şikayeti olarak da görülmektedir. Hemoroid tedavisi hakkında birçok yanlış anlaşılma vardır. Kendi haline bırakırsanız kansere yol açacağı söyleniyor ama öyle değildir. Tüm kanserler hemoroid değildir ve tüm hemoroidler kanser belirtisi olarak kabul edilmez. Hemoroid  tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kişinin sosyal hayatı bu durumdan etkilenecek ve kişi için kaçınılmaz olarak ömür boyu sürecek sorunlara yol açacaktır. Yani sonuç olarak mayasıl (hemoroid) hastalığının tehlikesi tedavi edilmediğinde başlamaktadır. Bunun dışında mayasıl diğer pek çok hastalığa göre daha masum kalmaktadır.

Mayasıl Abdesti Bozar Mı?

Mayasıl hastalığının abdesti bozup bozmadığı Müslümanlar tarafından şüphe duyulan bir konu haline gelmiştir. Vücuttaki kabarcıklardan çıkan saf su, kan gibidir ve abdesti bozmaktadır. Başka bir bakış açısına göre de abdesti bozmamaktadır. Bu ikinci bakış açısı, uyuz veya çiçek hastalığı olan insanlar için güven vericidir. İmam Hulvani, acil bir durumda bu görüşe göre hareket etmekte bir sakınca olmadığını bildirdi. Mayasıl veya egzama abdesti bozmamaktadır. Mantarlar mayasıl ve egzama gibidir. Bu görüşe göre  mantardan ve mayasıldan saf su elde edildiği için abdestin yenilenmesine gerek yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir