Adet Dönemi Sonrası Cinsel İstek Neden Artar?

Adet Dönemi Sonrası Cinsel İstek Neden Artar?
15.11.2022 17:54
Adet dönemi seneler hatta asırlardır gündemden düşmeyen konulardan bir tanesi. Adet dönemi sonrası cinsel istek neden artar, adet döneminde kilo fazla çıkar mı? Adet dönemi neden çok sancılı geçer, adet döneminde ıhlamur içilir mi, lenf bezleri şişer mi? Tüm bunlara dair merak edilmekte olan soruların yanıtlarını en ince ayrıntıları ile birlikte araştırdık, bu haberimizde tüm yanıtları sizler için derledik.

Adet dönemi, kadınların yaşamakta oldukları dönemlerden bir tanesidir. Hormon etkisi ile yaşanan dönemlerdendir. Yaklaşık olarak bir aylık aralarla yaşanmaktadır. Rahmin iç yüzeyinden kan ve gebelik için oluşturulmuş olan diğer materyallerin atılmasına dayanmakta olan bir süreçtir. Yaklaşık olarak kadınların büyük bir kısmında adet dönemi semptomları görülebilmektedir. Akne, meme hassasiyeti, şişlikler, sinir hali, yorgunluk, ağrı gibi etkileri bulunabilir ve bunlar adet döneminde oldukça normal karşılanmaktadır. Regl kanamaları normal yaşantının bir kısmını negatif olarak etkileyebilir. Bu dönemde göğüs ağrıları da ortaya çıkabilmektedir ve bunda bir sakınca bulunmamaktadır. Adet dönemi, kadınlarda ergenlik dönemi ile başlayabilmektedir. 12 ya da 15 yaş aralığı adet dönemi için normaldir. 45 ya da 55 yaşları arasında ise çoğunluk ile adet dönemi sonlanır, kadınlar doğurgan olmamaya başlarlar. Kadınların adet görmeyi bıraktığı bu dönem menopoz olarak adlandırılmakta olan dönemdir. Aşırı regl kanamalarında kadınlarda görülmekte olan ağrıların şiddetleri de artabilmektedir. Bu ağrıların sebebi aslında adet döneminde fazla bir şekilde salgılanmakta olan yağ asitlerinden türetilmiş lipid bileşenlerdir.

Hormon seviyelerinin yükselmesi, cinsel isteği de belli bir oranda artırabilmektedir.

Adet Döneminde Kilo Fazla Çıkar Mı?

Adet dönemi hormon yüklü bir dönemdir. Şişkinlikler de artmaktadır. Kilonun fazla çıkması durumu oldukça normaldir.

Adet Dönemi Neden Çok Sancılı Geçer?

Adet dönemi, hormon yüklü olan dönemlerden bir tanesidir. Vücudun verdiği ağrı tepkisi aslında hormonlar ile kontrol edilmektedir. Adet döneminde meydana gelen ağrılar oldukça normaldir. Hamileliğe hazırlanan rahmin parçalanması ile ağrılar meydana gelmektedir.

Adet Döneminde Ihlamur İçilir Mi?

Aşırı olan regl kanamalarında kadınlarda görülmekte olan ağrıların şiddetleri de zaman zaman artabilmektedir. Bu ağrıların sebebi aslında adet döneminde fazla bir şekilde salgılanmakta olan yağ asitlerinden türetilmiş lipid bileşenlerdir. Fazla gelen kanama durumları sık sık karşılaşılabilmekte olan durumlardan bir tanesidir. Regl döneminin yedi günden fazla sürmesi aşırı kanamaya girebilmektedir. Aşırı adet kanamalarını azaltmak ise aslında mümkündür ve bunun için pek çok çeşit bulunmaktadır. Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanmak adet dönemi için en uygun yöntemlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra; egzersiz, yağ masajları, jelatin, ağrı kesici, soğuk baskı gibi yöntemlerle de aşırı adet kanamaları durdurulabilmektedir. Özellikle hafif tempolu yürüyüşler kişinin rahatlamasını sağlayacak olan egzersiz çeşitlerinden bir tanesidir. Bunların yanı sıra sıcak içecekler tüketmek de ağrıları hafifletebilmektedir. Ihlamur içilmesi de uygun bir durumdur.

Adet Döneminde Lenf Bezleri Şişer Mi?

Lenf bezlerinin şişme göstermesi çoğunluk ile enfeksiyonlara bağlıdır. Lenf bezlerinin fazla ve gerek olamayan şekillerde şişkinlik göstermesi sakıncalı bir durumdur. Adet döneminin lenf bezlerini şişirip şişirmediği gibi bir durum net olarak açıklanmamıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir