Hızlı Diyet Nasıl Yapılır?

Hızlı Diyet Nasıl Yapılır?
13.06.2022 12:20
Hızlı diyet hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Hızlı diyet hakkında en çok merak edilen; hızlı diyet nasıl yapılır, hızlı diyetin zararları arasında neler bulunur gibi farklı konu başlıklarına yazımızda yer verdik.

Hızlı diyetin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verecek olursak; yağlı gıdaların tüketimini sınırlamayın, gece yemek yemeyin, düzenli olarak spor yapın, özellikle yemek sırasında yeşil sebzelere yer verin. Ayrıca çok su içmeniz gerekir. Bol proteinli besinler ve bol yumurta tüketin. Bir beslenme uzmanı tavsiyesi ile bitki çaylarını kullanırken dikkatli olun, karbonhidrat açısından zengin gıdaların miktarını azaltmaya dikkat ederek kilonuzu yönetebilirsiniz.

Hızlı Diyet Önerileri

Günlük kalori alımınızı azaltmanın akıllıca bir yolu, sabahları ağır bir kahvaltıdan tamamen sıvı bir diyete geçmektir. İlk öğününüzü proteinli smoothie veya meyveli yoğurtla değiştirin. Bu yüksek proteinli içecekler, öğle yemeğine kadar tok kalmanıza ve genel kalori alımınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olur.

Haftada 3 kilo vermek istiyorsanız, diyetinizi sıvı kahvaltıya ek olarak salata veya buharda pişmiş sebzelerle değiştirmelisiniz. Moda diyeti uzmanları sizi öğün atlamanız için ikna etmeye devam edecek, ancak vücudunuzu aşırı zorlamamanız tavsiye edilir. Bunun yerine, günlük öğününüzü çok fazla kalori tüketmeden sizi tok tutan sebze veya salata bazlı bir seçenekle değiştirin. Sağlıklı sebze çorbaları, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, salatalık, domates vb. salata ile doldurmaya çalışın.

Akşam yemeği kilo almamıza neden olan tehlikeli bir öğündür. Akşam yemeğimiz genellikle 600 ila 800 kcal'den oluşur, ancak sağlıklı bir günü bitirmek için 300 ila 500 kcal'den fazlasına ihtiyacınız yoktur. İstenmeyen kalorileri azaltmak için akşamları sağlıklı, hafif bir yemek yiyin.

Kilo vermek istiyorsanız, egzersiz yapmak için her fırsatı değerlendirin. Günlük hayatınızda yapacağınız basit değişiklikler daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Merdivenleri yürüyerek çıkabilir ve film izleme sürenize bazı basit egzersiz hareketleri ekleyebilirsiniz. Kilo verme planınızı optimize etmek için günde 10.000 ila 12.000 adım yürümeyi hedefleyin.

Hızlı Diyet Zararları

Hızlı diyetler, şok diyetler veya düşük kalorili diyetler olarak adlandırılan diyetlerin bir dezavantajı, düşük metabolizma hızıdır. Yeterli besin tüketilmezse metabolizma tembelleşerek yavaşlar. Bu sadece kilo vermeyi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda diyeti bıraktıktan sonra hızlı kilo alımına da yol açar. Ayrıca hızlı kilo kaybına bağlı kas ve su kaybı sonucu ciltte sarkmalar gözlenir. Karın, göğüs, koltuk altı ve beldeki deri sarkabilir. Hızlı kilo vermenin bir sonucu olarak vücutta çatlaklar da oluşarak kalıcı izler bırakabilir. Hızlı diyet ile ilgili bir başka sorun ise; tek diyet listesinin mevcut olmasıdır. Ancak kan hücresi sayısı, boy, kilo, iş hayatı, egzersiz sıklığı ve kişinin diyet sonrası diyeti gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak bir diyet listesi oluşturulmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir