Flash Bellekte Neden Özel Dosyalar Silinmiyor?

Flash Bellekte Neden Özel Dosyalar Silinmiyor?
27.12.2022 22:19
Flash depolama olarak da bilinen flash bellek, blok adı verilen birimlerdeki verileri silen ve verileri bayt düzeyinde yeniden yazan kalıcı bir bellek türüdür. Flash bellekte neden özel dosyalar silinmiyor? Flash bellek şifreleme nasıl yapılır, televizyona nasıl takılır, yerine ne kullanılabilir? Flash bellek ne zaman çıktı, ne zaman bozulur, kaç yıl dayanır? Gibi flash bellek hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Geri dönüşüm kutusu sabit sürücünüzde fiziksel olarak bulunur. Sabit sürücünüzdeki bir dosyayı sildiğinizde, esas olarak sabit sürücünüzdeki etkin dosyalar dizininden kaldırılır. Ancak, sabit sürücünüzden mutlaka silinmesi gerekmez. Geri dönüşüm kutusunda bir öğe olarak görüntülenen silinmiş dosyaların bir dizinine eklenir.

Başka bir sürücüden veya bellek kaynağından silerken, dosya adı etkin dosyalar dizininden silinir ve genellikle üzerine yazmaya izin verir. Geri dönüşüm kutusunda görünmesi için, silmeden önce onu bir şekilde geri dönüşüm kutusu klasörüne kopyalamanız gerekir ve bu uygun protokoller izlenmezse birçok soruna neden olabilir. Bunu yapmanın tek uygun yolu, dosyayı sabit sürücüye kopyalayıp ardından silmektir.

Flash Bellek Şifreleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle flash belleğinizi bilgisayarınıza takmalısınız. Daha bilgisayarınızda yer alan bilgisayarım bölümüne girin. Ardından usb sürücüsüne sağ tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza gelen ekrandan bitlockerı aç seçeneğine tıklayınız. Daha sonra çıkan seçenekler arasından ‘Sürücünün kilidini açmak için bir parola kullan' seçeneğine tıklayarak şifreleme işlemine başlayabilirsiniz.

Flash Bellek Televizyona Nasıl Takılır?

Kullanmış olduğunuz televizyonda usb girişi bulunuyorsa flash belleğinizi buraya takmalısınız. Daha aonra taktığınız flashı açmak için usb cihazının güç anahtarını açın. Ardından home düğmesine basın, ana menüden uygulamalar menüsünü seçin ve medya oynatıcı öğesini seçin. Daha sonra usb cihaz adınızı seçerek dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Flash Bellek Yerine Ne Kullanılabilir?

Flash bellek birçoğumuzun kullandığı bir depolama ürünüdür. Ancak bunun yerine depolama için sabit diskler ve hafıza kartları da kullanılabilir.

Flash Bellek Ne Zaman Çıktı?

Flash bellek, elektriksel olarak silinebilen ve yeniden programlanabilen elektronik, geçici olmayan bir bilgisayar bellek depolama ortamıdır. İki ana flash bellek türü olan NOR flash ve NAND flash, NOR ve NAND mantık kapıları olarak adlandırılır.

Bir tür bellek olan flash bellek, 1980 yılında Toshiba'da icat edildi ve EEPROM teknolojisine dayanıyor. Toshiba, flash belleği pazarlamaya 1987'de başladı.

Flash Bellek Ne Zaman Bozulur?

Silme işlemi çok fazla tekrarlandığında, sonunda flaşın kayan geçit transistörleri içindeki oksit tabakasını parçalar. Yeni veri yazmak için her zaman yer açılması gerektiğinde, eski verileri silmek için büyük bir elektrik yükü kullanılır ve sonunda hücrelerdeki oksit tabakasının bozulmasına yol açar. Bu da flash belleğin bozulmasına yol açacaktır.

Flash Bellek Kaç Yıl Dayanır?

Birçok üretici, cihazları için tahmini bir kullanım ömrü (genellikle 10 yıl) sunsa da bu değer, ortalama bir kullanıcının yıllık yazma/silme döngülerine dayanan bir tahmindir. Bir sürücünün varsayılan bu değerlerden daha seyrek kullanılması, sürücülerin 10 yıldan uzun süre dayanmasına neden olabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir