Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
23.08.2022 17:53
Kürtaj, uzun zamanlardır kadınların başvurduğu bir işlem olmuştur. Bundan dolayı kürtaj hakkında araştırılan çeşit çeşit konular baş göstermiştir. Biz de yazımızda kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken pek çok konu mevcuttur. Adet kramplarına benzer kramplardan kaynaklanan ağrı yaygındır. Kişiler, işlemden sonra onları eve götürecek bir arkadaş veya aile üyesine sahip olmalıdır. Mümkünse, bolca dinlenmelerini sağlamak için ertesi gün veya iki gün işten izin almak isteyebilirler. Fiziksel veya duygusal olarak kendimi yoram faaliyetler yapmaktan kaçınmaya çalışmaları çok önemlidir. Kürtajdan sonra serviksin kapanması biraz zaman alır ve bu da kişiyi enfeksiyon riskini artırır. Bu enfeksiyon olasılığını azaltmak için 2 hafta boyunca şunlardan kaçınmalıdırlar: tampon kullanmak nüfuz edici seks yapmak vajinaya bir şey sokmak yüzme havuzlarını kullanmak Kürtaj sonrası kişinin kendine dikkat etmesi de önemlidir. Bir kişi şunları deneyebilir: Mide masajı ve alt sırt ısı paketi kullanmak, ibuprofen (Advil) veya acetimenophen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler almak, takip randevularına katılmak. Hormonal kaymalar, işlemden sonra bunu daha da kötüleştirir ve bu da ruh halinde değişikliklere neden olabilir. Kürtaj olduktan sonra, kişinin progesteron ve östrojen seviyeleri yavaş yavaş azalmaya geçmektedir. Bu, düşük ruh haline ve ruh halinde değişikliklere neden olabilir. Bir kişinin adet döngüsü normale döndüğünde hormon seviyeleri stabilize olur. Bununla birlikte, bazı insanlar göz ardı edilmemesi gereken devam eden duygusal zorluklar yaşarlar. Kürtaj ve daha yüksek oranlarda depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları ve diğer zihinsel sağlık durumları arasında bir bağlantı vardır.

Kürtaj Sonrası Kanama İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj sonrası kanama ile ilgili bilinmesi gerekenlerin neler olduğu merak edilip araştırılan bir konu olmuştur. Her iki kürtaj türünden de 1-2 hafta sonra kanama görülmesi yaygındır. Bazı insanlar kan akışının duracağını ve sonra tekrar başlayacağını fark eder. Kanama bir veya iki hafta sonra azalmalıdır. Birkaç hafta sonra veya bir sonraki adet döneminize kadar hafif kanama veya lekelenme olmaya devam edebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Alınan Bebek Ne Yapılıyor?

Kürtaj sonrası alınan bebeğin ne yapıldığı insanları meraklandıran bir konu olmuştur. Kürtaj sonrası alınan bebeklere ne yapıldığı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürmektedir?

Kürtaj sonrasında yaşanan kanamanın ne kadar sürdüğü insanlarımızın akıllarına takılan sorulardan birisi olmuştur.  Normal bir adet dönemi gibi kanama ve küçük kan pıhtıları gelmesi kürtajdan sonra yaşanmaktadır. Kanama genellikle 1-2 hafta sonra durur, ancak bazı kadınlar bir sonraki adetlerine kadar fark eder. Bazen kürtajdan birkaç hafta sonra kan fışkırması veya pıhtı ile birlikte kısa bir ağrı dönemi yaşayabilirsiniz bu devam ederse doktorunuzla iletişime geçmeniz sizin için çok önemlidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir