Küçük Ağrı Dağı Sönmüş Yanardağ Mıdır?

Küçük Ağrı Dağı Sönmüş Yanardağ Mıdır?
17.08.2022 17:36
Küçük Ağrı dağı, volkanik yapısı ve efsaneleri ile birlikte, insanların ilgisini çeken bir dağdır. Yanardağ mıdır, Küçük Ağrı dağı nerede, yüksekliği nedir, efsanesi nedir, volkanik mi ve hiç patladı mı? Küçük Ağrı dağı ile ilgili merak edilen ve sıkça araştırılan soruların cevabını, bu yazımızda sizler için derledik.

Dağlar, bölgesel hareket ve zaman içerisinde meydana gelen doğa olayları neticesinde oluşmaktadır. Her dağın, oluşum süreci ve bununla ilişkili olarak, içinde bulundurduğu zenginlikleri vardır. Dağların yapısını toprakların içinde bulunan mineraller ve kayalar oluşturmaktadır. Küçük Ağrı dağı ile ilgili olarak, sorulan sıkça sorulardan biri de sönmüş bir yanardağ olup olmadığıdır. Dağlar, volkanik ve yer altı hareketliliği ile birlikte, sönüp yeniden patlayabilmektedirler. Bu durum, çevrede yaşayan bölge halkını tehlikeye sokmakta, can ve mal kayıplarına yol açabilmektedir. Kötü sonuçların ve volkanik patlamalar ile bölge halkının güvenliği sağlanması için, dağların sürekli kontrol ve gözetim altına alınması gerekir. Küçük Ağrı dağı ile ilgili olarak da yapılan araştırmalara ve dağın özelliklerine bağlı olarak; Küçük Ağrı dağının sönmüş bir volkan olduğu bilinmektedir. Küçük Ağrı dağının sönmüş bir volkan olması, bir daha hareketlenmeyeceği ve patlamayacağı anlamlarına gelmemektedir. Bu noktada, sismik yer hareketleri ve dağın yapısı, sürekli gözlem altında tutularak, durumunun bilinmesi gerekmektedir. Bilim adamları ve jeologların yaptıkları araştırmalara göre, sönmüş volkanlar tekrardan hareketlenebilir ve patlayabilmektedirler.

Küçük Ağrı Dağı Nerede?

Dağların oluşumları ve konumları, oldukça merak edilen ve sıkça sorulan sorular arasındadır. Dağların oluşumu, kendi aralarında farklılık göstermekle birlikte, içinde bulunan mineral ve madenler de değişkenlik gösterebilmektedir. Küçük Ağrı dağının bulunduğu konum ise Ağrı ilimize bağlıdır. Küçük Ağrı dağı, Ağrı dağının Güneydoğusunda yer almaktadır. Küçük Ağrı dağı Doğubayazıt ilçe sınırlarında yer almakla birlikte, yüksekliği ise, 3896 M’dir. Dağın doğu yamacından ise Türkiye’nin sınır boyu geçmektedir. Doğu yamacından geçen sınır, Türkiye ile İran sınırıdır. Küçük Ağrı dağı ile ilgili bir bilgi de 2004 yılında ilanı edilmiş, Milli Parkların içinde yer almaktadır.

Küçük Ağrı Dağı Yüksekliği Nedir?

Her dağın kendine özgü bir yüksekliği bulunmaktadır. Oluşum ve gelişim bakımından, dağların büyüklükleri ve küçüklükleri oldukça değişkendir. Küçük Ağrı dağının yüksekliği ise sıkça aratılan sorular arasındadır. Bu noktada, Küçük Ağrı dağının yüksekliği, 3896 metredir. Bu rakam, tırmanışçı ve dağ sporları ile ilgilenenler için oldukça tatmin edici ve zorlayıcıdır.

Küçük Ağrı Dağı Efsanesi Nedir?

Her bölge ve yörenin, kendine has efsaneleri bulunmaktadır. Küçük Ağrı dağının efsanesi ise şu şekildedir; ablası ile odun taşımaya giden küçük kız, ablasının odunları kendine taşıtması ve yorulması ile birlikte ablasına beddua eder. Sinirlenen ablası ise, küçük kardeşinin bedduasına dağ olasın diye yanıt verir. Bu şekilde ikisi birden dağa dönüşürler. Birisi küçük diğeri ise küçük dağ olmuşlardır.

Küçük Ağrı Dağı Volkanik Mi?

Küçük ağrı dağı, uzun yıllar öncesine kadar volkanik yapıda bulunmaktaydı. Fakat şu an için sönmüş yapısı ile, tehlike arz etmemektedir.

Küçük Ağrı Dağı Jeolojik Yapısı

Küçük Ağrı dağının jeolojik yapısı ve havası itibarı ile buzullardan ve sert kayalıklardan oluşmaktadır. Sıkça meydana gelen erozyonlar krater çanağını aşındırmış ve yok etmiştir.

Küçük Ağrı Dağı Patladı Mı?

Küçük Ağrı dağı, binlerce yıl boyunca patlamamıştır. En son patlamadan sonra geçen zaman, dağın bir daha patlama ihtimalinin az olduğunu göstermektedir.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir