Medetsiz Dağı Nerede?

Medetsiz Dağı Nerede?
17.08.2022 18:04
Medetsiz Dağı, dağcılık açısından epey popüler zirveler arasında sayılmaktadır. Oldukça yüksek olan Medetsiz Dağı nerededir? Zirve tırmanışı yapılıyor mu? Yüksekliği ne kadardır? Toros Dağları’nın dağlık bölgesinde yer alan Medetsiz Dağı’nın özellikleri nelerdir, burada tırmanış yapılıyor mu?

Medetsiz Dağı, Orta Toroslar ’da yer alan ve adına Bolkar Dağları denen dağın üzerinde yer almaktadır. Bolkar Dağları coğrafi konumu itibarıyla Konya, Mersin ve Niğde illeri arasında yayılmış olsa da Medetsiz Dağı, bir diğer deyişi ile Medetsiz Zirvesi, konumu dolayısı ile Niğde ilinde yer almaktadır. Ulukışla ilçesi sınırlarında yer alan Medetsiz Dağı, ilçenin merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre kadar uzaklıktadır. Fakat öte yandan konumu Mersin’in Gülek ilçesinde görünmektedir.

Toros Dağlarının, Bolkar Dağları olarak isimlendirilen bölgesinde yer alan Medetsiz, en yüksek doruk noktasıdır. Çok uzak noktalardan seçilmesi, çevresinde de yüksek doruk noktaları olan dağların bulunması sebebi ile biraz zor olsa da güney yamacında yer alan kayalıkları sayesinde oldukça güzel bir manzaraya sahiptir.

Medetsiz Dağı’nda Zirve Tırmanışı Yapılıyor Mu?

Medetsiz Dağı, yüksek doruk noktası sebebi ile dağcılık kulüplerinin oldukça ilgisini çekmektedir. Türkiye Dağcılık Federasyonu, spor ile ilgili kimi haftalarda ya da önemli günlerde Medetsiz Dağı’nın zirvesine tırmanmak için etkinlikler düzenlemektedir.

Bu dağa tırmanış gerçekleştirmek için etkinlikler bazı kulüpler de etkinlikler düzenlemekte ve organizasyonlar planlamaktadırlar.

Medetsiz Dağı Özellikleri Nelerdir?

Medetsiz Dağı özellikleri sebebi ile kampçıların ve dağcılık sporu yapanların ilgi odağı olmaktadır. Bu durumun meydana gelmesine imkân verilebilecek en güzel özelliği; Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında bulunması dolayısı ile dağın kuzeyi ile güneyi arasında farklı iklim özelliklerinin görülüyor olmasıdır. Bu özelliği sebebi ile bir tarafı bozkır ile kaplı iken diğer yanı karaçam toplulukları ile ardıç ve alıçla kaplıdır.

Farklı iklimler arasında yer aldığı için aynı dağ üzerinde farklı bitki örtüsü çeşitliliğinin de bulunabildiği Medetsiz Dağı, birçok sporcunun adeta gözbebeğidir. Ayrıca Medetsiz Dağı’nın zirvesi Çamlıyayla sınırlarında yer almaktadır ve Akdeniz’e kuş uçuşu ölçeklendirme ile 65 kilometre kadar bir uzaklıktadır.

Medetsiz Dağı’nda Kurtuluş Savaşı’na ithaf edilerek; Türk – Fransız çatışmaları için Karaboğaz Şehitliği düzenlenmiştir.

Medetsiz Dağı Yüksekliği Kaç Metredir?

Medetsiz Dağı, çevresinde de yer alan oldukça yüksek doruk noktalı dağların arasında olmasına rağmen en yüksek doruk noktasına sahip olan zirvedir. Bolkar Dağları bölgesinde yer alan Medetsiz Dağı, sahip olduğu 3,524 metrelik yüksekliği ile dağcılık sporunu yapanların ilgisini çekmektedir. Medetsiz Zirvesi’nin doruk noktası bu denli yüksek olsa da çevresinde bulunan diğer dağların da zirveleri 2,500 metre gibi yüksekliklerde olduğu için biraz uzak bir mesafeden tek seferde seçmek kimi zaman zor olabilmektedir.

Dağcılar arasında oldukça popüler olan bu zirveye yapılacak olan tırmanışlarda genellikle Ulukışla başlangıç noktası üzerinden tırmanış gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir