Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?
23.07.2022 17:40
Rehberlik ve psikolojik danışmanlık ve psikoloji arasındaki fark nedir, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü taban puanları nasıldır, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü dersleri nelerdir, rehberlik ve psikolojik danışmanlık eşit ağırlık mı, rehberlik ve psikolojik danışma ile psikoloji farkları nelerdir, rehberlik ve psikolojik danışma ile özel eğitim hizmetleri farkı nedir, rehberlik ve psikolojik danışmanlık iş imkanları nelerdir vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

·        Zorunlu hazırlık programı olmayan üniversiteler haricinde PDR (psikolojik danışmanlık ve rehberlik) bölümünde eğitim dönemi 4 senedir.

·        MEB’e atanmak adına Genel kültür+ + Eğitim Bilimleri+ Genel Yetenek ve ÖABT (öğretmenlik bölümü bilgisi testi) testlerine girmeniz lazımdır.

·        Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi en fazla taban puanı ile öğrenci almaktadır.

·        PDR bölümü eğitim fakültesine bağlıdır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunu Ne İş Yapar?

Mezun kişiler, okul temelli rehberlik ve psikolojik danışma, kariyer danışmanlığı, akıl sağlığı danışmanlığı ve grupla psikolojik danışma liderliği konularında bilgi ve beceri sahibi olan kişilerdir. Buna ilave olarak, bilgi ve becerilerini; üniversiteler, akıl sağlığı merkezleri, araştırma merkezleri, okullar ve diğer ilgili yerlerde ve ortamlarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirler. Bu da aslında mezunların sadece eğitim kurumlarında değil birçok yerde genç bireylerin yanlarında olabilecekleri manasına gelir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Psikoloji Arasındaki Fark Nedir?

PDR eğitim, pozitif psikoloji çoğunluktadır; İnsanın güzel yönlerine odaklanır. Psikoloji de ise daha fazla patolojik, nevrotik ve sorunlu kişilerle İlgilenir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümleri de her ne kadar bazı otoritelerce doğru ve zamanında görülmese de eğitim fakültelerinde eğitim verilmektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Taban Puanları Nasıldır?

Psikolojik danışmanlık bölümü için en son belirlenen taban puanları en az 298,60853, en fazla 446,89527'dir. Rehberlik - Psikolojik Danışmanlık Bölümü için başarı sıralaması ise en düşük 297743, en yüksek 7092'dir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

4 senelik bir lisans programı olan PDR bölümünde hangi dersler var sorusuna cevap olarak, bu bölüm eğitim fakülteleri kapsamında olup hem psikolojik danışma hem de eğitim bilimleri bölümüyle ile ilgili donanım kazandırmayı amaçlar. Danışmanlık Becerileri, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, İstatistik, Gelişim Psikolojisi, Grupla Psikolojik Danışma, Kişilik Kuramları, Eğitim Sosyolojisi; PDR bölümünde verilen temel dersler içerisinde gösterilebilir. Harici olarak Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe gibi derslerde, PDR bölümü ile iç içe olan disiplinleri öğrenmek adına verilen dersler içerisindedir. Öğrenciler seçmeli dersler sayesinde Aile Danışmanlığı, Kariyer Danışmanlığı ve Ergenlerle Danışma gibi merak duydukları alanlarda kendilerini geliştirebilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eşit Ağırlık mı?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, üniversitelerde Eğitim Fakültesi alanında eğitimi verilmektedir. Bunun haricinde sadece eşit ağırlık puan çeşidinden öğrenci kabul eden 4 senelik bir lisans bölümüdür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma İle Psikoloji Farkları Nelerdir?

Psikoloji okuyanlar psikolojinin tarihine, bilimsel araştırma yöntemlerine, psikolojik teorilere dair geniş kapsamı olan bir eğitim görür.  Psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyanlar klinik görüşme ve uygulama çoğunluğu olan bir eğitim görür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma İle Özel Eğitim Hizmetleri Farkı Nedir?

Rehberlik bütünüyle bilgi verme alanı iken, psikolojik danışmanlık psikolojik etkileşim alanıdır. Rehberlikte gündem nettir. Psikolojik danışmanlıkta ise gündem danışan veya danışmacıyla belirler. Şeklinde PDR ve psikoloji farkını açıklayabilirken özel eğitim ile ilgili farkını net açıklama ve karşılaştırma yapamıyoruz. Tamamen farklı iki alandır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İş İmkanları Nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümü lisans mezunları, milli eğitim bakanlığına bağlı olan okullarda, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ve özel eğitim kurumlarında psikolojik danışman/Rehber öğretmen unvanı altında çalışabilirler.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİLİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir