Mate Çayı Tok Tutar Mı?

Mate Çayı Tok Tutar Mı?
19.08.2022 17:26
Mate çayı, pek çok insanın seve seve tükettiği bir içecek olmuştur. Biz de yazımızda sizler için mate çayı tok tutar mı, mate çayı mideye dokunur mu, mate çayı adet gecikmesi yapar mı, mate çayı hamilelere zararlı mı sorularını yanıtladık.

Mate çayının tok tutup tutmadığı pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Kilo vermek isteyen kişilerin en büyük düşmanı olan şey açlık hissi olmaktadır. Bundan dolayı açlık hissini giderecek, uzun süre tok tutacak besin veya içecek arayışına girerler. İşte mate çayı bu istek için birebir olmaktadır. Pek çok yararı bulunan mate çayı içildiğinde kişiyi oldukça tok tutmaktadır. Ayrıca mate çayı dünya genelinde obezite tedavisinde başvurulan bir içecek olmaktadır. Vücutta yağ emilimi yaşanmasını önlemekte, yağ yakımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttan su atılmasını kolaylaştırmaktadır. Metabolizmayı da oldukça hızlandıran mate çayı, kilo vermek isteyen insanların yardımına koşmaktadır.

 Mate Çayı Mideye Dokunur Mu?

 Mate çayının mideye dokunup dokunmayacağı insanları endişelendiren konulardan birisi olmuştur. Çok fazla yarara sahip olan mate çayı, eğer günde bir fincandan fazla içilirse ve aç karnına içilirse mideyi tahriş etmekte ve yormaktadır. Bundan dolayı eğer mate çayı içecek iseniz çayı tok karna tüketmelisiniz ve bu çaydan günde en fazla bir fincan içmelisiniz. Aksi takdirde yararlarından faydalanmak yerine midenizi hasta etmeniz olası olacaktır.

 Mate Çayı Adet Gecikmesi Yapar Mı?

 Mate çayının adet gecikmesi yapıp yapmadığı pek çok kadın tarafından araştırma konusu haline gelmiştir. Mate çayının yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Ancak adet geciktirmesi yapmak bu zararlarından birisi değildir. Uzun yıllardır hiçbir kişi mate çayının adet geciktirmesi yaptığını gözlemlememiştir.

 Mate Çayı Hamilelere Zararlı Mı?

 Mate çayının hamile kadınlara zararlı olup olmadığı hamile kadınlar ve yakınları tarafından merak edilen ve endişelenen bir konu olmuştur. Yerba mate, hamilelik sırasında ağızdan alındığında muhtemelen güvensizdir. Yerba mate kanser olma riskini artırıyor gibi görünüyor. Bu riskin fetüse geçip geçmediği bilinmiyor. Yerba mate ayrıca kafein içerir. Hamile iken günde 300 mg'dan fazla kafein (yaklaşık 6 bardak yerba mate) tüketmemeniz gerekmektedir. Yüksek dozda kafein düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir. Emzirirken ağızdan alındığında Yerba mate muhtemelen güvensizdir. Yerba mate'deki kansere neden olan kimyasalların anne sütüne geçip geçmediği bilinmiyor. Ayrıca, yerba mate içindeki kafein, emzirilen bebeklerde sinirlilik ve artan bağırsak hareketlerine neden olabilir. Yerba mate, 12 haftaya kadar kullanıldığında muhtemelen güvenlidir. Yerba mate, uykusuzluk, mide rahatsızlığı, artan kalp hızı ve diğerleri gibi yan etkilere neden olabilen kafein içerir. Yerba mate, büyük miktarlarda veya uzun süre alındığında muhtemelen güvensizdir. Uzun süre bol miktarda yerba mate (günde 1-2 litre) içmek bazı kanser türlerinin riskini artırır. Bu risk özellikle sigara veya alkol kullanan kişilerde yüksektir. Günde 10 bardaktan fazla tüketmek, kafeinle ilgili ciddi yan etki riskini de artırabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir