Limon Dişleri Sarartır Mı?

Limon Dişleri Sarartır Mı?
09.01.2023 18:21
Gülüşümüzün en güzel göstergesi temiz ve beyaz dişlerimizdir. Peki dişlerimizi neler sarartır? Limon, listerine, misvak, nargile dişleri sarartır mı? Nescafe, nikotin, puro, tuzlu su dişleri sarartır mı? Merak edilen detaylar için yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğal yöntem olarak karbonat ve birkaç damla limon suyu önerilmektedir. Ancak bu yanlış bir öneri olabilir. Çünkü limon asitli yapısından dolayı diş etine ve diş minesine zarar verebilir. Ayrıca dişin üzerinde mikro çukurlar yaratarak, renk değişimlerine sebep olabilir ve sararmasına neden olabilir.

Listerine Dişleri Sarartır Mı?

Sabah ve akşam olmak üzere, diş fırçaladıktan sonra ağız içerisindeki kötü bakteri ve kötü nefes kokusunu giderme özelliği bulunduğu için kullanılması tavsiye edilen ağız suyudur. Ancak içerisindeki kimyasallar sebebi ile ağız sularını kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Diş minesi hassas bir yapıdadır ve uzun süre kimyasallarla ilişki kurması önerilmez. Bundan kaynaklı olarak 1 dakikadan fazla ağız suları ile gargara yapmayınız. Aksi halde diş minesi zarar görür ve dişleriniz sararır.

Misvak Dişleri Sarartır Mı?

Kuzey Afrika, İran ve Hindistan bölgelerinde yetişen küçük boylu bir ağaçtır. Bu ağaçtan elde edilen küçük boydaki bir sapın ucu fırça şeklinde kesilerek kullanılması hem diş temizliği için çok önemlidir hem de Müslümanlık inancında bir sünnettir.  Misvak ile dişleri fırçalamak tükürük bezlerini harekete geçirir ve ağız içi bakımını doğal bir şekilde yapmanızı sağlar. Misvak kullanımının bilinen diş sarartan bir yan etkisi yoktur.

Nargile Dişleri Sarartır Mı?

Nargile geleneksel bir tütün içme şeklidir. 1 defa çekilen nefesinin bir sigaradan daha fazla nikotin salgılayarak vücuda zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Ağız sağlığınız için nargile ve sigara gibi yoğun tütün içeren zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Çünkü nargile gibi tütün içerikli ürünler dişlerinizin sararmasının en büyük nedenleri arasındadır.

Nescafe Dişleri Sarartır Mı?

Günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içecekler, içerdikleri etken maddelere göre dişlerimize ağır zarar verebilirler. Özellikle gün içerisinde tükettiğimiz çay ve kahve ağız içi temizliği dikkatli ve günlük yapılmazsa dişleri sarartır. Dişlerinizi kahve içtikten yarım saat sonra mümkün olduğunca doğal içerikli bir diş macunu ile temizlemelisiniz.

Nikotin Sakızı Dişleri Sarartır Mı?

Sigaranın zararlı alışkanlığından kurtulmak için alternatif bir yol olarak üretilmiş, içerisinde 4 mg ya da daha az nikotin barındıran çiğnenebilir sakızlara denilmektedir. Sigara kullanımı vücutta birçok hastalığa ve sağlıksız görüntüye sebep olur ayrıca kokusu üzerinize siner ve hem sizin hem de çevrenizdeki insanlar için son derece rahatsız edici olabilir.

Nikotin sakızları düzenli kullanımda sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır. Nikotin sakızları yan etki olarak ağız içi kanaması, diş eti şişmesi gibi durumlara sebep olabilir. Ancak bilinen diş sarartıcı bir etkisi yoktur.

Puro Dişleri Sarartır Mı?

Tütünle doldurulmuş ve tütün yaprağı ile sarılan bir tür kalın sigaradır. En başta kanser olmak üzere uzun kullanımda vücuda geri dönüşü olmayan zararlar veren son derece tehlikeli bir tütün bazlı üründür.  İçerisinde bulunan katran ve nikotinden kaynaklı olarak dişleri çok kolay ve çok çabuk bir şekilde sarartır.

Tuzlu Su Dişleri Sarartır Mı?

Dişlerini temizlemek için doğal yöntemler arayanlar için tuzlu su adeta bir kurtarıcıdır. Hem doğal bir temizleyicidir hem de ağızın içerisindeki kötü koku ve çürüğe neden olabilecek bakterilerden ağızın arındırılmasını sağlar. Ayrıca bakterilerin üremesini durdurur ve nefesi temizler. Ayrıca kan akışını hızlandırır. Tuzlu su dişinizin sararmasına neden olmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir