Kolajen Neye İyi Gelir?

Kolajen Neye İyi Gelir?
17.12.2022 02:17
Kolajen neye iyi gelir, nasıl kullanılır? Kolajen ne zaman kullanılır, ne zaman içilmeli? Kolajen ödem yapar mı? Kolajen peptit ne işe yarar? Kolajen protein midir? Vücudumuzda fazlasıyla bulunan bir protein olan kolajen hakkında tüm detaylar bu yazımızda okuyucularımız ile birlikte...

Kolajen cildin dolgun görünmesini sağlayan ve kırışıklıkları azaltan bir vücut komponenti olarak bilinmektedir. Ayrıca kolajen tendonlarımızı, kemiklerimizi ve eklemlerimizi korumak ve onarmak için ihtiyaç duyduğunuz amino asitler prolin ve glisin açısından da zengin bir protein olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolajen vücutta en bol bulunan proteinlerden biri olarak bilinmektedir.

Kolajen, iyileştirici özelliğiyle daha çok cilt bakımında kullanılsa da kalp sağlığı, eklem, iskelet ve kas sistemini korumak gibi önemli işlevleri bulunmaktadır.

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Kolajen hapı veya tablet kolajen bir bardak suyla eşlik edilerek kullanmak mümkündür. Günde 1-2 tablet olarak kullanmakta hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca tablet yutmakta güçlük çekenlerin tableti ortadan ikiye bölüp iki parça halinde yutmaları daha iyi içimi sağlayacaktır.

Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalara bakıldığı zaman kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması gerektiğini açıklamıştır.

Kolajen Ne Zaman Kullanılır?

Kolajen destek ürünleri içeriği balık, tavuk veya sığır kaynaklı oldukları bilinmektedir. Kolajen maddesinin takviyelerinin daha iyi etki göstermesi için kahvaltıdan yarım saat önce veya gece yatmadan aç karnına tüketilmesi doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilir.

Kolajen Ne Zaman İçilmeli?

Günde bir shot sıvı kolajen günün herhangi bir saatinde aç veya tok karına tüketmek mümkündür.

Su veya süt gibi içeceklerle karıştırıldığında çoğu zaman koku ve tat açısından rahatsız etmeyen bir forma sahip olan toz kolajen içeceklerini rahatlıkla tüketmek mümkündür. Ayrıca toz kolajenler günün her saatinde kullanılabilir. Kolajen takviyelerinin daha iyi etki göstermesi için kahvaltıdan yarım saat önce veya gece yatmadan aç karnına alınması önerilir.

Kolajen Ödem Yapar Mı?

Kolajen yanlızca cilt değil tüm vücudumuz için önemli bir maddedir.

Cilt dışında kemik, eklem, tendon ve kaslarda da bol miktarda kolajen maddesi yer almaktadır. Cildin orta tabakası olan “dermiş”in %70-80'i kolajenden meydana gelmektedir. Cildin güçlenmesini, elastik olmasını ve su tutma kapasitesini etkileyen önemli faktörlerin başında kolajen maddesi gelir. Kolajen, kilo aldırıcı özelliğe sahip değildir ve ödem yapmaz.

Kolajen Peptit Ne İşe Yarar?

Cildin en alt tabakadan başlayarak üst tabakalara kadar beslenmesini sağlayan kolajen peptitler cildin nemlenmesini sağlayan temel yapı taşıdır.

Kolajen peptit;

·        Cilt üzerindeki hücreleri besleyerek yaşlanmanın önüne geçer,

·        Kırışıklığa iyi gelir,

·        Cilt lekeleri ya da sivilce- akne gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

Kolajen Protein Midir?

İnsan vücudunda en çok bulunan protein olarak bilinen kolajen, vücudun temel yapı taşlarından biri olarak bilinmektedir. Kolajen maddesi deri, kemik, tendon, ligamentler başta olmak üzere birçok organda bulunmakta olan bir yapısal protein olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolajen doğada yalnızca insan ve hayvanlarda bulunan bir protein türü olarak bulunduğundan dolayı yalnızca balık, sığır, tavuk gibi hayvansal kaynakların kolajen yönünden zengin dokularından (bağ dokular, deri, kıkırdak vb.) üretimi gerçekleşmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir