Manisa’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Manisa’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:18
Türkiye depremlerin yoğun şekilde yaşandığı, aktif fay hatlarına sahip bir ülkedir. Ülkemizde 1.dere deprem bölgeleri bulunmaktadır. Bu yazımızda bazılarına yakından bakacağız. Manisa’da, Aydın’da, Muğla’da, Denizli’de deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Burdur’da, Kütahya’da, Eskişehir’de, Kayseri’de deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Sizin için derledik.

Manisa’da en riskli deprem bölgeleri arasında yer almaktadır. Manisa’nın birçok ilçesi 1.derece deprem bölgesinde yer almakta olup birçok ilçesi çok riskli gruptadır. İşte Manisa’nın risk altında olan ilçeleri,

. Ahmetli

. Alaşehir

. Kırkağaç

. Soma

. Turgutlu

. Sarıgöl

. Gölmarmara

. Salihli

Aydın’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Aydın iline ilişkin 2021 yılında hazırlanan bir risk raporuna göre Aydın çok büyük bir tehlike altındadır. 7 ve üzeri bir deprem beklenen Aydın’da şimdiden gerekli önlemlerin alınması için yetkililer uyarıldı. En önemli deprem riski taşıyan ilçe olarak ise Aydın Efeler işaret edilmektedir. Aydın’ın birçok ilçesi de risk altındadır. İşte Aydın’ın risk altında olan diğer ilçeleri,

. Yenipazar

. Nazilli

. Sultanhisar

. İncirliova

. Söke

. Kuşadası

. Köşk

. Koçarlı

Muğla’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Yaklaşık 45 il üzerinde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de çok büyük risk altında bulunan toplam 110 ilçe saptanmış durumda. Bu ilçelerden ikisi ise Muğla’da bulunmaktadır. Muğla’nın Menteşe ve Milas ilçeleri yoğun deprem riski altında gösterilmektedir.

Denizli’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Denizli’de çok büyük bir fay hattı üzerinde bulunan bir diğer şehrimizdir. En tehlikeli fay hatlarından biri olan Babadağ fay hattı üzerinde bulunan Denizli’nin ilçeleri de risk altında. İşte Denizli’nin en tehlikeli deprem kuşağı içerisinde yer alan ilçeleri,

. Babadağı

. Çameli

. Çardak

. Honaz

Burdur’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Burdur tarihi boyunca en büyük depremlerden birini 1914 yılında yaşamıştır. Şehir 7.0 şiddetindeki bir depremle sarsılmış ve binlerce can kaybı yaşanmıştır. Burdur çevresindeki aktif faylardan da etkilenen bir şehrimizdir. Burdur şehrinin deprem tehlikesi altında ilçeleri ise Yeşilova ve Gökhisar ilçeleridir.

Kütahya Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Kütahya’nın etkilendiği fay hattı Gediz ve Simav fay hatlarıdır. Ayrıca şehirde birçok ilçe deprem riski altında bulunmaktadır. Gelin Kütahya’nın 1.derece deprem riski taşıyan ilçelerine daha yakından bakalım.

. Simav

. Emet

. Dağardi

. Hisarcık

. Örencik

. Aslanapa

. Çavdarhisar

. Gediz

. Pazarlar

. Saphane

Eskişehir’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Önemli ve aktif fay hatları üzerinde bulunan Eskişehir deprem riski taşımaktadır. Birçok beldesi, barajı ve ilçesiyle birlikte bu riskli bölgede bulunan Eskişehir’in en riskli ilçelerine bakalım.  Merkez, Odunpazarı, Tepebaşı ilçeleri deprem riski altında yer almaktadır.

Kayseri’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Ülkemizdeki çoğu şehir gibi Kayseri’de deprem riski altında olan bir şehrimizdir. Kayseri Alüvyon zemin üzerine kurulmuş birçok binaya ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri’nin en tehlikeli deprem ilçeleri ise Ecemiş ve Sarız’dır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir