Kombiyi Resetlemek Ne İşe Yarar?

Kombiyi Resetlemek Ne İşe Yarar?
27.10.2022 21:32
Kombi temel ihtiyaçlarımız olan ısınma problemine en iyi çözümlerden bir tanesidir. Kombiyi resetlemek ne işe yarar, kapatınca basınç düşer mi, müteahhit mi takar? Kombiyi yaz moduna nasıl alınır, resetlemek zarar verir mi, şalterden kapatmak zararlı mı, şalteri neden atar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kombiler evlerde kullanılan doğalgazın yönetimi için oldukça önemli cihazlardır. Bu kombiler elektrik temelli cihazlar oldukları için farklı durumlarda çalışmayı durdurabilirler. Çoğu insan bu durumda kombinin resetlenmesi gerektiğini duymuş ya da okumuştur. Bu sebeple kombiyi resetlemek ne işe yarar sorusu çokça duyulan sorulardan bir tanesidir.

Kombi çalışmayı durdurduğunda arıza moduna geçiş yapmaktadır. Bu arıza durumunda kombi çalışmaz. Kombinin tekrar çalışabilmesi için kombinin kapatılıp açılması gerekmektedir. Bu işleme de kombinin resetlenmesi denmektedir.

Kombiyi Kapatınca Basınç Düşer Mi?

Duş alırken soğuk ve sıcak suyu doğalgaz yoluyla ayarlamak için kombiyi kullanırız. Bazı insanlar da musluklarından gelen suyun basıncında kombinin ne kadar rol oynadığını merak etmektedirler. Bu yüzden internette kombiyle alakalı soruların arasında kombiyi kapatınca basınç düşer mi sorusu bulunmaktadır.

Normal şartlarda kombiyi kapatınca basınç düşmez. Eğer kombi açık olduğunda musluklardan gelen suyun basıncı artıyor ve kombi kapalıyken basınç düşüyorsa, bu kombide bir arıza olduğunun göstergesidir. Bu arıza genellikle genleşme tankında gerçekleşen bir arızadır.

Kombiyi Müteahhit Mi Takar?

Yeni inşa edilmiş ev alan herkesin aklına gelen sorulardan bir tanesi kombiyi kimin taktıracağı sorusudur. Kimi durumlarda bu işi yeni ev alan kişiler yaparken kimi durumlarda da bu işi müteahhit halletmektedir. Bu bağlamda kombiyi müteahhit mi takar sorularının cevabı müteahhit ile yapılan anlaşmanın şartlarına kombiyi kimin takacağı değişmektedir olacaktır.

Kombiyi Yaz Moduna Nasıl Alınır?

Yaz mevsiminde doğalgaz kullanımı sadece sıcak su ve ocakla sınırlanır. Bu mevsimde hiçbir insan peteklerini açmaz. Petekler kullanımda olmayacağı için kombilerde yaz modu adı verilen bir mod bulunmaktadır. İnsanlar da kombilerinde yaz modunu nasıl açabileceklerini öğrenmek istemektedirler.

Kombide yaz moduna geçmek için ilk yapılması gereken şey kombiyi açmak olacaktır. Sonrasında ise kalorifer ısısını ayarlamak için kullandığınız düğmeyi tamamiyle sola çevirin. Bu noktada kombi yaz moduna geçmiş olacak ve peteklere herhangi bir doğalgaz akışı gerçekleştirilmeyecektir.

Kombiyi Resetlemek Zarar Verir Mi?

Kombi herhangi bir nedenden ötürü arızanabilir. Bu arızalanma durumlarının çoğunda insanlar kombinin resetlenmesi gerektiğini söylemektedirler. Bu yüzden, kombi ile alakalı sorulan soruların arasında kombiyi resetlemek zarar verir mi sorusu yer almaktadır. Bakıldığında kombinizi resetlemeniz kombinizi arıza modundan çıkarabilecek tek şeydir. Bu işlem zararsızdır.

Kombiyi Şalterden Kapatmak Zararlı Mı?

İnsanlar bazen kombilerin sonraki kullanımlarda direkt açık olması için kombileri direkt olarak şalterden kapatmayı tercih edebilir. Böyle bir alışkanlığı olan kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Bu sebeple insanların akıllarına kombiyi şalterden kapatmak zararlı mı sorusu sıklıkla gelmiştir.

Kısaca cevap verilecek olursa kombiyi şalterden kapatmak kombi için zararlıdır. Eğer kombi şalterden kapatılıyorsa pompanın sıkışmasına neden olabilirsiniz. Aynı zzamanda kombiyi soğuk havalarda şalterden kapatmak kombinin donmasına da sebep olabilir. Bu yüzden kombiyi açma kapama tuşundan kapatmak tek doğru seçenek olacaktır.

Kombinin Şalteri Neden Atar?

Kombiler elektrik ile çalışan ve eve doğalgazı dağıtan aletlerdir. Elektrikle çalıştıkları için kimi zaman kombilerin şalterleri atabilmektedir. Başına böyle bir durum gelmiş insanların en çok sorduğu sorular arasında kombilerin şalterlerinin neden attığı sorusu bulunmaktadır.

Kombinin şalterinin atmasını sağlayacak birkaç neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki anakart problemidir. Eğer anakartta bir problem yoksa kablolara gelen elektrik kısa devre yapmış olabilir ya da kombiye gelen elektrik elektronik karta fazla gelmiş olabilir. Eğer bunlar da kombinizin şalterinin neden attığının cevabı değilse şalter sistemini kontrol etmenizde fayda var.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir