Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?
31.07.2022 22:20
Kegel egzersizi nasıl yapılır, erkekler için kegel egzersizi nasıl yapılır, kegel egzersizi hareketleri nelerdir , kegel egzersizi zararlı mı sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kegel egzersizleri günün herhangi bir zamanında evde, işyerinizde, televizyon izlediğiniz sırada, araç sürerken kolayca uygulayabileceğiniz egzersizlerdir. Egzersize başlamadan evvel insanın pelvik taban kaslarını bulması ve bu kasları hissetmesi lazımdır. Bu egzersizler dizler hafif açık biçimde otururken, yatarken ya da ayakta dururken yapılabilir. Uygulamaya geçildiğinde pelvik taban kasları yavaş en hızlı seviyede kasılmalıdır. Bu kasma egzersizi 3-10 saniye süresince kadar devam etmeli, sonrasında kaslar gevşetilmelidir. Egzersizler kesinlikle mesane boşken yapılmalıdır. Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi niyetiyle uygulanır. Kadının geçmiş hikayesin de  zor doğum, iri doğum ya da çok sayıda hamilelik öyküsü mevcut ise özellikle karın basıncının arttığı olaylar olan öksürmek, hapşırmak, ıkınmak tarzı eylemlerde idrar kaçırması olduğu ve cinsel birleşme esnasında orgazm sorunu yaşandığı olaylarda uygulanabiliyor. Bu problemleri yaşayan kadınların kegel egzersizlerini günlük programına sokmaları yararlı olmaktadır. Bununla beraber günlük hayatlarında bu egzersizlerin düzenli şekilde yapılması menopoz döneminde de genital yapılarda gelişen gevşemenin önüne geçmesini sağlamaktadır.

Erkekler İçin Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi diğer bir ismiyle “pelvik taban egzersizleri” olarak da bilinmektedir.  Kegel egzersizleri, hem kadınların hem de erkeklerin pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek ve buna bağlı meydana gelen idrar tutamama tarzı sorunların önüne geçmek adına tavsiye edilmektedir.  Erkeklerde zamanla yaşa bağlı şekilde pelvik taban kasları zayıflayabilir. Diyabet, prostatın alınması ya da aşırı aktif mesane de pelvik kasların zayıflamasına sebep olabilmektedir. Kegel egzersizi için pelvik kaslarınızı sıkıp 3 ila 5 saniye kadar tutun ve gevşetin. Bu egzersizi günde en az 3 set şeklinde 10 ya da 15 tekrarla yapabilirsiniz. Kegel egzersizi, pelvik kasların kuvvetlenmesine faydalı olacaktır.

Kegel Egzersizi Hareketleri Nelerdir?

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi niyetiyle uygulanır. Kadının geçmiş hikayesin de  zor doğum, iri doğum ya da çok sayıda hamilelik öyküsü mevcut ise özellikle karın basıncının arttığı olaylar olan öksürmek, hapşırmak, ıkınmak tarzı eylemlerde idrar kaçırması olduğu ve cinsel birleşme esnasında orgazm sorunu yaşandığı olaylarda uygulanabiliyor. Bu problemleri yaşayan kadınların kegel egzersizlerini günlük programına sokmaları yararlı olmaktadır. Bununla beraber günlük hayatlarında bu egzersizlerin düzenli şekilde yapılması menopoz döneminde de genital yapılarda gelişen gevşemenin önüne geçmesini sağlamaktadır.  Bu egzersizleri uzanırken yapmak kegel adına fazlaca idealdir. Pelvik taban kaslarınızı sıkarak ve 5 saniye süresince tutun. 5 saniye dinlenmenin ardından bu işlemi 3 4 kez tekrarlayın. Daha sonrasında ise zamanı çoğaltarak, kasınızı 10 saniye süresince kasılı tutun. Kasılma ardından kasınızı 10 saniye dinlendirin.

Kegel Egzersizi Zararlı mı?

Kegel egzersizlerini birçok doktor da tavsiye etmekte. Bu egzersizler hem kadınlarda hem de erkeklerde pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek idrarınızı daha kuvvetli bir biçimde kontrol etmenizi sağlamakta ve düzenli şekilde yapıldığında cinsel yaşamınızda da güzel olaylara önayak olmakta.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir