Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?
23.08.2022 17:44
Kuyruk sokumu ağrısı, insanlarımızın başlarına gelen rahatsızlıklardan birisidir. Bundan dolayı kuyruk sokumu ağrısı hakkında merak edilen konular türemiştir. Biz de yazımızda kuyruk sokumu ağrısının nasıl geçeceğinden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Kuyruk sokumu ağrısının nasıl geçeceği insanlarımızı meraklandıran konulardan birisi olmuştur. Koksidini veya koksigodini olarak da adlandırılan kuyruk kemiği ağrısı, genellikle birkaç hafta veya ay içinde kendi kendine geçer. Bu arada kuyruk kemiği ağrısını azaltmak için aşağıdakilere yardımcı olabilir: Otururken öne eğilin Çörek şeklinde bir yastığa veya kama (V şeklinde) bir mindere oturun Etkilenen bölgeye ısı veya buz uygulayın Asetaminofen (Tylenol, diğerleri),ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya aspirin gibi reçetesiz satılan ağrı kesicileri alın Kuyruk kemiği ağrınız düzelmezse (kronik koksidini),doktorunuza danışın. Doktorunuz kırık, dejeneratif değişiklikler veya nadir durumlarda bir tümör olup olmadığını öğrenmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanmanızı önerebilir. Kronik kuyruk kemiği ağrısı için olası tedaviler şunları içerebilir: Fizik Tedavi. Bir fizyoterapist, derin nefes almak ve pelvik tabanınızı tamamen gevşetmek gibi pelvik taban gevşeme tekniklerini nasıl yapacağınızı gösterebilir tıpkı idrar yaparken veya dışkılarken yaptığınız gibi. Manipülasyon. Kuyruk kemiğine bağlı olan kaslara masaj yapmak ağrınızı hafifletmeye yarayabilmektedir. Manipülasyon tipik olarak rektum yoluyla yapılır. İlaç tedavisi. Kuyruk kemiğine lokal anestezik enjeksiyonu ağrıyı birkaç hafta dindirebilir. Bazı antidepresanlar veya anti-epileptik ilaçlar da kuyruk kemiği ağrısını hafifletebilir.

 Kuyruk Sokumu Ağrısı Ameliyatı Nasıl Olur?

Cerrahlar operasyona biraz farklı yaklaşımlar uygulayabilir. Cerrahlar arasındaki belki de en büyük fark, bazılarının kuyruk sokumunun sadece bir kısmını çıkarmaları, bazılarının ise kuyruk sokumunun tamamını çıkarmayı önermesidir. Omurga Cerrahı Seçimi Hakkında Bilgilere Bakın Genel olarak, ameliyat aşağıdaki adımları içerir: Doğrudan deri ve deri altı yağ dokusunun altında bulunan kuyruk sokumunun üst kısmında bir ila iki inçlik bir kesi yapılır. Ayrıştırılacak kas yok. Kemiğin üzerindeki koruyucu kıkırdak (periosteum) sırttan başlayarak kemikten ayrılır ve öne doğru taşınır. Daha sonra koksiks çıkarılır. Bir tümörden şüpheleniliyorsa biyopsi alabilir. Ameliyatın gerçekleştirilmesi yaklaşık otuz dakika sürer ve ayakta tedavi bazında yapılabilir. Ameliyatın en zor kısmı uzun iyileşme sürecidir. Genel olarak, hastaların semptomlarında herhangi bir rahatlama görmeleri ameliyattan sonra üç ay ila bir yıl sürer ve iyileşme süreci boyunca oturmak zordur.

 Kuyruk Sokumu Ağrısı İçin Bitkisel Tedaviler Nedir?

 Kuyruk kemiği ağrısını hafifletmenin ve hatta iyileştirmenin pek çok yöntemi bulunmaktadır. En iyi kuyruk kemiği ağrısı için evde tedavi yöntemi şu şekildedir:

 -Isı Veya Buz Paketi Uygulama

-Masaj

-Vitaminler

-Hint yağı

-Epsom Tuz Banyosu

 Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

 Kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri merak konusu olmuştur. Aşağıda listelenen egzersizler, kuyruk kemiği ağrısını hafifletmek için size yardımcı olabilir. -Tek bacak diz kucaklama.

 -Tek bacakla diz sarılma esnemesi gösterildi. -Diz çökmüş kalça fleksör streç.

-Diz çöküp ve bükülmek

-Güvercin Pozu (iliopsoas ve glute streç)

-Çocuk Duruşu.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir