Hidrosefali Hakkında Merak Edilenler

Hidrosefali Hakkında Merak Edilenler
06.06.2022 12:45
Hidrosefali hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Hidrosefali hakkında en çok merak edilen; hidrosefali ilaç tedavisi, hidrosefali ölüm oranı gibi farklı konulara yazımızda yer verdik.

Hidrosefali hakkında en çok merak edilen konular şu şekildedir; hidrosefali hastaları nasıl beslenmeli, hidrosefali hastaları yürüyebilir mi, hidrosefali ilaç tedavisi, hidrosefali ölüm oranı.

Hidrosefali Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hidrosefali; bu beyin omurilik sıvısının üretimi ve emilimi arasındaki karışıklıktan kaynaklanır. Beyin omurilik sıvısı dolaşımının tıkanması, emilim bozukluğu veya nadiren aşırı üretim sonucu ortaya çıkabilir. Hidrosefali oluşumu altta yatan nedene, başlama süresine ve kompansatuar mekanizmaya bağlıdır.

 Bebeklik döneminde kraniyal eklem kapanmadan önce gelişen hidrosefali görülür ve baş çevresine önemli ölçüde artar. Kafatasının genişlemesi kafa içi basıncını bir miktar azaltır. Büyümüş beyin omurilik sıvısı ile kafa içi basıncı daha geniş bir alana dağılarak beyin parankimindeki baskıyı azaltır. Aniden veya kafatası eklemleri kapandıktan sonra hidrosefali meydana gelirse, kafatası genişleyemez, bu da kafa içi basıncında önemli bir artışa ve beyin dokusunda ani hasara neden olur.

Hidrosefali hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi verecek olursak; organik ürünlerin tercih edilmesi, bol su tüketimi, fazla yağlı veya zararlı maddeler içeren yiyeceklerden uzak durulması önemlidir.

Hidrosefali Hastaları Yürüyebilir Mi?

 Hidrosefali hastalarının yürüyüp yürüyemeyeceğine dair pek çok farklı söylem vardır. Hidrosefali hastalığında, erken teşhis konulan ve uygun tedavi gören hastalar yürüyebilir ve normal fiziksel aktivite yapabilir, ancak tedavi edilmeyen, gecikmiş vakalarda zihinsel veya yürüme bozuklukları gelişebilir. 

Hidrosefali İlaç Tedavisi

Hidrosefali hastalığında ila tedavisinin olup olmadığı, varsa nasıl uygulandığı sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada konuya açıklık getirecek olursak, hastalığın ne olduğundan tekrar kısaca bahsetmemiz gerekir; hidrosefali, beyin omurilik sıvısının anormal birikiminden kaynaklanan kronik ve nörolojik bir durumdur. Anne rahmi dahil her yaşta görülebilir. Beyin üzerindeki baskı birçok soruna neden olur. Su birikiminden kaynaklanabilecek beyin hasarı, gelişimsel, fiziksel ve zihinsel bozukluklara neden olabilir. Ciddi komplikasyonları önlemek için tedavi gereklidir. Hidrosefali kendi kendine iyileşmez ve ilaçlarla tedavi edilemez. Tek çözüm ameliyattır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede şant ameliyatı yapılmalıdır. Tedavi edilen hidrosefali hastalarının çoğu, uzun ve sorunsuz bir yaşam sürdürebilir. Tedavi edilmezse hastalık ölümcül olabilir.

Hidrosefali Ölüm Oranı

Hidrosefali hastalığında en yaygın tedavilerden biri olan beyin şantı ilk olarak 1960 yılında geliştirildi. Beyin cerrahisi sırasında şant cihazı beyne yerleştirildiği için bu işlem beyne zarar verebilir. Şant uygulamalarının yaklaşık yarısı iki yıl içinde başarısız olur ve bir uygulama güncellemesi gerektirir. Son 25 yılda hidrosefali ölüm oranı %54'ten %5'e, zihinsel engellilik durumu ise %62'den %30'a düştü. Hidrosefali BOS enfeksiyonlarına neden olabilir ve doğum sırasında anne enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir