Kramp Ağrısı Nasıl Geçer?

Kramp Ağrısı Nasıl Geçer?
19.11.2022 18:02
Kramp ağrıları, günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz kasların zorlanması ile ilgili bir durumdur. Yeni yazımızda ise, kramp ağrıları ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

kramp ağrıları, kaslar ile ilgili bir durumdur. Kasların yeterli oksijeni ve kan dolaşımından payını alamaması durumlarında, kramp ağrıları meydana gelebilmektedir. Kramp ağrılarının sıkça görüldüğü ve yaşandığı durumlar ise, ağırlık sporları ile ilgilenenlerde görülmektedir. Bu anlamda, kramp ağrıları özellikle sporcularda ve spor ile ilgilenenlerde görülmektedir. Kasların, yüklenebileceğinden fazla ağrılığa direnmesi, krampın meydana gelmesine neden olur. Bununla birlikte, yapılacak ters hareket ve spor öncesi kasları ısındırmamak, krampın oluşmasında öncelikli durumlardan bazılarıdır. Krampların önüne geçmek için, kasların geliştirilmesi ve ısındırılması gerekmektedir. Yapılacak olan spor aktivitelerinden önce vücudun ısındırılması, oldukça büyük bir önem taşır. Spor öncesinde açma germe hareketleri, tempolu yürüyüş ve ip atlama gibi uygulamalar, krampın meydana gelmesinde oldukça önleyicidir. Krampın meydana geldiği sırada ise, neler yapılacağı ve hangi hareketler ile birlikte krampın geçirileceği, sıkça sorulmakta ve aratılmaktadır. Bu anlamda, örneğin bacakta bulunan kaslara kramp girdi ise; bacağın yukarı kaldırılması ve bir müddet beklenmesi gerekir. Yukarı kaldırma pozisyonları, kan dolaşımını hızlandıracak ve kasların gevşemesine sebep olacaktır. Bu anlamda, kramp ağrılarının geçmesi de bu hareketle sağlanabilmektedir. Kramp oluşumunun ve kramp ağrısının geçmesi için uygulanan bir diğer yöntem ise, soğuk sprey veya buz uygulamasıdır. Kramp giren bölgeye veya kramp ağrısı çekilen bölgeye yapılacak buz tamponu, kramp ağrılarını ve kramp girme durumunu ortadan kaldıracaktır. Kramp girmediği ve sadece kramp ağrısı çekilen durumlarda ise, sıcak kompres ve ısıtıcı merhemlerin sürülmesi oldukça yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte, krampın oluştuğu durumlarda anlık soğuk buz, kramp ağrılarının çekildiği ve kronikleşen durumlarda ise, ısıtıcı jeller ile birlikte, kramp ağrının geçmesi sağlanabilmektedir.

Kramp Önleyici Besinler

Krampların oluşumu, genellikle gereğinden fazla yük kaldırıldığında meydana gelmektedir. Oksijensiz kalan kaslar kasılır ve kramp olayı gerçekleşir. Krampın meydana gelmesini önlemek için ise, sıkça sorulan ve merak edilen konulardan biri, kramp önleyici besinlerin neler olduğudur. Bu anlamda, kramp önleyici besin ve gıdaları, şu şekilde sıralayabiliriz; avokado, karpuz, Hindistan cevizi suyu, tatlı patates, yoğurt, kemik suyu, papaya, pancar yeşillikleri, fermante besinler, somon ve sardalya gibi gıdalar, kramp önleyici besinler arasında yer almaktadır.

Kramp Önleyici İlaçlar

Kramp önleyici ilaçlar, özellikle sporculara tarafından sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kramp önleyici ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz; kramp önleyici ilaçlara örnek olarak, özellikle magnezyum içeren vitamin hapları ve magnezyum yönünden zengin gıdalar tavsiye edilmektedir.

Kramp Doğal Tedavisi

Meydana gelen kramp oluşumlarının ve kramp tedavilerinin, doğal tedavi yöntemleri merak uyandırmaktadır. Bu anlamda, krampın doğal tedavilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; sıcak ya da soğuk kompres uygulanması, kramp giren bölgeye masaj uygulamaları, krampların doğal yollardan geçmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir