Regl Nasıl Geciktirilir?

Regl Nasıl Geciktirilir?
14.12.2022 17:59
Ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak gerçekleşen vajinal kanamalar regl olarak tanımlanmaktadır. Regl nasıl geciktirilir, nasıl erken biter, nasıl hesaplanır? Regl nasıl çabuk geçer? Regl nasıl çabuk gelir? İşte tüm detaylar...

İlaçsız adet geciktirme yani adet geciktirici bitkiler önerilse de bu konuda yeterli bilimsel veri bulunmaz. Sonuç olarak ilaçlarla adet geciktirilebilir ancak bunu doktor kontrolünde yapmak ve mecbur kalmadıkça çok sık tekrarlamamak gerekmektedir.

·            Tarçın

·            Zencefil – Civan Perçemi

·            Maydanoz çayı

·            Biberiye çayı

·            Böğürtlen yaprağı çayı

·            Elma sirkesi

·            Salatalık

·            Karpuz

Besinlerini kullanmak bazı araştırmalara göre regli geciktirdiği bilinmektedir.

Regl Nasıl Erken Biter?

Adet kesici şeyler arasında bol su tüketmek, sirke içmek, limon ve doğal bitki çaylarının tüketilmesi ilk sırada geliyor. Adet kesici şeyler arasında vitaminler de en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Regl döneminde ilaç tüketimi adetin kesilmesine neden olabilmektedir.

Regl kanamasının ilk günü, son regl döneminin başlangıcı olan tarih olarak belirlenir. Bir adet döneminin ilk günü ile bir sonraki ilk gün arasındaki tipik süre, genç kızlarda 21- 45 gün, yetişkinlerde ise 21- 31 gün şeklindedir. Ortalama uzunluk 28 gün olacaktır.

Regl Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak adetin başladığı gün not alınmalıdır, bir sonraki ay ise bu tarihe göre 21., 28. ve 35. günler baz alınarak o tarihler arası adet döngüsünün başlaması gözlemlenmektedir. Belirlenen gün sayısına göre diğer adet dönem başlangıçları hesaplanabilir. Bir kadındaki adet siklusu son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süre olarak bilinir ve bu süre normalde 28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arasında olması da normal kabul edilmektedir. Adet günleri hesaplanırken adetin ilk günü her zaman başladığı gün olarak kabul edilmektedir.

Regl Nasıl Çabuk Geçer?

Steroid olmayan anti-enflamatuar, adet ağrısı ve ağır adet kanaması için önerilen, reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar ağrı kesmenin ilk yolu olarak bilinmektedir. Bunlara örnek olarak ibuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve) sayılabilmektedir. Bu ilaçlar vücudunuzun prostaglandin üretimini düşürmeye yardımcı olmaktadırlar. Adet kanaması, genel olarak 2-7 gün arasında sürer. Fakat bazı kadınlarda bu süre 1 gün bile sürebilirken bazı kadınlarda ise normalden daha fazla olabilmektedir.

Regl Nasıl Çabuk Gelir?

Stresten uzak durmak, güneş ışığından faydalanmak, hafif egzersizler ile kan dolaşımını hızlandırmak, ılık banyo yapmak ve karın bölgesini sıcak tutmak, C vitamini bakımından zengin beslenmek, adet kanamasının beklenenden erken olmasını sağlayabilmektedir. Yiyecekler arasında soğan suya konulup haşlandığı takdirde adet söktürücü bir etkisi bulunduğu bilinmektedir. Ananas, incir, havuç ve papaya besinleri adet söktürücü bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Çaylar arasından adaçayı, kekik çayı, kantaron çayı adet söktürebilmek için güzel yöntemler arasındadır. Adetin söktürülmesi için bol bol hareket ve spor yapılması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir