Kısır Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Kısır Cıvık Olursa Ne Yapılır?
13.11.2022 21:25
Bazı yiyecekleri yaparken tarifin oranını tutturamayız ve cıvık olur. Cıvık olan yiyecekleri, tatlıları kıvama getirmek için çözüm yolları ararız. Kısır, kına, kurabiye hamuru cıvık olursa ne yapılır? Mücver, reçel, sütlaç cıvık olursa ne yapılır? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kısır; bulgur, salça, maydanoz, domates, nar ekşisi, sarımsak, salatalık, kıvırcık, yeşil soğan, limon ve sıvı yağ ile yapılan meze veya yemek türüdür. Genellikle altın, kadın ve doğum günlerinde servis edilmektedir.

Kısır cıvık olduğu zaman bulgur ekleyebilirsiniz. Cıvık olan kısırınızı, bulgur şişene kadar dinlenmeye alırsanız dilediğiniz kıvama gelecektir.

Kına Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Kına geçmişten günümüze gelen İslami bir gelenektir. Evlenecek insanlara kına yakarak onların kötülükten ve nazardan koruyacağına inanılmıştır. Geçmişten günümüze kadar süre gelen bu gelenek evlenecek çiftlerin düğünden önce kına gecesi yapmasına vesile olmuştur. Aynı zamanda birçok faydası bulunan kına, cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır.

Kına suyla karıştırılarak yapılır. Suyun fazla gelmesi durumunda kına cıvık olur. Cıvık olan kınayı kıvama getirebilmek için üzerine biraz daha kına eklenebilir.

Kurabiye Hamuru Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Kurabiye düğünlerde, kınalarda, içeceklerin yanında verilen küçük bisküvidir. Un, yağ, badem, fındık, fıstık ve kakao gibi malzemelerden yapılan Balkanlar ‘a ve Orta Doğu ‘ya ait bir çeşit bisküvidir.

Kurabiye hamuru cıvık olduğunda içerisine koyduğunuz eritilmiş tereyağı kadar un eklemelisiniz. Eklediğiniz un cıvık olan kurabiye hamurunu yoğunlaştıracak ve kıvama getirecektir.

Mücver Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Mücver ister kahvaltı da ister yemeklerin yanında yiyebileceğiniz bir yiyecektir. Kabak, patates, un, yumurta sarısı ve istediğiniz otların karışımı ile yapılmaktadır.

Mücverin cıvık olmasının nedeni kabakların çok su bırakmasıdır. Mücver için rendelediğiniz kabakları ilk önce sıkmalı ve suyunu almanız gerekir. Suyunu sıktığınız kabaklar kızarırken dağılmayacak ve tüm malzemeler birleştiği zaman mücveriniz cıvık olmayacaktır.

Reçel Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Reçel çeşitli meyvelerin şeker ile kaynatılmasıyla elde edilen bir tür meyve konservesi ve tatlıdır. Sabah kahvaltılarında oldukça çok tüketilen reçel bazı kek ve pastaların üzerine dökülerek tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. Çilek, vişne, ahududu, ayva, elma, kayısı, erik, kiraz gibi meyvelerin reçeli yapılmaktadır.

Reçel oranı gereği yapımı zor bir yiyecektir. Eğer meyvelerin ya da ürünlerin suyu şekere göre fazla gelirse cıvık kalabilmektedir. Cıvık kalan reçelinizi güneşte bekleterek ya da kaynatırken içerisine limon suyu ekleyerek koyu kıvama getirebilirsiniz.

Sütlaç Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan sütlaç birçok sütlü tatlı içinden en yaygın olanıdır. Başlıca malzemeleri ise; süt, pirinç ve şekerdir. Kıvamı kişiden kişiye değişse de genelde kabul görülen pirinçlerin tana tane ağza gelecek şekilde olmasıdır.

Sütlaç yaparken sütün fazla gelmesi durumunda sütlaç cıvık olur. Cıvık olan sütlacı koyulaştırmak için bir kâseye oda sıcaklığında olacak şekilde su koymalısınız. Koyduğunuz suyun içerisine iki çorba kaşığı kadar nişasta ekleyip dibe çökmesini bekleyin. Çöken nişastayı sütlaca ekleyerek karıştırın. Cıvık olsn sütlacın kıvamı yoğunlaşacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir