Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir?
01.08.2022 13:53
Kimyasal gebelik nedir, kimyasal gebelik belirtileri, kimyasal gebelikten sonra adet, kimyasal gebelik sonrası cinsel ilişki soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kimyasal gebeliğe halk içerisinde sessiz düşük de olarak bilinir. Kimyasal hamilelikte sperm ve yumurta döllenir, yani hamilelik mevcuttur. Ancak hamilelikte kesesi ultrasonda görünür olacak kadar büyüyemeden düşük yaşanır. Kimyasal hamilelikte idrarda erken gebelik testi ya da kanda beta HCG testi olumludur. Yani biyokimyasal şekilde gebelik mevcuttur. Bu sebeple kimyasal gebeliğe biyokimyasal gebelik ismi de verilir. Hamilelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi adına beta HCG seviyesinin 1000 ıu/l’in üzerine çıkması lazımdır. İşte kimyasal hamilelikte beta HCG bu seviyeye ulaşmadan düşmeye başlar ve hamilelik kesesi hiçbir vakit ultrasonda gözükmez.  Kimyasal gebeliğin en fazla sebebi embriyonun genetik şekilde sağlıksız olmasıdır. Yani ya sağlıklı bir sperm sağlıksız bir yumurtayı döllenir, ya sağlıksız bir sperm sağlıklı bir yumurtayı döllenir, ya da sperm ve yumurta sağlıklı olmasına karşın döllenme esnasında meydana gelen bir hata sebebiyle embriyo kromozomal olarak an anormaldir. Doğanın kanunu gereğince anormal kromozoma sahip olan embriyo rahime tutunamaz ya da tutunsa dahi düşük gerçekleşir. Buna göre bakıldığında kimyasal gebeliğin esas nedeni embriyonun genetik şekilde sağlıksız olmasıdır. Genetik sorunlar harici rahim duvarının normalden kalın ya da ince olması da biyokimyasal gebeliğe sebeo olabilir. Kalın rahim duvarının altında olan sebep  de en sık endometriyal polipler ve submüköz miyomlardır. Bu sebeple hamilelik düşünen bir kişinin hamile kalmadan evvel muayene olması, rahimde polip ya da miyom bulunuyorsa, bunlar alınmasının ardından hamile kalması tavsiye edilmekte.

Kimyasal Gebelik Belirtileri?

Kadının yumurtalık kısmında olan yumurta sperm aracılığıyla döllenir. Döllenen bu yumurta rahim içinde implante edilir. Plasenta meydana gelir ve bu meydana geliş da birbirinden HCG oranın yükselmeyi gösterir. Kan veya idrar testinde kendini belli edip ve gebelik tanısı konabilecek seviye de yükselen HCG seviyesi doktor tarafından ultrason görüntülenmesi kararına sebep olur. Yapılan ultrason kontrolünde gebelik kesesi biçimde adlandırılan ve bebeğe dair dokuların yer bulduğu kese görünmez. Bu sebeple bebeğin kalp atışları duyulmaz. Çoğunlukla kromozomal sebeplerle kimyasal gebelik meydana gelmektedir. Belirtileri şu şekildir;

Vajinada kasılma hissi

Vajinada pıhtı akıntı

Kanama ile beraber pıhtı gelmesi

Kimyasal Gebelikten Sonra Adet?

Kimyasal gebelik genelde 1 hafta devam eder. Bu zaman daha kısa ya da daha uzun da sürebilir. Beta HCG düşmeden kanama başlaya bilir ya da beta HCG kendiliğinden düşmeye başlamasının ardından kanama başlar ve bebek düşecektir. Kimyasal gebelik ardından yaşanan kanama aslında regl kanaması değildir. Bu zamanda hasta gebelik testi yapmazsa bu kanamayı adet şekinde düşünür. Kimyasal gebelik ardından adet 1 ay sonra gerçekleşir.

Kimyasal Gebelik Sonrası Cinsel ilişki?

Kimyasal gebeliğe halk içerisinde sessiz düşük de olarak bilinir. Kimyasal hamilelikte sperm ve yumurta döllenir, yani hamilelik mevcuttur. Ancak hamilelikte kesesi ultrasonda görünür olacak kadar büyüyemeden düşük yaşanır. Kimyasal gebelikten 2 hafta sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir