Kulakta Kanama Neden Olur?

Kulakta Kanama Neden Olur?
22.08.2022 20:37
Kulakta kanamaların görülmesi, ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu anlamda, kulakta kanama görülmesinin nedenlerini ve kulakta görülen kanama ile ilgili tedavileri, sizler için derledik.

Kulakta meydana gelen kanamaların, birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bununla birlikte, kulağa alınmakta olan darbeler, kulakta meydana gelen kanamaların birincil nedenlerindendir. Bunun dışında, kulakta meydana gelen kanamaların nedeni, sıkça sorulmakta ve merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Bu anlamda, kulakta meydana gelen kanamaların sebeplerini, şu şekilde sıralayabiliriz; kulak zarına darbe alınması, yüksek basınç alçak basınç, yüksek seviyede ses dalgasına maruz kalmak, kulağa sokulan veya yanlışlıkla giren cisimler ve böcek kaçması yüzünden oluşan hasarlar neticesinde, kanama gibi durumlar kulakta kanama nedenlerinden başlıcalardır. Bununla birlikte, temizlik amacı ile kullanılan kulak çubukları ve benzeri yapılar, kulağa ciddi zararlar vermekle beraber, kulak kanamalarının en sık görüldüğü durumlardandır. Kulakta meydana gelen durumlardan bir başkası ise, iltihap ve enfeksiyonlardır. Bu anlamda, yaygın bir şekilde yaşanan orta kulak enfeksiyonları, kulakta kanamalara ve akıntıların yaşanmasına neden olmaktadır. Orta kulak iltihabında kanama dışında görülen etkilerden diğerleri ise, şu şekildedir; sıvı birikmesi, şişlik, kulakta meydana gelen kızarıklık ve meydana gelen kulak ağrıları, orta kulak enfeksiyonlarında sıkça görülmekte olan etkiler arasındadır. Bu anlamda, kulakta kanama ve türevi akıntıların meydana gelmesi halinde, kulak burun boğaz uzmanına başvurulması, erken tanı ve teşhis için oldukça önemlidir. Erken teşhis edilen kulak rahatsızlıkları ise, tedavi aşamasında, oluşan komplikasyonların daha erken çözüme kavuşmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Kulakta Kanama İçin İlk Yardım

Vücutta meydana gelen kanamalarda, ilk yardım tedavisi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İlk yardımın yapılması ise, bilinçli ve ne yaptığını bilen kimselerce yapılmalıdır. Bu anlamda, yanlış şekilde yapılan ilk yardım, sağlık için tehlike barındırmakta ve hayati sonuçlar doğurabilmektedir. Kuşak kanamasında ise, ilk yardımın nasıl ve ne şekilde olacağı, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kulakta kanama ile ilgili yapılacak olan ilk yardımı, şu şekilde sıralayabiliriz; öncelikle hasta sakinleştirilmelidir, sonrasında ise kulakta meydana gelen kanama, temiz bir bezle silinmelidir. Kanama durmadan akıyor ise, temiz bez ile birlikte kulak kapanmayacak şekilde hafifçe baskılama uygulanmalıdır. Kulak kanaması yaşayan kişinin bilinci yerinde değil ise, kanama gösteren kulağının üstüne yatırılmalıdır. Eğer kanama gösteren kişinin bilinci yerinde ise, sırt üstü yatırılmalıdır.

Kulakta Kanama Tedavisi

Eğer kulak kanaması evde ve kendiliğinden oluşmuş ise, temiz bir bez yardımı ile baskılanmalıdır. Bunun dışında, kulağa kaçan bir cisim neticesinde kulak kanıyor ise, kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

 Kulaktan Kanaması Olan Kazazedeye Hangi Pozisyon Verilir

Kulakta kanaması olan kazazede, eğer bilinci açık bir şekilde ise, sırt üstü yatırılmalıdır. Kazazedenin bilinci yerinde değil ise, kanama gösteren kulağın üstüne yan yatırılmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir