Kas Erimesi Belirtileri?

Kas Erimesi Belirtileri?
31.07.2022 22:16
Kas erimesi belirtileri, kas erimesi düzelir mi, kas erimesi durdurulabilir mi, kas erimesi fizik tedavisi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kas erimesi, kas kütlesi ve kas kuvvetindeki azalma şeklinde tanımlanabilir. Yaygınlığı giderek çoğalan sarkopeni, daha fazla yaşlılarda görülse de gençler ile çocuklarda bile karşılaşabilen bir sorunudur. Temel sebebi yaşlılık bile olsa da kötü beslenme ile stres tarzı faktörler de bu problemin gelişmesine sebep olabilir. Kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber egzersiz, sağlıklı ve yeterli beslenme sayesinde kas kütlesindeki ve kas kuvvetindeki azalmalar engellenebilir. Tedaviden en iyi netice alabilmek adına erken teşhis çok mühimdir. Teşhiste geç kalmak kişide ciddi sağlık problemlerine hatta ölümü bile birlikteliğinde getirebilir. Kas erimesi belirtileri aşağıdaki gibidir;

·        Kuvvetsizlik

·        Zayıflık

·        Denge kaybı

·        Merdiven çıkarken zorluk çekme

·        Kas büyüklüğünde azalma

·        Fiziksel aktivitelere katılma isteğinde azalma ya da zorlanma

·        Dayanık da azalma

Belirtiler, kişinin ne kadar kas kütlesi kaybettiğine bağlı olacak şekilde değişiklik gösterebilir. Kas kütlesindeki düşüşler, çoğu kişi tarafından ciddiye alınmasa bile bu durum, ilerleyen zamanda kişinin yürürken dahi düşmesine yani dengesine kaybetmesine yol açacaktır. Kişi, yürüme tarzı fiziksel bir aktiviteyi yerine getirmekte bile zorluk çekebilir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı ile karşılaştığınızda acilen bir doktora görünmeniz lazımdır.

Kas Erimesi Düzelir mi?

Kas erimesinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak birtakım yöntemler ile kas erimesini durdurmak mümkün olacaktır. Kas erimesinin tedavisiyle niyetlenen fiziksel direncinizi ve gücünüzü arttırmaktır. Fakat kas erimesini engellemeye yönelik şekilde onaylanmış herhangi bir ilaç yoktur.Bununla beraber çağımızda modern tıp dünyasında yağsız kas kütlesini çoğaltmaya yönelik olan hormon tedavisi üstüne yapılan araştırmalar devam etmektedir. Testosteron ile büyüme hormonlarını barındıran bu hormon tedavisinin ne vakit kas erimesi tedavisinde kullanılmaya başlandığı ise henüz bilinmez. Hala daha tartışılmaya devam edilen bir diğer tedavi yöntemi de ürokortindir. Hipofiz bezindeki ACTH hormon salgınımı çoğalan ürokortin ve kas kaybının engelleyeceği düşünülmektedir. Fakat bu yöntem, doktorlar ile araştırmacılar aracılığıyla henüz önerilmemektedir.

Kas Erimesi Durdurulabilir mi?

Kas erimesinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak birtakım yöntemler ile kas erimesini durdurmak mümkün olacaktır. Kas erimesinin tedavisiyle niyetlenen fiziksel direncinizi ve gücünüzü arttırmaktır. Fakat kas erimesini engellemeye yönelik şekilde onaylanmış herhangi bir ilaç yoktur.

Kas Erimesi Fizik Tedavisi?

Özellikle yaşlıların haftada en az 2 defa kas güçlendirici aktivitelere katılmaları son nokta önemlidir. Bu aktiviteler sırasında bacak, kol, omuz, göğüs, karın ve sırt dahil bütün kas gruplarının kullanılması, kas erimesi gelişimini mühim ölçüde önlemektedir.

·        Halter ve direnç bantları ve kas liflerinde gerginlik yaşanabilir. Yeni proteinler meydana gelebileceği gibi mevcut kaslar da kuvvetlendirir. 12 haftalık bir direnç eğitimi ve kasların gücü çoğaltabilir.

·        Aerobik ve dayanıklılık eğitimi ile sarkopeni kontrol altında alınabillir. Direnç eğitimine eşlik edecek olan aerobik ile özellikle kadınlar için sarkopeni engeller ve tersine de döndürülebilir.

·      

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir