Köy Korucuları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Köy Korucuları Yeşil Pasaport Alabilir Mi?
24.01.2023 18:27
Ülkemizde yeşil pasaport 10 yıllık süre ile verilen bir pasaporttur. Köy korucuları, lise mezunu, 4a’lılar, 4d’liler, 4b’li memur yeşil pasaport alabilir mi? Lisans mezunu memur, emekli memur yeşil pasaport alabilir mi? gibi yeşil pasaportun kimlere verilebileceği hakkında merak edilenleri sizlerle paylaştık.

Köy korucusu, aşiret kişilerden devlet tarafından seçilmiş, teröre karşı kırsal alanda savaş için eğitilmiş ve silahlandırılmış sivil kimsedir. Köy korucularının yeşil pasaport alıp almayacağı konu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Lise Mezunu Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport alınabilmesinin bazı şartları bulunmaktadır. Yeşil pasaport aynı zamanda husisi pasaport olarak bilinmektedir. Bu pasaportu devlette memur olarak belirli yılı yani kademeyi dolduran kişiler alabilmektedir. Bu nedenle herkesin alabileceği bir pasaport değildir. Ancak aynı zamanda bu pasaportu belirli kademeye gelen kimselerin aileleri de alabilmektedir. Örneğin babanız belirli bir yılı doldurmuş bir memur ve yeşil pasaport alma hakkı bulunuyorsa sizin de bu pasaporttan yararlanabilmeniz mümkündür.

Lise mezunu olan bir kimsenin babası devlet memuru ve kıdemli ise yeşil pasaport alma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişi kendi üzerinden yeşil pasaport başvurusu yapamaz.

4a’lılar Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

4A’lı memurların yeşil pasaport alma hakkı bulunmaktadır. Ancak 4. Dereceli kadro verilmesi ile bu işlem yapılabilir. Aynı zamanda 4A’lı memurların eşi ve ailesinde bulunan çocuklarının da yeşil pasaport alabilme hakkı bulunmaktadır.

4d’liler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

4/d bendine tabi olan işçiler, belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan daimi işçiler ve belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan mevsimlik işçiler olarak ikiye ayrılmaktadır. 47d bendine tabi olan kişilerin yeşil pasaport alıp almayacağı konu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

4b’li Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

"4B" terimi Türkiye'de kamu hizmetlerinde görev yapan memurlar için kullanılan bir kodlama sistemi olarak kullanılır. Bu sistem memurların sosyal güvenliği, sağlık sigortası ve diğer haklarını tanımlamak için kullanılır. 4/B sözleşmeli personel statüsüdür. Sözleşmeli personellerin yeşil pasaport alabilme hakkı yoktur.

Lisans Mezunu Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Türkiye'de bir lisans mezunu memur yeşil pasaport alabilir. Ancak, yeşil pasaport almak için belli kriterlerin karşılanması gerekir. Bu kriterler arasında çalıştığınız kurumun kriterleri, sosyal güvenlik durumunuz ve maddi durumunuz gibi faktörler yer alır. Ayrıca, yeşil pasaport başvurunuzun onaylanması için yapılması gereken başvuru prosedürlerini ve gerekli belgeleri tamamlamanız da gerekmektedir.

Emekli Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Türkiye'de bir emekli memur yeşil pasaport alabilir. Ancak, yeşil pasaport almak için belli kriterlerin karşılanması gerekir. Emekli olarak yeşil pasaport almak isteyen bir memurun emekli olması gereken şartları yerine getirmiş olması gerekir. Ayrıca, yeşil pasaport başvurunuzun onaylanması için yapılması gereken başvuru prosedürlerini ve gerekli belgeleri tamamlamanız da gerekmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir